Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hity i Kity Urszula Nawrocka Dietetyczka prezentuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hity i Kity Urszula Nawrocka Dietetyczka prezentuje."— Zapis prezentacji:

1 Hity i Kity Urszula Nawrocka Dietetyczka prezentuje.
Dieta CUD Hity i Kity Urszula Nawrocka Dietetyczka prezentuje.

2 Dieta Dukana Odchudzająca dieta wysokobiałkowa, pozwala szybko schudnąć Dlaczego? Jesz same białka, które dostarczają mało kalorii, a na ich strawienie potrzebujesz dużo energii, którą twój organizm czerpie z tkanki tłuszczowej. Dieta Dukana: 4 fazy 1 faza – spożywanie wyłącznie białka. 2 faza – jedzenie produktów z fazy 1. i jednej porcji owoców lub warzyw dziennie. 3 faza utrwala wagę – prócz tego co w poprzednich fazach, można jadać 2 kromki chleba oraz jedną porcję sera żółtego i warzyw dziennie. Ostatnia faza to faza trwałej stabilizacji i ma zapobiec efektowi jo-jo. Polega na jadaniu w jeden dzień w tygodniu wyłącznie produktów wysokobiałkowych. Dieta Dukana: wady Dieta Dukana obciąża nerki, wątrobę i utrudnia pracę mózgu. Poza tym dieta ta jest uboga w witaminy i minerały.

3 Dieta Atkinsa Zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów.
W jadłospisie dominują produkty bogate w białka i tłuszcze, głównie pochodzenia zwierzęcego. Jak przekonuje autor diety, dzięki tak skomponowanej diecie tempo utraty masy ciała powinno wynieść ok. 2 kg tygodniowo. Dieta Atkinsa jest podzielona na 3 fazy I faza trwa 2 tygodnie i zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów do 20 g na dobę, przy czym nie mogą one pochodzić z owoców, produktów zbożowych, cukru, miodu czy słodyczy, lecz z warzyw II faza, która trwa do momentu, aż osiągnie się wagę docelową, zakłada zwiększenie liczby węglowodanów do g dziennie, głównie dzięki włączeniu do jadłospisu owoców III faza to dieta na całe życie. W czasie jej trwania spożywa się taką ilość węglowodanów, by nie przybywało się na wadze. Należy pamiętać, że nie wolno ich łączyć z mięsem, rybami i jajami. Czy dieta Atkinsa jest zdrowa? Dieta Atkinsa, podobnie jak dieta Kwaśniewskiego, jest bogata w tłuszcze nasycone, co grozi rozwojem miażdżycy i innych poważnych chorób. Niebezpieczny jest także nadmiar białek w diecie, które obciążają nerki. Dlatego przed przejściem na dietę Atkinsa, lepiej skonsultować się z lekarzem.

4 Dieta Kwaśniewskiego Dieta Kwaśniewskiego, inaczej dieta optymalna, to dieta nisko węglowodanowa, w której nie liczymy kalorii. Podstawową zasadą jest zachowanie właściwych proporcji białka, tłuszczów i węglowodanów, które wynoszą 1 : 2,5-3,5 : 0,5-0,8. Dieta Kwaśniewskiego: zasady polega na spożywaniu trzech posiłków dziennie, dominują tłuszcze zwierzęce. Jednocześnie ograniczamy spożycie węglowodanów. Jak przekonuje dr Kwaśniewski, tłuste mięsa, jaja, majonez, śmietana, masło i tłuste sery są najlepszym źródłem składników mineralnych, tłuszczów i białek. Ponadto należy pić około 2,5 litrów wody dziennie. Dozwolone jest również spożywanie kawy i herbaty bez cukru. Dzięki tak skomponowanej diecie w ciągu miesiąca można schudnąć nawet 5 kg.  Czy dieta Kwaśniewskiego jest zdrowa? Specjaliści ostrzegają, że stosowanie diety Kwaśniewskiego może grozić niedoborem wielu witamin i składników mineralnych. Jednak co najważniejsze, dieta optymalna nadmiernie obciąża organizm tłuszczami i białkiem, co może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania nerek, serca oraz wątroby.

5 Dieta DASH Dieta DASH została uznana za najzdrowszą dietę na świecie. Przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów, lecz także  do obniżenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Z kolei u osób zdrowych zapobiega wystąpieniu chorób cywilizacyjnych.  Dieta DASH: zasady Zasadą diety DASH jest obniżenie spożycia soli (poniżej 6 g dziennie). W związku z tym z jadłospisu należy wyeliminować m.in. sól, wędliny i wysoko przetworzoną żywność, a także produkty wędzone. Należy także ograniczyć alkohol. W jadłospisie powinny dominować owoce i warzywa będące źródłem magnezu, potasu oraz błonnika, a także niskotłuszczowe produkty mleczne. Dieta DASH: różne warianty Istnieje kilka wariantów diety DASH – 1500, 1800 i 2000 kcal/ dzień. Niezależnie od tego, który program żywieniowy zostanie wybrany, należy spożywać o stałych porach 5 posiłków dziennie.

