Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

5 języków miłości 5 języków przepraszania 5 języków próśb

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "5 języków miłości 5 języków przepraszania 5 języków próśb"— Zapis prezentacji:

1 5 języków miłości 5 języków przepraszania 5 języków próśb
OPRACOWAŁA: BOŻENA PUSTOŁA Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Łomianki ul. K.K. Baczyńskiego 9

2 Człowiek został stworzony do miłości
Kiedy przeżywa miłość, jego życie ma sens. Pragnie kochać i pragnie być kochany . Chce obdarzać drugą osobę miłością, dobrocią i życzliwością. Miłość rodzi się i przeobraża, a także dojrzewa w sercu i umyśle każdego człowieka. Człowiek pragnie także otrzymywać miłość, dobroć i życzliwość.

3 Mówimy tu o miłości rodzicielskiej i dzieci do rodziców

4 Dziewczyny i chłopaka, kobiety i mężczyzny

5 Miłość wymaga rozwoju Nie jest dana „gotowa”, rozwija się razem z człowiekiem. Rozwija się człowiek i rozwija się miłość, jako jedna z wartości najwyższych. Rozwój człowieka wymaga wysiłku i trudu. Człowiek rozwija się w zmaganiach. Są to zmagania, w których stawką jest życie i miłość. Zmagania są trudne a przygoda życia jest niepowtarzalna.

6 Miłość rozumiana jest tutaj jako dar
Miłość jest bezinteresownym darem z siebie samego. Jest dynamizmem, który rozrywa pęta naszego egoizmu.

7 Małżeństwo i rodzina Miłość wpisana jest w ludzką naturę. Jedną z niezwykłych cech ludzkiej natury jest zdolność do zmian. Dobrze kochać jest nie tylko współmałżonka i dzieci ale także małżeństwo i rodzinę. Małżeństwo jest nierozerwalne ze względu na więzy krwi i miłości a także poczucie odpowiedzialności za bliskich.

8 „Miłości można się nauczyć”
Na pytanie „Czy Waszej Eminencji udało się nauczyć sztuki miłości?” - Benedykt XVI odpowiada tak: „Nie uczymy się miłości w taki sam sposób jak gry na fortepianie czy obsługi komputera. Zawsze, by tak powiedzieć, uczymy się kochać w nurcie poszczególnych czynności codziennych. I oczywiście uczymy się tego również od wzorowych osób.

9 Przede wszystkim od rodziców, którzy dają nam przykład i są naszymi przewodnikami; w nich widzimy urzeczywistnioną należycie istotę człowieka. Następnie uczymy się tego w spotkaniach, które przynosi nam życie. Uczymy się tego w przyjaźniach, w toku zajęć wykonywanych wespół z innymi ludźmi. Uczymy się tego za każdym razem, kiedy odsuwamy własną korzyść na dalszy plan i podejmujemy działania, w których uczymy się dawać, ale też otrzymywać.” (s.28)

10 „Większość ludzi utożsamia problem miłości z obawą przed byciem niekochanymi zamiast dostrzegać w niej bodziec do tego, żeby samemu kochać. Już sama ta postawa wskazuje na skażenie istoty miłości. Kiedy chcemy jedynie mieć miłość, właśnie wtedy tracimy szansę na jej otrzymanie i stajemy się egoistami, ludźmi zepsutymi, co oczywiście dostrzegają też inni.

11 Elementem sztuki miłości jest to, żeby uczyć się wykraczać poza siebie i czynić z siebie dar dla innych, zwłaszcza wówczas, kiedy nie otrzymuje się nic w zamian. Powinniśmy dawać, szczególnie tym, dla których nie czujemy specjalnie sympatii, i tym, którzy po prostu nas potrzebują, bo cierpią.” (s. 30)

12 niebezpieczeństw życia z wyjątkiem który rozwija się pomimo wszystkich
Przypomina żywy organizm, Miłość nie umiera łatwo. jednego – zaniedbania. Joseph Roux

13 5 języków miłości to wskazówki jak tworzyć, dbać i rozwijać miłość w codzienności

14 2. Czas poświęcony osobie
5 języków miłości 1. Afirmacja osoby 2. Czas poświęcony osobie 3. Pomoc i uczynki miłości 4. Dotyk 5. Prezenty i pamięć

15 Jeżeli para małżeńska nie nauczy się wzajemnie mówić do siebie językami miłości, miłość małżeńska umiera. Różnice pomiędzy osobami będą powiększać się, aż do momentu kiedy zaczną zastanawiać się dlaczego się pobrali. Konieczność przepraszania i przebaczania jest czymś zdrowym i koniecznym w budowaniu trwałych relacji międzyludzkich.

