Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze zamki Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze zamki Europy"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze zamki Europy
Autor: Jan Kowalski

2 Balmoral, Szkocja Zamek Balmoral znajduje się na terenie 80-hektarowej posiadłości w szkockim Aberdeen, nad rzeką Dee. Granitowa budowla powstała pod koniec XIX wieku dla królowej Wiktorii i księcia Alberta. Również dziś Balmoral stanowi ukochaną letnią rezydencję rodziny królewskiej.

3 Zamek Chillon, Szwajcaria
Szwajcarski zamek Chillon zachwyca przede wszystkim swym wyjątkowym położeniem - nad jeziorem Genewskim, w sercu Alp. To piękne miejsce było niegdyś strategiczne - skalisty cypel stanowił naturalną obronę, a lokalizacja umożliwiała kontrolę nad szlakiem łączącym północ z południem Starego Kontynentu. Podziemia zamku służyły w XIV wieku jako więzienie.

4 Zamek Chenonceau, Francja
Jeden ze słynnych zamków nad Loarą - zamek Chenonceau, leżący we francuskiej miejscowości Chenonceaux - nazywany jest Zamkiem Dam. Budowla, której początki sięgają XIII wieku, przechodziła bowiem z rąk do rąk sześciu kobiet. Motyw sześciu właścicielek pojawia się nawet w powieści "Pan samochodzik i Fantomas", której akcja dzieje się właśnie w "Zamku Sześciu Dam".

5 Moszna, Polska Wieś o nazwie Moszna położona jest w województwie opolskim, w gminie Strzeleczki. Kryje w sobie wyjątkowy barokowy pałac, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Po pożarze w 1896 roku, który strawił wnętrza i dachy rezydencji, odbudowano zamek uzupełniając go o neogotyckie skrzydło wschodnie wraz z oranżerią.

6 Zamek w Trokach, Litwa Często nazywany "Małym Malborkiem", zamek w Trokach leży nad jeziorem Galwe. Wzniesiono go na polecenie księcia Kiejstuta na przełomie XIV i XV wieku. Po Bitwie pod Grunwaldem stracił na znaczeniu militarnym. Od XVII wieku zaczął popadać w ruinę, pełniąc między innymi funkcję więzienia. Ostatecznie zamek został zrekonstruowany w drugiej połowie XX wieku i stanowi ważną atrakcję turystyczną Litwy.

7 Alcázar w Segowii, Hiszpania
Zamek w Segowii leży na skalnym wzniesieniu nad rzekami Eresma i Clamores, które podobno było już zagospodarowane w czasach rzymskich. Położony w pobliżu gór Sierra de Guadarrama Alcázar, został wzniesiony jako budowla obronna (pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1120), ale przez wieki spełniał rozmaite funkcje: był siedzibą hiszpańskich królów, szkołą artylerii, a nawet... więzieniem.

8 Zamek Hohenwerfen, Austria
Średniowieczny zamek Hohenwerfen znajduje się w austriackiej miejscowości Werfen, w powiecie Sankt Johann im Pongau. Powstał w XI wieku na skalnym urwisku. W latach 60-tych minionego wieku zamek zamienił się w plan filmowy - kręcono tutaj szpiegowski film "Tylko dla orłów" z Clintem Eastwoodem i Richardem Burtonem.

9 Zamek Peleş, Rumunia Ta idylliczna, neorenesansowa budowla znajduje się 135 kilometrów od Bukaresztu. Rumuński zamek Peleş został zbudowany pod koniec XIX wieku dla króla Karola I. Pierwotnym projektem zajmował się wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer, budowla była jednak wiele razy przebudowywana. Do śmierci Karola I w 1914 roku zamek służył mu za letnią rezydencję. Dziś w zamku znajduje się muzeum.

10 Zamek w Bojnicach, Słowacja
Jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych słowackich zamków jest Zamek Bojnicki. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XII wieku. Miał wielu właścicieli, między innymi księcia opolskiego Władysława. Zamek niestety w 1950 roku padł ofiarą pożaru, po którym został odbudowany. Część gotyckich i renesansowych elementów architektonicznych jest całkowicie oryginalna. Dziś romantyczna budowla jest dostępna dla turystów.

11 Neuschwanstein, Niemcy
W Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na granicy Niemiec i Austrii, znajduje się magiczny świat stworzony przez Ludwika II Bawarskiego. Ekscentryczny władca upodobał sobie baśniowe zamki i nie żałował pieniędzy z królewskiego skarbca na ich budowę. Zamek Neuschwanstein uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Mnóstwo wieżyczek i balkonów oraz sceneria, w której został wybudowany wprost zachwyca. Był pierwowzorem dla projektu zamku w Disneylandzie. Co roku przybywa tu 500 tysięcy turystów.

12 Zamek Ashford, Irlandia
Początki położonego na Zielonej Wyspie zamku Ashford sięgają XIII wieku. Przechodził on w ręce różnych rodów, które zmieniały jego wygląd - to na styl francuski, to na wiktoriański. Piękny park wokół zamku powstał w połowie XIX wieku. W 1939 roku zamek przekształcono z prywatnej rezydencji na hotel. W tym niezwykłym miejscu gościły takie osobistości jak król Grzegorz V, królowa Mary, czy Oscar Wilde.

13 Dziękuję z obejrzenie prezentacji.
KONIEC


Pobierz ppt "Najpiękniejsze zamki Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google