6 Dieta niełączenia Dieta niełączenia zakłada niełączenie w jednym posiłku produktów białkowych (nabiału i mięsa) i węglowodanowych (produktów na bazie zbóż, słodyczy, a także owoców). Obie grupy produktów można natomiast łączyć z dużą ilością warzyw i orzechów, które są tzw. produktami neutralnymi. Dieta niełączenia: zasady Jeden posiłek oparty na węglowodanach, jeden na białkach i jeden złożony z warzyw i owoców, przy czym pomiędzy posiłkami białkowymi i węglowodanowymi muszą być 2-3 godziny przerwy. Dieta niełączenia: ile schudniesz? Spożywanie produktów w takich kombinacjach ułatwia ich trawienie, a co za tym idzie - proces odchudzania. Ważne także, aby ograniczyć dzienną dawkę kalorii do Stosując się do tych zasad, można schudnąć 7 kg w ciągu 3 tygodni – to maksymalny czas, jaki można stosować dietę niełączenia bez konsultacji z dietetykiem. Trzy grupy produktów diecie niełączenia grupa białkowa, np. ryby, drób, wędliny, jaja, mleko, sery grupa węglowodanowa, np. pieczywo, ryż, makaron, kasze, ziemniaki, suszone owoce, banany, kukurydza cukier i słodycze grupa neutralna, np. np. warzywa, nasiona, miód, oleje, oliwa, napoje, wędzone ryby i mięso

7 Dieta wodna Dieta wodna opiera się na ogólnych zasadach zdrowego odżywiania, a podstawą jest regularne wypijanie dużych ilości wody. Ile litrów wody potrzebuje organizm w ciągu doby? Należy wagę ciała pomnożyć przez 40 - przy wadze 60 kg należy wypijać 2400 mililitrów wody dziennie, tj. 2,4 litra. Dieta wodna: zasady Przez cały dzień należy często i małymi łykami popijać chłodną, niegazowaną wodę mineralną. Poza tym można pić herbatę czerwoną i zieloną oraz herbaty ziołowe. Zrezygnować należy natomiast ze słodyczy, ciężkich i tłustych potraw, fast-food, serów, słodzonych napojów. Trzeba ograniczyć sól i produkty ją zwierające, by nie dopuścić do zatrzymania wody w organizmie.

8 Dieta sokowa Dieta sokowa to tygodniowa dieta oczyszczająca, której celem jest eliminacja toksyn z organizmu. Detoksykację sokami można przeprowadzić już wczesną wiosną, by pobudzić organizm po zimie. Jednak najlepszym okresem na oczyszczającą dietę sokową jest lato, kiedy dostępne jest całe bogactwo świeżych warzyw i owoców sezonowych. Dieta sokowa - zasady Przez siedem dni trwania kuracji oczyszczającej wszystkie 5 posiłków zastępuje się świeżo wyciśniętymi i niesłodzonymi sokami warzywnymi lub owocowymi. Do południa lepiej sięgać po soki owocowe, najlepiej z pomarańczy, jabłka czy grejpfrutów, ponieważ zawarte w nich cukry są źródłem potrzebnej na cały dzień energii. Z kolei w porach popołudniowych można pić soki warzywne. Będąc na detoksie sokami, najlepiej sięgać po soki z pomidorów, buraków, a także z marchwi i selera, jak również z kiszonej kapusty. Na czas diety z jadłospisu należy wyłączyć kawę, ciemną herbatę, alkohol i inne używki. Należy pamiętać, by do diety sokowej przygotowywać organizm stopniowo, tzn. min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem kuracji, należy zacząć zmniejszać kaloryczność posiłków.

9 Dieta South Beach Dieta South Beach, czyli dieta plaż południowych, zakłada wyeliminowanie z jadłospisu wysoko przetworzonych węglowodanów (głównie produktów na bazie białej mąki) oraz tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego) na rzecz białek, węglowodanów złożonych i tłuszczów nienasyconych (pochodzenia roślinnego), które powodują szybką utratę zbędnych kilogramów.  Dieta South Beach: 3 fazy Podstawę pierwszej fazy, która trwa 2 tygodnie,  stanowią warzywa i chude mięso. Uzupełnieniem są produkty zbożowe i owoce, spożywane w niewielkich ilościach. Wówczas można stracić nawet 6 kg. Niestety, w pierwszej fazie brakuje produktów mlecznych, co może doprowadzić do niedoboru wapnia. W związku z tym należy zadbać o jego suplementację. Druga faza jest bardziej zróżnicowana, ponieważ obejmuje szerszą gamę produktów, dlatego następuje wolniejsza redukcja masy ciała. Druga faza trwa do momentu osiągnięcia wagi docelowej.  Z kolei faza trzecia ma pomóc w utrzymaniu upragnionej wagi i może trwać do końca życia.

