Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego warto przeczytać „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego warto przeczytać „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy?"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego warto przeczytać „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy?

2 „Akademię pana Kleksa” napisał Jan Brzechwa. Książka została wydana w 1946r. „Akademię pana Kleksa” napisał Jan Brzechwa. Książka została wydana w 1946r. Książka jest historią o dwunastoletnim Adasiu, który trafia do szkoły pana Kleksa razem z innymi dwunastoletnimi chłopcami. Książka jest historią o dwunastoletnim Adasiu, który trafia do szkoły pana Kleksa razem z innymi dwunastoletnimi chłopcami. Akademia jest bardzo magicznym miejscem. Chłopcy przebywają tam chętnie, a nauka jest dla nich przyjemnością. Akademia jest bardzo magicznym miejscem. Chłopcy przebywają tam chętnie, a nauka jest dla nich przyjemnością.

3 Akademia Akademia znajduje się na końcu ulicy Czekoladowej i zajmuje duży trzypiętrowy budynek, zbudowany z kolorowych cegiełek. Akademia znajduje się na końcu ulicy Czekoladowej i zajmuje duży trzypiętrowy budynek, zbudowany z kolorowych cegiełek. Na parterze mieszczą się sale lekcyjne, w których odbywa się nauka. Na parterze mieszczą się sale lekcyjne, w których odbywa się nauka. Na pierwszym piętrze są sypialnie i jadalnia. Na pierwszym piętrze są sypialnie i jadalnia. Na drugim piętrze mieszka pan Kleks ze swoim szpakiem Mateuszem, który wymawia jedynie końcówki wyrazów. Na drugim piętrze mieszka pan Kleks ze swoim szpakiem Mateuszem, który wymawia jedynie końcówki wyrazów.

4 Otoczenie Akademii Szkołę otacza duży park oraz wysoki mur. W parku znajdują się żelazne furtki, które prowadzą do sąsiednich bajek. Bohater książki odwiedza m.in. bajkę o dziewczynce z zapałkami oraz bajkę o śpiącej królewnie. Szkołę otacza duży park oraz wysoki mur. W parku znajdują się żelazne furtki, które prowadzą do sąsiednich bajek. Bohater książki odwiedza m.in. bajkę o dziewczynce z zapałkami oraz bajkę o śpiącej królewnie.

5 Zajęcia w Akademii Dzień w Akademii zaczyna się punktualnie o piątej rano. Od razu wszyscy chłopcy biegną pod prysznic, z którego tryska woda sodowa z sokiem. Dzień w Akademii zaczyna się punktualnie o piątej rano. Od razu wszyscy chłopcy biegną pod prysznic, z którego tryska woda sodowa z sokiem. O wpół do szóstej jest śniadanie, a o szóstej apel. Na apelu pan Kleks zbiera od uczniów senne lusterka, w których odbijają się ich sny. O wpół do szóstej jest śniadanie, a o szóstej apel. Na apelu pan Kleks zbiera od uczniów senne lusterka, w których odbijają się ich sny. Lekcje rozpoczynają się o siódmej rano. Chłopcy uczą się kleksografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów, nauki geografii (grają w piłkę globusem). Lekcje rozpoczynają się o siódmej rano. Chłopcy uczą się kleksografii, przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów, nauki geografii (grają w piłkę globusem).

6 Wygląd pana Kleksa Pan Kleks jest średniego wzrostu, ale nie wiadomo, czy jest gruby, czy chudy. Nosi szerokie spodnie, które przypominają balon; długi surdut koloru czekoladowego lub bordo; cytrynową kamizelkę, zapinaną na szklane guziki; wysoki kołnierzyk oraz kokardkę zamiast krawata. Pan Kleks jest średniego wzrostu, ale nie wiadomo, czy jest gruby, czy chudy. Nosi szerokie spodnie, które przypominają balon; długi surdut koloru czekoladowego lub bordo; cytrynową kamizelkę, zapinaną na szklane guziki; wysoki kołnierzyk oraz kokardkę zamiast krawata. Ma niezliczoną ilość kieszeni (w spodniach Adaś zdołał naliczyć szesnaście kieszeni, a w kamizelce dwadzieścia cztery). Ma niezliczoną ilość kieszeni (w spodniach Adaś zdołał naliczyć szesnaście kieszeni, a w kamizelce dwadzieścia cztery).