16 Istota mediacji pojednawczych
W sytuacji kryzysu w małżeństwie lub rodzinie z pomocą mogą przyjść mediacje. Mediacje pojednawcze w rodzinie są propozycją dla tych małżeństw, które znalazły się w takim momencie rozwojowym swojego małżeństwa, kiedy przebywanie ze sobą jest tak trudne, że pojawia się myśl, co zrobić ze sobą i ze swoim małżeństwem, aby przerwać krąg, w którym znaleźli się jako małżeństwo? Pojawia się pytanie: „Jak żyć dalej?” A jedynym rozwiązaniem wydaje się być rozwód.

17 Istota mediacji pojednawczych
Tymczasem jest wiele dróg wyjścia. Chodzi o to, że małżonkowie mają zawężone pole widzenia. Mediator ma za zadanie pomóc zobaczyć drogę wyjścia z zaistniałej sytuacji. Mediacje pojednawcze są alternatywą dla rozwodów i terapii małżeńskiej. Mediacje nastawione są na pracę i współpracę małżonków, aby przyjrzeć się swojej sytuacji małżeńskiej i rodzinnej, aby porozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

18 Jeżeli nauczą się przepraszania i wybaczania będą potrafili podtrzymywać i pielęgnować żywe uczucie miłości przez całe życie i wzmacniać fundamenty małżeństwa. Odkrycie sztuki efektywnego przepraszania i odnajdywania radości pojednania jest jedynym sposobem, aby poradzić sobie z problemem niedoskonałości ludzi.

19 W każdej relacji, a w małżeństwie szczególnie, zdarzy się sytuacja, że obrazimy osobę swoim zachowaniem lub złym odezwaniem albo, że ktoś nas obrazi lub dotknie. Wówczas przeprosiny są najlepszym rozwiązaniem zaistniałej sytuacji. Ból zranienia i odrzucenia może kłaść się cieniem na codzienne życie.

20 zdrady od bliskiej osoby trudny także do wybaczenia
Kiedy człowiek dozna: krzywdy zawodu zdrady od bliskiej osoby Ból zranienia jest: okrutny trudny do zniesienia trudny także do wybaczenia

21 Pojawia się błędny krąg przeżyć:
Złość i gniew Poczucie krzywdy Chęć ucieczki i zemsty Niechęć i niepokój Smutek i depresja

22 W takich sytuacjach z pomocą może przyjść 5 języków przepraszania

23 5 języków przepraszania
1. Wyrażenie żalu 2. Akceptowanie odpowiedzialności 3. Zadośćuczynienie 4. Szczera skrucha 5. Prośba o przebaczenie

24 Uzupełnieniem 5 języków miłości i 5 języków przepraszania jest 5 języków próśb

25 4. Używanie słów „Czy możesz…?” 5. Używanie słów podziękowania:
5 języków próśb 1. Dobór właściwych słów 2. Miły ton głosu 3. Życzliwe spojrzenie 4. Używanie słów „Czy możesz…?” 5. Używanie słów podziękowania: „ Dziękuję za…”

26 Podsumowanie Mediacje pojednawcze mają realną szansę na odegranie znaczącej roli w usprawnieniu rozwiązywania sporów w Polsce. Ustawa o mediacji otwiera możliwość polubownego i skutecznego rozwiązywania sporów, pod wieloma względami korzystniejszego od tradycyjnego trybu procesu sądowego. Mediacje pojednawcze stwarzają szansą budowania cywilizacji miłości o której Jan Paweł II mówił, a także stwarzają szansę zatrzymania fali rozwodów oraz ochrony małżeństw i rodzin przed rozpadem .

27 Literatura: Gary Chapman, Jennifer Thomas, „Pięć języków przepraszania”, Wydawnictwo św. Wojciecha, Poznań 2007 Gary Chapman, Randy Southern, „Przewodnik po relacjach rodzinnych”, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2007 Benedykt XVI Joseph Ratzinger, „Miłości można się nauczyć”, Instytut Wydawniczy Pax Warszawa 2013 Opracowała: Bożena Pustoła


Pobierz ppt "5 języków miłości 5 języków przepraszania 5 języków próśb"

Podobne prezentacje


Reklamy Google