Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metro w Londynie Laura Wrońska kl. IIB.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metro w Londynie Laura Wrońska kl. IIB."— Zapis prezentacji:

1 Metro w Londynie Laura Wrońska kl. IIB

2 Na początek… Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie – pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. System liczy 11 linii, 270 stacji oraz 402km tras.

3 Jak to się zaczęło? Do roku 1854 sześć oddzielnych stacji kolejowych zostało zbudowanych na obrzeżach centrum Londynu, ale tylko jedna z nich została zlokalizowana w centrum Londynu. Pomysł zbudowania podziemnej kolei w celu połączenia centrum z tymi głównym terminalami został po raz pierwszy zaproponowany w 1830 roku, ale zajęło całe 20 lat, by potraktować ten pomysł poważnie.

4 Budowa metra Plany budowy podziemnej linii kolejowej pomiędzy Paddington Station oraz Farringdon Street poprzez Kings Cross został zaakceptowany przez Parlament Wielkiej Brytanii w 1854 pod nazwą Metropolitan Railway. Firma, która zapewniła finansowanie tej inwestycji nazywała się Great Western Railway i zgodziła się także na zaprojektowanie specjalnych wagonów dla nowego typu kolei. W końcu budowa rozpoczęła się w lutym 1860 roku, a głównym inżynierem tego niezwykłego projektu został John Fowler.

5 Pierwszy odcinek londyńskiego metra
Pierwszy odcinek londyńskiego metra, a raczej Metropolitan Railway został otworzony w roku 1863 i stał się pierwszym odcinkiem podziemnej kolei na świecie.

6 Pierwsze pociągi Pociągi zasilane były silnikami parowymi, co wymagało efektywnego systemu wentylacji. Szyby wentylacyjne umożliwiały silnikom rozprężanie pary oraz dostarczanie świeżego powietrza do tuneli w różnych punktach na trasie. Aby ukryć niezbyt atrakcyjny widok, inżynierowie zbudowali betonową fasadę budynku o grubości 1,5m, a następnie namalowali drzwi i okna tak, aby wyglądała jak prawdziwy dom. Pociągi nie posiadały żadnych okien, jednak powodowało to, że pasażerowie czuli się nie komfortowo, dlatego w późniejszych wersjach zostało to zmienione.

7 II Wojna Światowa Do roku 1940 głównym zadaniem londyńskiego metra było transportowanie obywateli z jednego miejsca na drugie. Jednakże wybuch II Wojny Światowej zatrzymał plan ekspansji.

8 Zadanie metra podczas II Wojny Światowej
Podczas wojny tunele metra były używane jako schrony przeciw lotnicze i jako schronienie na noc. Później wybudowano osiem głęboko położonych schronów pod stacjami metra, a każdy z nich mógł pomieścić jednocześnie 8000 ludzi. Władze miasta zapewniały prycze, toalety oraz jedzie. Niektóre z tuneli zostały przekształcone w biura rządowe (np. w Down Street urządzano spotkania gabinetu wojny, a Brompton Road jako pokój sterowania rakietami przeciwlotniczymi).

9 Metro dzisiaj Obecnie londyńska tubka obsługuje 268 stacji kolejowych i dodatkowe sześć autobusowych. Wybudowano około 400km trakcji. W 2007 roku odnotowano więcej niż miliard podróży metrem. Jest ono używane przez 800 milionów ludzi rocznie, co czyni londyńskie metro trzecią najbardziej zatłoczoną koleją podziemną w Europie (zaraz za Moskw i Paryżem).

10 Metro dzisiaj cz.2 Sercem metra jest stacja Kings Cross. Jest to najbardziej używana stacja z 87 milionami pasażerów rocznie. Bardzo ciężko byłoby policzyć jak dużo stali zostało zużyte do budowy tak ogromnego i skomplikowanego systemu tuneli, lecz na pewno są to miliony ton stali i betonu ukryte pod powierzchnią Londynu i kolejne tysiące zużyte do budowy stacji, infrastruktury i składów pociągów.

11 Ciekawostki ~ W 1921 roku w pociągach metra zastosowano automatyczne drzwi; wcześniej pasażerowie musieli otwierać je ręcznie. ~ W 1928 roku pojawił się pierwszy automat do sprzedaży biletów ~ Stacja Kings Cross pojawia się w serii o Harry’m Potterze. ~ Kilkoro pracowników stacji Covent Garden zrezygnowało z pracy z powodu pojawiającego się tam ducha mężczyzny. ~ Kolej ruszyła 152 lata temu.

12 Dziękuję za uwagę! 

13 Źródło https://pilociwycieczekgrono.wordpress.com/2013/01/10/londyn-metro/ Google Grafika


Pobierz ppt "Metro w Londynie Laura Wrońska kl. IIB."

Podobne prezentacje


Reklamy Google