Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PALENIE TYTONIU I TY nikotyna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PALENIE TYTONIU I TY nikotyna."— Zapis prezentacji:

1 PALENIE TYTONIU I TY nikotyna

2 PAPIEROS DLACZEGO nie warto PALIĆ?
Palenie to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. Dym tytoniowy, który wdychamy podczas palenia papierosów składa się z prawie związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

3 PAPIEROS Warto wiedzieć, co palisz
Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu.

4 PAPIEROS Warto wiedzieć, co palisz
Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania m.in. śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Zły wpływ dymu tytoniowego obserwowany jest nie tylko w obrębie jamy ustnej czy płuc, ale także we wszystkich innych narządach, np. w pęcherzu moczowym, trzustce, narządach rodnych itp. Wykazano również zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku, czy uszkodzenia formującego się płodu.

5 Palenie papierosów szkodzi Tobie i bliskim w Twoim otoczeniu!
nikotyna Palenie papierosów szkodzi Tobie i bliskim w Twoim otoczeniu!

6 statystyki Kiedy zapaliłeś 1. papierosa?
Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

7 statystyki Dlaczego zapaliłeś?
Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

8 statystyki Czy Próbowałeś rzucić?
Źródło: Ankieta Rady Samorządu Uczniowskiego

9 nikotyna Co 10 sekund ktoś umiera na świecie
przez choroby wywołane paleniem! nikotyna

10 zdrowie Palenie, a twoje zdrowie
Palenie tytoniu jest jednym z czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Nikotyna wywiera szkodliwy wpływ na wiele narządów, a w szczególności na serce, naczynia krwionośne oraz przewód pokarmowy. Czad, czyli tlenek węgla, powoduje niedotlenienie organizmu. Narządami szczególnie wrażliwymi na małą ilość tlenu jest mózg i serce. Substancje wywołują raka języka, krtani, płuc oraz pęcherza moczowego. Najczęstszym nowotworem złośliwym jest rak płuc.

11 zdrowie Co grozi palaczowi?
udar mózgu ― katarakta ― twarz nikotynowa ― nowotwór krtani ― rak płuca ― zawał serca ― nowotwór nerek ― choroba żołądka i dwunastnicy ― nowotwór trzustki ― zmniejsza potencja seksualna i płodność ― częste infekcje górnych dróg ― oddechowych

12 zdrowie Choroby częste u palaczy
― Raka: płuc, nerki, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani, pęcherza moczowego ― Choroba niedokrwienna serca ― Przewlekłe zapalenie oskrzeli ― Gruźlica układu oddechowego ― Nadciśnienie tętnicze ― Udar mózgu ― Wrzody żołądka oraz dwunastnicy ― Przepukliny jelitowe

13 zdrowie Uroda, a papierosy
Warto wiedzieć, że palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd naszej skóry. W jaki sposób? wcześniej występujące zmarszczki― opóźnienie gojenia ran― występowanie tzw. „nikotynowej twarzy” ― Poza tym, warto pamiętać, że trzy schorzenia skóry, które często występują u nastolatków tj. trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty, łuszczyca, bardzo lubią składniki dymu.

14 nikotyna Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym
środkiem rakotwórczym w Polsce i na świecie.

15 Rzuć palenie Korzyści płynące z rzucenia
Dla życia człowieka istotne są przede wszystkim korzyści zdrowotne. Po kilkunastu tygodniach niepalenia poprawie ulega stan układu krążenia. Zwiększa się wydolność fizyczna, a wydolność płuc wzrasta o 30%. Po kilku miesiącach poprawia się wydolność układu oddechowego, ustępuje kaszel, duszności, zmęczenie, zaś po kilku latach niepalenia zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani. W dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

16 Rzuć palenie Korzyści ekologiczne
9 milionów tytoniowych „kominów” produkuje codziennie w naszych domach i zakładach pracy chmury dymu. Rocznie tworzą one chmurę dymu z 90 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli rzucisz palenie, przestaniesz zanieczyszczać środowisko.

17 Rzuć palenie 2190 zł 6 zł 365 dni × = Korzyści finansowe
Sprawdź sam za pomocą prostego obliczenia, ile w ciągu całego roku możesz zaoszczędzić na kupowaniu papierosów. Wystarczy, że pomnożysz średnią cenę papierosów razy ilość dni w ciągu roku. 6 zł 365 dni × 2190 zł =

18 Rzuć palenie

19 Rzuć palenie

20 nikotyna 40% nałogowych palaczy umrze przed 65 rokiem
życia, a spośród niepalących tylko 15%! nikotyna

21 nikotyna © Kryspin bober Źródło materiałów: Internet Zdjęcia: sxc.hu


Pobierz ppt "PALENIE TYTONIU I TY nikotyna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google