Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowiński Park Narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowiński Park Narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Słowiński Park Narodowy

2 Logo parku Logiem Narodowego Parku jest mewa. Znajduje się ona na niebieskim tle. Leci nad plażą. Na zielonym kolorze jest napisane Słowiński Park Narodowy.

3 Położenie SłowińskiegoPN
Jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską), Jezioro Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,3 ha). Morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko (71,4 km²), Gardno (24,5 km²), jezioro Smołdzińskie.

4 WODY SŁOWIŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
Wody śródlądowe zajmują obszar ,4ha, co stanowi 31,3% powierzchni całkowitej Parku. Główne akweny SPN to jeziora Łebsko i Gardno, czyli dwa największe pod względem powierzchni polskie zbiorniki przymorskie. Jednocześnie Łebsko jest trzecim, co do wielkości jeziorem w Polsce, a Gardno ósmym. Dwa mniejsze jeziora Dołgie Małe i Dołgie Duże nie posiadają dopływów. Odpływ z tych akwenów następuje do kanału Gardno-Łebsko.

5 Zwierzęta w Słowińskim PN
Na obszarze parku w ostatnich dwóch stuleciach stwierdzono łącznie 261 gatunków ptaków, a wśród nich odnotowano 184 gatunki, które przystępowały  bądź przez cały czas przystępują do lęgów. Pozostałe 77 gatunków pojawia się w trakcie wędrówek, spędza tu zimę lub nieregularnie przylatuje. Spośród wszystkich 184 gatunków ptaków stwierdzonych i uznanych za lęgowe, na obszarze parku 5 objętych jest ochroną częściową. Należą do nich 3 gatunki ptaków krukowatych, pospolitych na terenie całego kraju, tzn.: kruk, wrona i sroka. Lęgi pozostałych 2 gatunków: mewy srebrzystej i kormorana czarnego kojarzone są w Parku z Wyspą Kamienną na jeziorze Gardno, na której w przeszłości odnotowano pierwsze lęgi tej mewy w kraju oraz odkryto wyjątkową, usytuowaną na ziemi kolonię lęgową kormorana.

6

7 Rośliny w Słowińskim Parku Narodowym
W sumie flora parku liczy 920 gatunków roślin naczyniowych, 165 gatunków mszaków, 500 gatunków glonów, 430 gatunków grzybów. Położenie parku w środkowej części wybrzeża wpływa na specyfikę i odrębność szaty roślinnej. Można tu spotkać gatunki charakterystyczne dla klimatu atlantyckiego, są to m.in.: turzyca piaskowa, brzeżyca jednokwiatowa, rosiczka pośredniacza. Natomiast do gatunków o północno-wschodnim zasięgu występowania należą m.in.: malina moroszka, bażyna czarna, zimoziół północny. Jedynymi reprezentantami gatunków ciepłolubnych w parku o południowym typie zasięgu są: goździk piaskowy i strzęplica sina.

8 Ciekawostki Słowiński Park Narodowy utworzono 1 stycznia 1967 roku. Od 1977 roku stanowi światowy rezerwat biosfery UNESCO. Powierzchnia parku wynosi ha (1.02% województwa, jego otulina obejmuje 43 500 ha) z czego ponad 10 000 ha stanowią wody śródlądowe. Pozostałe tereny to: lasy, bagna i wydmy. Nazwa parku pochodzi od Słowińców – niewielkiej grupy etnicznej wywodzącej się od Kaszubów.

9 Warte Odwiedzenia Miejsca
Wydmy ruchome z najwyższą – Górą Łącką Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Latarnia morska Czołpino i ścieżka przyrodnicza Latarnia Święta góra Kaszubów – Rowokł z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą "Rowokół" Poligon niemiecki z czasów drugiej wojny światowej na Mierzei Łebskiej w okolicach Rąbki. Testowano na nim broń rakietową: rakiety przeciwlotnicze – Rheintochter, rakiety balistyczne – Rheinbote. Było to jedno z miejsc pracy znanego naukowca niemieckiego – Wernhera von Brauna.

10 OPRACOWANIE Opracowała Paulina Borkowska Korzystała ze strony

11 KONIEC


Pobierz ppt "Słowiński Park Narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google