Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstytucja 3 maja 1791.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstytucja 3 maja 1791."— Zapis prezentacji:

1 Konstytucja 3 maja 1791

2 Konstytucja Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

3 Rozbiory Polski Pierwszy rozbiór Polski w1772 roku (Rosja, Prusy, Austria) Drugi rozbiór Polski w 1793 roku (Rosja, Prusy) Trzeci rozbiór Polski w 1795 roku (Rosja, Prusy, Austria)

4 Konstytucja Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Do tradycji trzeciomajowych nawiązywały później różne kierunki polityczne, dosyć dowolnie interpretując idee ustawy zasadniczej z 1791 roku.

5 Akt prawny

6 Mazurek 3 maja Błysnął znów trzeci maj I już wolny błogi kraj!
Próżno, próżno, Mikołaju Z paszcz ognistych w piersi godzisz, Próżno rząd wolnego kraju Nową przysięgą uwodzisz. To nasz śpiew: wiwat maj! Niech przepadnie Mikołaj! O zorzo trzeciego maja! My z twoimi promieniami Przez armaty Mikołaja Idziem w Litwę z bagnetami. Wrogu, precz! Witaj maj Polski i litewski kraj! Rajnold Suchodolski kwietnia 1831, Kałuszyn Wtenczas Polak z łzą na oku Smutkiem powlókł blade lice Trzeciego maja co roku Wspominał lubą rocznicę. I wzdychał: Boże daj, By zabłysnął trzeci maj! Na ustroniu jest ruina, W której Polak pamięć chował, Tam za czasów Konstantyna Szpieg na nasze łzy czatował. I gdy wszedł trzeci maj Kajdanami brzęczał kraj. W piersiach rozpacz uwięziona W listopadzie wstrząsła serce, Wstaje Polska z grobów łona, Pierzchają dumni morderce. Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie, Uczcimy ciebie piosenką, Przy hulance i przy winie. Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj. Nierząd braci naszych cisnął, Gnuśność w ręku króla spała, A wtem trzeci maj zabłysnął - I nasza Polska powstała Witaj maj, piękny maj, Wiwat wielki Kołłątaj! Ale chytrości gadzina Młot swój na nas gotowała, Z piekła rodem Katarzyna Moskalami nas zalała. Chociaż kwitł piękny maj, Rozszarpano biedny kraj.

7 Święto Narodowe W 1918 roku została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku. Święto zniesiono z powodu licznych demonstracji studenckich ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych kwietnia 1990 roku. Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

8 Konstytucja 3 maja – Jan Matejko

9 Postacie na obrazie Jana Matejki
1.Stanisław August Jan Dekert Elżbieta Grabowska Jan Kiliński Klemens Hofbauer 6.Świętopałek Czetweryński Franciszek Branicki Hugo Kołłątaj Ignacy Potocki Adam Czartoryski 11.Stanisław Małachowski Ignacy Zakrzewskia 13.Tateusz Kościuszko 14.Kazimierz Sapiecha 15.Jan Suchorzewski 16.Kazimierz Konopka 17.Stanisław Staszic 18.Andrzej Zamoyski Józef Poniatowski

10 Konstytucja - podsumowanie
Konstytucję 3 maja uchwalono 3 maja 1791 roku. Miała ona regulować ustrój prawny państwa. Wprowadziła zrównanie mieszczan i szlachty oraz otoczyła chłopów ochroną państwa. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (zaraz po amerykańskiej z 1787 roku).

11 Konstytucja RP Obecnie obowiązuje konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Zawiera Preambułę i XIII rozdziałów: I Rzeczpospolita, II Wolność, prawa i obowiązki człowieka i obywatela, III Żródła prawa, IV Sejm i senat, V Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, VI Rada ministrów i administracja rządaowa, VII Samorząd Terytorialny, VIII Sądy i trybunały, IX Organy kontroli państwowej i ochrony prawa, X Finanse publiczne, XI Stany nadzwyczajne, XII Zmiana konstytucji, XIII Przepisy przejściowe i końcowe.

12 Strony Internetowe &feature=related


Pobierz ppt "Konstytucja 3 maja 1791."

Podobne prezentacje


Reklamy Google