10 Dieta kapuściana Dieta kapuściana, inaczej dieta prezydencka, to 7-dniowa dieta odchudzająca,  której bazę stanowi sycąca zupa kapuściana. Dieta kapuściana: zasady Przez pierwsze dni trwania diety można jeść tylko kapuśniak, za to w dowolnych ilościach i o dowolnych porach. Po 2-3 dniach trwania diety do menu można wprowadzić niewielkie ilości innych produktów, takich jak zielone warzywa, ziemniaki, owoce, ryż, chude mięso wołowe czy drób (kurczak, indyk). Z jadłospisu należy wyeliminować produkty mączne, sól i tłuszcze. Dieta kapuściana wyklucza także fasolę, kukurydzę, zielony groszek i groch. Należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (min. 2 l płynów na dobę). Czy dieta kapuściana jest zdrowa? Dieta kapuściana, dzięki dużym ograniczeniom kalorycznym, daje możliwość szybkiej utraty masy ciała, nawet 3-5 kg w ciągu tygodnia. Niestety, tak duży spadek wagi to głównie efekt odwodnienia organizmu. Dodatkowo po  zakończeniu tej monotonnej diety istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się efektu jo-jo. Ponadto dieta kapuściana prowadzi do niedoborów licznych składników odżywczych, w tym wielu witamin i składników mineralnych. Z tego powodu osoby, które zdecydują się na dietę kapuścianą, powinny zadbać o ich suplementację.

11 Dieta zasadowa Dieta zasadowa, inaczej dieta alkaliczna, nie jest typową dieta odchudzającą. Celem diety zasadowej jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co skutkuje m.in. poprawą przemiany materii. W związku z tym pozbycie się zbędnych kilogramów jest "skutkiem ubocznym" kuracji. Dieta zasadowa: odchudza i leczy pomaga zachować prawidłowy poziom wapnia w kościach, a tym samym przeciwdziała osteoporozie. Zalecana jest również osobom z wahaniami nastroju typu depresyjnego. Może być także stosowana przez osoby, które chcą poprawić swoje ogólne samopoczucie. Dieta zasadowa: produkty wskazane i zakazane Zakłada spożywanie w ciągu dnia 80% żywności o charakterze zasadowym, a 20% o charakterze kwasowym. Produktami wskazanymi, które odkwaszają organizm, są m.in. warzywa i owoce, także te suszone, jak również mleko, masło, sery, oleje tłoczone na zimno i czarne oliwki. Wysoki odczyn kwasowy mają m.in. napoje z kofeiną (kawa, cola) tłuste mięsa, alkohol, fast-food’y i słodycze. W ograniczonych ilościach należy spożywać także m.in. kaszę jęczmienną, ryż, makaron czy mięso wieprzowe i jaja.

12 Dieta makrobiotyczna Dieta makrobiotyczna to niskobiałkowa dieta,  której celem jest nie tylko spalenie tkanki tłuszczowej, lecz także oczyszczenie organizmu z toksyn. Dieta makrobiotyczna: zasady Podstawę stanowią produkty niskoprzetworzone – przede wszystkim pełne, niełuskane ziarna zbóż (m.in. pszenicy, żyta, owsa, kukurydzy, gryki i ryżu). Zgodnie z zaleceniami, powinny one stanowić procent dziennego jadłospisu. Z kolei warzywa to procent, a owoce, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe 5-10 procent dziennej racji pokarmowej. Z napojów dozwolone są głównie: woda źródlana, kawa zbożowa, kawa z prażonego jęczmienia i napary ziołowe. Z jadłospisu należy wykreślić m.in. tłuszcze zwierzęce, mięso, jaja, nabiał, a także owoce tropikalne. Tak skomponowana dieta pozwala na zrzucenie 3-4 kg w ciągu dni.  Czy dieta makrobiotyczna jest zdrowa? Skutkiem ubocznym stosowania diety makrobiotycznej może być niedobór witaminy B12, żelaza i wapnia, które są najlepiej przyswajalne z mięsa i produktów mlecznych. Warto wiedzieć, że diety nie powinny stosować osoby cierpiące na osteoporozę, choroby serca czy nadczynność tarczycy.

