Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pismo Chińskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pismo Chińskie."— Zapis prezentacji:

1 Pismo Chińskie

2 Chińskie pędzelki Pędzelki chińskie z dekoracją z laki, pochodzą z okresu dynastii Ming. Przechowywane są w Muzeum Narodowym w Taipei. Kształt znaków zależy w dużej mierze od pędzelka i jego cienkiego zakończenia. Znaki kreśli się koniuszkiem unikając nachyleń, które niszczą jego koniec. Zasada poprawnej kaligrafi polega na jak najdłuższym pisaniu bez zamaczania w atramencie. Dodaje to siłę i ciągłość tekstowi. Pędzelek trzyma się pionowo nad kartką, rysując lub pisząc kaligraf ma świadomość, iż wprowadzenie jakichkolwiek poprawek jest niemożliwe ze względu na szybkie wchłanianie atramentu przez papier. Kaligrafia rozwinęła się w Chinach za panowania dynastii Jin ( n.e.), wtedy to pojawiło się pismo regularne i kursywa. Z czasem pismo i malarstwo stały się w Chinach nierozłączne.

3 Rękopis z Altany Orchidei

4 Historyczne rodzaje pisma oparte na piśmie chińskim
Chữ nôm – pismo piktofonetyczne oparte na wymowie wietnamskiej, używane w północnym Wietnamie w XIV-XX wieku. pismo kitańskie – używane przez lud Kitanów, który panował nad północą Chin w X-XII w. Pismo dżurdżeńskie – używane przez Dżurdżenów, którzy w XII wieku opanowali północne Chiny. Pismo tanguckie – pismo tanguckiego państwa Xixia leżącego w środkowym biegu Huang He, zniszczonego przez w XIII w. przez Czyngis Chana. Nüshu – jedyne na świecie pismo kobiet, używane w kilku powiatach w Środkowych Chinach. Ostatnia użytkowniczka zmarła w 2004 r.

5 Alfabet chiński Nie istnieje coś takiego jak alfabet chiński. Alfabet istnieje tylko w językach, które w piśmie posługują się zapisem fonetycznym. Do indeksowania ksiąg oraz szeregowania znaków pisma Chińczycy używają wielu systemów, z których najpopularniejszy polega na zliczaniu kresek oraz łączeniu elementów znaku, tzw. rdzeni (ang. radicals).

6 Budowa chińskich znaków i kolejność elementów
Znak ten oznacza tyle co "rozwiązywać, wyjaśniać". Jego budowę można tłumaczyć tak: za pomocą noża oddzielać róg wołu - rozkładać na czynniki, analizować (Karlgen).

7 Typy kresek 点 (1) Dian prosta kropka
横(2) Heng- pozioma kreska od lewej do prawej   竖(3) Shu- pionowa kreska od góry do dołu  句(4) Gou- haczyk doczepiany do innych kresek  提(5) Ti- skośna kreska rosnąca od lewej do prawej  撇(6) Pie- skośna kreska opadająca z prawa do lewa  短撇(7) Duan Pie- krótka skośna kreska opadająca z prawa do lewa  捺(8) Na- kreska pozioma opadająca zlewa do prawa     Często z prostych kreski rysuje sie jednym pociągnięciem kreski złożone, np. w znaku 阴 kreski 2, 3, 4 tworzą kreskę, która liczona jest jako jedna. Dlatego też w słownikach często znak ten jest zaindeksowany jak znak z inną ilością kresek, niż to się wydaje początkujacemu prawidłowe. Ponieważ w tradycyjnych słownikach indeksuje się znaki chińskie właśnie po ilości kresek, umiejetność ich liczenia jest bardzo potrzebna do ich sprawnego użytkowania.

8 Występowanie pisma Pismo Chińskie nie występuje tylko w Chinach…
Wietnam Korea Japonia Liao (X-XIIw.) Jin (XII-XII w.) Xixia (XI-XIV w.)

9 Od 4 tysięcy lat… Najstarsze ślady chińskich zapisów znaleziono na pancerzach żółwi i łopatkach zwierzęcych, na których wydrapywano pytania związane z plonami czy bitwami. Pytania wrzucano do ognia, po czym interpretowano pęknięcia powstałe pod wpływem temperatury. Ta forma zapisu istnieje 4 tysiące lat.

10 Pierwsze księgi Najstarsze chińskie księgi pisano na pasach bambusowych połączonych ze sobą jak elementy żaluzji. Tłumaczy to, dlaczego tekst pisało się od góry do dołu i od prawej do lewej.

11 Alfabet chiński oparty jest 32 liter
Alfabet chiński oparty jest 32 liter. na alfabecie łacińskim i składa się z A 阿 ā Ą 昂 áng B 贝 bèi C 茨 cí Ć 士 shì D 德 dé E 俄 é Ę 诶 ēi F 夫 fū G 各 gè H 吼 hǒu I 伊 yī J 友 yǒu K 卡 kǎ L 拉 lā Ł 瓦 wǎ M 马 mǎ N 纳 nà Ń 聂 niè O 哦 ó Ó 乌 wū P 佩 pèi R 哈 hā S 萨 sà Ś 莎 shā T 特 tè U 吴 wú W 维 wéI Y 伊 yī Z 斯 sī Ź 热 rè Ż 日 rì

12 ZAGADKA... Rozwiąż zagadkę za pomocą alfabetu chińskiego!
Znaki chińskie A 阿 ā Ą 昂 áng B 贝 bèi C 茨 cí Ć 士 shì D 德 dé E 俄 é Ę 诶 ēi F 夫 fū G 各 gè H 吼 hǒu I 伊 yī J 友yǒu K 卡 kǎ L 拉 lā Ł 瓦 wǎ M 马 mǎ N 纳 nà Ń 聂 niè O 哦 ó Ó 乌 wū P 佩 pèi R 哈 hā S 萨 sà Ś 莎 shā T 特 tè U 吴 wú W 维 wéI Y 伊 yī Z 斯 sī Ź 热 rè Ż 日 rì ZAGADKA... Rozwiąż zagadkę za pomocą alfabetu chińskiego! 佩伊萨马哦 茨吼伊聂萨卡伊俄 友俄萨特 茨伊俄卡阿维俄


Pobierz ppt "Pismo Chińskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google