Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Barwy, Godło i Hymn Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Barwy, Godło i Hymn Polski."— Zapis prezentacji:

1 Barwy, Godło i Hymn Polski.
Matylda Dobrowolska

2 Spis treści Barwy. Historia barw. Godło Hymn Bibliografia

3 Barwy Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. I tak też wygląda flaga Polski:

4 Historia Barw Na samym początku drugą barwą nie był czerwony a karmazynowy [ czyli odcień ciemnej czerwieni z domieszką błękitu]. Był to symbol bogactwa i dostojeństwa. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych. karmazynowy

5 Godło Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Według popularnej legendy, założyciel państwa Polan- Lech- podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał gniazdo orła białego z pisklętami. Lech postanowił osiąść w tym miejscu, uznając widok orła za dobry znak. Ponadto na pamiątkę nazwał to miejsce Gniezno ( od gniazdo).

6

7 Hymn Od 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnie hymnem Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwotnie, jako Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, został napisany przez Józefa Wybickiego, autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) jest nieznany. Józef Wybicki

8 Aktualny tekst hymnu. Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy.

9 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Hymn_Polski


Pobierz ppt "Barwy, Godło i Hymn Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google