13 Grupy krwi Dieta zgodna z grupą krwi zakłada, że potrzeby dietetyczne danej osoby i tempo jej metabolizmu zależą od grupy krwi.  Dieta wg grupy krwi: zasady Osoby z grupą krwi AB źle trawią mięsa, dlatego jest ono magazynowane w organizmie w postaci tłuszczu. W związku z tym powinny one wykluczyć je z jadłospisu. Z  tym samym problemem zmagają się osoby z grupą krwi A, u których tempo przemiany materii dodatkowo osłabia białko. To odwrotnie niż u osób z grupą krwi 0, które potrzebują białka zwierzęcego i nie mają problemów z jego trawieniem. Figurze osób z tą grupą krwi szkodzi gluten pochodzący z pszenicy. Z kolei u osób z grupą krwi B do przyrostu wagi przyczyniają się rośliny strączkowe oraz niektóre ziarna i nasiona (gryka, kukurydza). Ich figurze szkodzi też gluten pochodzący z pszenicy, dlatego powinny ułożyć swoją dietę tak, aby była ona bogata przede wszystkim w różnego rodzaju warzywa. Czy dieta wg grupy krwi jest zdrowa? Dieta zgodna z grupą krwi zakłada wolne tempo utraty zbędnych kilogramów, co zmniejsza ryzyko efektu jo-jo. Niestety, stosowanie tego typu diety może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych, znajdujących się w wykluczonych produktach.

14 Dieta kopenhaska Dieta kopenhaska to nisko węglowodanowa dieta odchudzająca. W ciągu 13 dni jej trwania dzienna wartość energetyczna posiłków nie przekracza kcal, z czego najwięcej kalorii pochodzi z produktów białkowych. Ich uzupełnienie stanowi niewielka ilość owoców i warzyw oraz produktów zbożowych.  Każde odstępstwo od ustalonych zasad, czyli np. zjedzenie ciastka, a nawet sięgnięcie po gumę do żucia, jest równoznaczne z zakończeniem diety.   Dieta kopenhaska: ile można schudnąć? Jak przekonują autorzy diety, stosując się do tak restrykcyjnych zasad odchudzania, można zrzucić od 5 do nawet 20 kg. Natomiast po zakończeniu diety, można jeść normalnie bez obaw o przytycie przez pierwsze 2 lata. Jak jednak wynika z doświadczeń osób odchudzających się tą metodą, tak szybka redukcja masy ciała grozi pojawieniem się efektu jo-jo zaraz po zakończeniu kuracji.  Czy dieta kopenhaska jest zdrowa? Dieta kopenhaska jest dietą ekstremalną, która szybko doprowadza do niedoborów składników odżywczych, co wiąże się z wyczerpaniem organizmu. Wówczas mogą pojawić się szybki spadek sił witalnych, krwawienia z nosa, omdlenia, zaparcia. Tak reżiomowa dieta może doprowadzić  również do odwodnienia i zakwaszenia organizmu.

15 Dieta Montignaca Dieta Montignaca to bezpieczna dla zdrowia dieta odchudzająca, której podstawę stanowią produkty o indeksie glikemicznym poniżej 50.  Dieta Montignaca: indeks glikemiczny Twórca diety wyszedł z założenia, że przyczyną tycia nie jest nadmiar kalorii, ale żywność, która powoduje wzrost cukru we krwi, czyli ta o wysokim indeksie glikemicznym. Do „złych węglowodanów” zalicza się cukier, białą mąkę i produkty na jej bazie, biały ryż, a nawet niektóre warzywa - ziemniaki i kukurydzę. Do „dobrych” węglowodanów” - tych o niskim IG, po których spożyciu sytość utrzymuje się przez długi czas – zalicza się zboża nieoczyszczone, ryż pełnoziarnisty, warzywa strączkowe, a także większość warzyw i owoców. Dieta Montignaca: 2 fazy Celem pierwszej, która powinna trwać nie krócej niż 2-3 miesiące, jest zrzucanie zbędnych kilogramów. W tym czasie należy m.in. unikać jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych. Do wyboru są tylko posiłki białkowo-tłuszczowe oraz węglowodanowo-białkowe. Dzięki tak skomponowanej diecie można schudnąć 1-2 kg tygodniowo, bez obaw o efekt jo-jo. Celem drugiej fazy jest utrzymanie uzyskanej wagi, w związku z tym można ją stosować całe życie. Wówczas w diecie wciąż dominują węglowodany o IG nie wyższym niż 50, a tylko czasami można sobie pozwolić na łączenie ich z tłuszczami lub na zjedzenie czegoś o wysokim indeksie glikemicznym.


Pobierz ppt "Hity i Kity Urszula Nawrocka Dietetyczka prezentuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google