Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

217 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "217 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA."— Zapis prezentacji:

1 217 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

2 Hymn narodowy- Mazurek Dąbrowskiego
Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy, Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski, Za twoim przewodem Złączym się z narodem Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz Dąbrowski…. Jak Czarniecki do Poznania Po Szwedzkim zaborze, Dla Ojczyzny ratowania Wrócim się przez morze. Marsz, marsz, Dąbrowski... Już tam ojciec do swej Basi Mówi zapłakany: "Słuchaj jeno, pono nasi Biją w tarabany".      Marsz, marsz, Dąbrowski...  

3 Mazurek 3 maja Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie, Uczcimy ciebie piosenką, Która w całej Polsce słynie. Witaj Maj, piękny Maj, U Polaków błogi raj. Nierząd braci naszych cisnął, Gnuśność w ręku króla spała, A wtem trzeci Maj zabłysnął - I nasza Polska powstała. Witaj Maj, piękny Maj, Wiwat wielki Kołłątaj! Ale chytrości gadzina Młot swój na nas gotowała, Z piekła rodem Katarzyna Moskalami nas zalała. Chociaż kwitł piękny Maj, Rozszarpano biedny kraj. Wtenczas Polak z łzą na oku Smutkiem powlókł blade lice Trzeciego maja co roku Wspominał lubą rocznicę. I wzdychał: Boże daj, By zabłysnął trzeci Maj! Słowa: Rajnold Suchodolski

4 Opowiedz nam moja ojczyzno, Jak matka dzieciom ciekawym , o latach znaczonych blizną, na wiekach chwały i sławy ! Wytłumacz nam, tak jak umiesz skąd czerwień i biel sztandarów niech ludzie żyją tu w dumie, że taki wydał ich naród !

5 Trzeci Maja radością wiosenną…….
Wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał. Sztandarami biało-czerwonymi Umaiła się Rzeczpospolita. Umaiły się pierwszym kwieciem łąki, pola i w ogrodach drzewa. Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny Zgodnym chórem z ludźmi rozśpiewał. Rozpłynęła się pieśń radosna głośnym echem po ojczystym kraju, - Witaj, witaj, Majowa Rocznico, Pamiętny Trzeci Maju!(…) Biją w Polsce, buja dzwony w jeden zgodny ton. Na Wawelu rozbudzony huczy Zygmunt –dzwon.(…)

6 Sejm Wielki Jest rok Wielkie dni przeżywa Warszawa W stolicy obraduje Sejm zwany Czteroletnim lub Wielkim. Toczy się zacięta walka o losy Polski. Bo dalej tak być nie może, aby ci których obchodzą tylko prywatne sprawy mogli rządzić państwem.

7 Wśród posłów była grupa ludzi mądrych, kochających ojczyznę posłów tacy jak: Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i inni. Chcieli oni zmienić dawne, niesprawiedliwe i złe prawa, które prowadziły Polskę do zguby.

8 Stanisław Staszic Hugo Kołłątaj

9 Stanisław Małachowski
Ignacy Potocki Stanisław Małachowski

10 Aż nadszedł dzień 3 maja 1791 roku
Była wiosna, wiosna wkoło Naród zgodny, silny, cały Naród z królem-król z Narodem Nadszedł cudny Maj Wolny Polski kraj „WiwatTrzeci Maj”

11 Niech nam żyje król kochany…
Parę godzin później król w otoczeniu posłów i dostojników, przy biciu dzwonów skierował się do warszawskiej katedry. Tam nastąpiła uroczystość zaprzysiężenia uchwalonej Konstytucji. Orszakowi towarzyszył wiwatujący tłum mieszkańców stolicy.

12 Zgoda Sejmu to sprawiła …
Że nam wolność przywróciła. Wiwat, krzyczcie wszystkie stany, Niech nam żyje król kochany. Wiwat Sejm i naród cały! Dziś nam nieba żywot dały. Niech nam żyje król kochany!

13 Konstytucja 3 Maja 1791 r. Była pierwszą w Europie a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone, doniosłe na miarę epoki Konstytucja 3 Maja stała się symbolem zewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia

14 Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

15 KONIEC Opracowała: Marta Jasek


Pobierz ppt "217 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google