7 Koledzy Adasia Pan Kleks przyjmuje do Akademii tylko chłopców, których imiona zaczynają się na literę A. Pan Kleks przyjmuje do Akademii tylko chłopców, których imiona zaczynają się na literę A. W Akademii jest czterech Adamów, pięciu Aleksandrów, trzech Andrzejów, trzech Alfredów, sześciu Antonich, jeden Artur, jeden Albert i jeden Anastazy, czyli ogółem dwudziestu czterech uczniów. W Akademii jest czterech Adamów, pięciu Aleksandrów, trzech Andrzejów, trzech Alfredów, sześciu Antonich, jeden Artur, jeden Albert i jeden Anastazy, czyli ogółem dwudziestu czterech uczniów. Pan Kleks ma na imię Ambroży. Pan Kleks ma na imię Ambroży.

8 Kuchnia pana Kleksa W Akademii pana Kleksa nie ma żadnej służby i wszystkie czynności wykonywane są przez samych chłopców. Pan Kleks każdemu z uczniów przydzielił określoną funkcję. W Akademii pana Kleksa nie ma żadnej służby i wszystkie czynności wykonywane są przez samych chłopców. Pan Kleks każdemu z uczniów przydzielił określoną funkcję. Wstęp do kuchni był surowo zabroniony, do dnia, kiedy pan Kleks wyznaczył Adasia na swojego kuchennego pomocnika. Wstęp do kuchni był surowo zabroniony, do dnia, kiedy pan Kleks wyznaczył Adasia na swojego kuchennego pomocnika.

9 Gotowanie w Akademii Pan Kleks podczas przygotowania posiłku był ubrany w biały fartuch. Najpierw wrzucił do rondla pomarańczowe szkiełka, dodał garść białego proszku, dolał wody i namalował pędzlem zielone grochy. Dorzucił kilka płomyków świec i kiedy woda w garnku zawrzała, przelał ją do wazy i poprosił Adasia, żeby zaniósł ją do jadalni. Potem zaczął piec pieczeń. Do brytfanny włożył kawałek mięsa, posypał go proszkiem i powiększył pompką. Po chwili naczynie wypełniło się pieczenią wołową, obłożoną buraczkami i tłuczonymi ziemniakami. Pan Kleks podczas przygotowania posiłku był ubrany w biały fartuch. Najpierw wrzucił do rondla pomarańczowe szkiełka, dodał garść białego proszku, dolał wody i namalował pędzlem zielone grochy. Dorzucił kilka płomyków świec i kiedy woda w garnku zawrzała, przelał ją do wazy i poprosił Adasia, żeby zaniósł ją do jadalni. Potem zaczął piec pieczeń. Do brytfanny włożył kawałek mięsa, posypał go proszkiem i powiększył pompką. Po chwili naczynie wypełniło się pieczenią wołową, obłożoną buraczkami i tłuczonymi ziemniakami.

10 Zachęcam do przeczytania „Akademii pana Kleksa”, ponieważ w książce jest dużo zabawnych historii, które rozwijają wyobraźnię, pokazane są dobre relacje między nauczycielem a uczniem, a szkoła jest pokazana od dobrej strony. Zachęcam do przeczytania „Akademii pana Kleksa”, ponieważ w książce jest dużo zabawnych historii, które rozwijają wyobraźnię, pokazane są dobre relacje między nauczycielem a uczniem, a szkoła jest pokazana od dobrej strony.

11 Marcin Berger kl. IV b


Pobierz ppt "Dlaczego warto przeczytać „Akademię pana Kleksa” Jana Brzechwy?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google