Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gdy dziecko próbuje papierosów istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. To zaś wiąże się z ciągłą potrzebą palenia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gdy dziecko próbuje papierosów istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. To zaś wiąże się z ciągłą potrzebą palenia,"— Zapis prezentacji:

1

2 Gdy dziecko próbuje papierosów istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. To zaś wiąże się z ciągłą potrzebą palenia, podczas którego dostarczamy organizmowi wielu szkodliwych substancji. Szacuje się, że w papierosach znajduje się ponad 4000 substancji chemicznych, z których aż 40 to substancje rakotwórcze

3 Toksykologia dymu tytoniowego W trakcie palenia papierosa, w reakcje chemiczne wchodzi ok. 4000 związków, w tym 40-50 o właściwościach rakotwórczych (Nikotyna, tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, benzen, chlorek winylu, fenol, aceton, metale ciężkie: kadm, ołów i inne.)

4

5

6 Palenie powoduje raka: płuc, jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani, pęcherza moczowego, trzustki, nerek, rak prącia trzonu i szyjki macicy (wzrasta u kobiet palących trzykrotnie).

7 Zdjęcie rentgenowskie płuc palacza

8 Koloryzowane zdjęcie rentgenowskie osoby palącej papierosa

9 Palenie tytoniu a inne choroby: zapalenie płuc, gruźlica, rozedma płuc, astma, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie, hipercholesterolemia, choroby zębów, oczu i uszu, przyspieszenie SM, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność u kobiet, wczesna menopauza –palenie przyczynia się do spadku poziomu estrogenu, co powoduje przedwczesną menopauzę

10 impotencja (palenie zmniejsza znacząco ilość krwi docierającej do penisa) i niepłodność u mężczyzn - degeneracja plemników. –palenie może powodować zniszczenie lub degenerację DNA plemników, co w efekcie prowadzić może do deformacji płodu lub poronienia. –palenie zmniejsza także znacząco liczbę plemników w spermie. –dzieci palących mężczyzn chorują na raka znacznie częściej niż dzieci ojców niepalących. przytępienie węchu i smaku, częste przeziębienia, szybsze łysienie, wcześniejsze oznaki starzenia się i inne.

11 Ekonomia palenia papierosów 1 dzień – 10 złotych 1 miesiąc – 300 zł 1 rok – 3 600 zł 5 lat – 18 000 zł 10 lat – 36 000 zł 20 lat – 72 000zł mniejsze szanse na zdobycie lepszej pracy, mniejsza wydolność w pracy, wyższa składka ubezpieczeniowa niebezpieczeństwo pożaru i wypadku samochodowego, wydatki na leczenie, częstsze pranie odzieży, nadpalone ubranie, pościel i in.

12 MITY dotyczące palenia tytoniu: 1.Tytoń jako lek (np. łagodzi migrenę i rozdrażnienie) 2.Palenie w ciąży nie szkodzi 3.Jeśli rzucę palenie to utyję 4.Zbyt długo palę i nie jestem wstanie się odzwyczaić 5.Nie potrafię wypoczywać bez papierosa. To jedyna przyjemność na którą sobie pozwalam w ciągu dnia. 6.Papieros ułatwia życie towarzyskie. 7.Bez papierosa nie jestem w stanie myśleć i pracować. 8.Palenie pozwala mi się opanować (np. agresja) 9.Palenie nie jest tak szkodliwe – „mój dziadek pali 50 lat i dobrze się ma.”

13

14 Co z paleniem w pracy/szkole? Niepalący mogą zaskarżyć swoich pracodawców, jeśli doznają uszczerbku dla zdrowia w wyniku biernego palenia w pracy. Jeśli opuścisz pracę ze względu na chorobę wynikłą z biernego palenia, możesz wnieść swoją sprawę do sądu.

15 Palenie a uroda: - palenie pogarsza wygląd skóry, - wcześniej występują zmarszczki, - opóźnia się gojenie ran, - zaostrza stan wielu schorzeń skóry (np. trądzi oraz łuszczycy). - palenie tytoniu wzmaga niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa wytwarzanie wolnych rodników i suchość -palenie powoduje, że nasze zęby żółkną,

16

17 Ogólnie rzecz biorąc

18 Wykonał Dawidek Adamski


Pobierz ppt "Gdy dziecko próbuje papierosów istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny. To zaś wiąże się z ciągłą potrzebą palenia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google