Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Korzystanie z cyfrowej kamery (wprowadzenie)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Korzystanie z cyfrowej kamery (wprowadzenie)"— Zapis prezentacji:

1 Korzystanie z cyfrowej kamery (wprowadzenie)
ZST

2 Cele lekcji Uczeń: – umie podłączyć kamerę USB do komputera i zainstalować jej sterowniki – zna podstawowe pojęcia dotyczące planu filmowego, takie jak scena, ujęcie, oś filmowa – prawidłowo ustawia kamerę do poszczególnych ujęć w scenach krótkiego filmu – potrafi zarejestrować kamerą internetową krótki film – dodaje napisy do filmu

3 KINEMATOGRAFIA Kinematografia – dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach. Przemysł filmowy w poszczególnych krajach określa się mianem "kinematografii narodowej". Według definicji Bataille'a kinematografia jest sztuką poprawnego przekazywania idei drogą następstwa ożywionych obrazów. Do niedawna największą kinematografią narodową była amerykańska związana z wytwórniami w Hollywood. Obecnie najwięcej filmów na świecie powstaje w Indiach. Ośrodek kinematograficzny w Bombaju określany jest często jako Bollywood. Produkuje się tam nie tylko najwięcej filmów, lecz także najdłuższe. Średnio indyjski film trwa około 3 godzin. Filmy indyjskie jednak, ze względu na ich kulturową specyfikę znane są prawie wyłącznie w Indiach. Trzecią wielką potęgą filmową staje się obecnie kinematografia chińska z ośrodkami produkcyjnymi w Hongkongu, Pekinie i Szanghaju. Tylko te trzy kinematografie – amerykańska, indyjska i chińska, posiadające ogromne obszary dystrybucji, są samowystarczalne tzn, nie potrzebują dotacji mecenasów państwowych i prywatnych. Inne kinematografie narodowe, ze względu na małe obszary dystrybucji kinowej i telewizyjnej, są najczęściej dofinansowywane przez rządy, fundacje i organizacje społeczne lub telewizje publiczne. Tak się dzieje w Polsce, gdzie istnienie kinematografii narodowej jest uzależnione od dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej a czasem publicznej telewizji. Zdecydowanie rzadziej produkcja jest finansowana przez telewizje prywatne lub sponsorów.

4 Podstawowe pojęcia Ujęcie – fragment rzeczywistości zarejestrowany na taśmie filmowej pomiędzy włączeniem kamery a jej wyłączeniem lub pomiędzy dwoma sklejkami (z punktu widzenia montażu). Przykładem filmu złożonego z pojedynczego ujęcia jest „Roundhay Garden Scene”.

5 Podstawowe pojęcia Scena – miejsce, w którym rozgrywa się akcja; każde nowe miejsce akcji filmu jest sceną. Scena może się składać z jednego lub więcej ujęć.

6 Podstawowe pojęcia Klatka filmowa (kadr) − jeden obraz fotograficzny utrwalony na taśmie filmowej. Aby w pełni pokazać reakcję, mimikę twarzy, emocje rozmówców, musimy odpowiednio ustawić kadr.

7 Podstawowe pojęcia Oś filmowa − umowna, niewidzialna linia na planie zdjęciowym, wzdłuż której przebiega ruch obiektów w scenie. Kamera jest ustawiona naprzeciwko filmowanej akcji, za ową wyobrażoną linią, której nie może przekroczyć. Dzięki temu, gdy kręcimy np. rozmowę dwojga ludzi i podążamy za kierunkami ich spojrzeń, widz nie traci poczucia orientacji usytuowania bohaterów w przestrzeni.

8 Debut Video Capture Software.
A) Program nie ma polskiej wersji językowej, ale jest prosty w obsłudze, ma intuicyjny interfejs. B) Nagrywa wideo z wielu źródeł. Umożliwia też przechwycenie tego, co się dzieje na ekranie monitora. W górnej części interfejsu można wybrać źródło sygnału. Mogą nim być kamera internetowa, urządzenie zewnętrzne (magnetowid, kamera video) lub ekran komputera.

9 Debut Video Capture Software.
C) Na dole znajdują się duże i czytelne przyciski, za pomocą których możemy rozpocząć nagrywanie, wstrzymać je lub zatrzymać. D) Program obsługuje wiele formatów wideo: MPG, AVI, WMV, ASF, 3GP, MP4, MOV, FLV. E) Rozmiar nagrywanego filmu może być automatycznie zmieniany.

10 Debut Video Capture Software.
F) Można ustawić jasność, kontrast oraz nasycenie kolorów. G) Dodatkowo można dodać do filmu znak wodny oraz napisy. E) Istnieje możliwość tworzenia zrzutów ekranu, chociaż nie są one najlepszej jakości. F) Bardzo przydatną funkcją jest możliwość wysłania filmu na skrzynkę bądź konto FTP bezpośrednio z programu.


Pobierz ppt "Korzystanie z cyfrowej kamery (wprowadzenie)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google