Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZYM JEST UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZYM JEST UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?"— Zapis prezentacji:

1 CZYM JEST UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?

2 Cele spotkania: Wprowadzenie w problematykę różnego rodzaju uzależnień. Dostarczenie podstawowych wiadomości na temat nadmiernego korzystania z Internetu przez młodzież i związanego z tym ryzyka. Zapoznanie z pojęciem uzależnienia od Internetu i jego objawami. Zachęcenie do wypróbowania uzyskanej wiedzy w praktyce domowej. Zapoznanie ze sposobami diagnozowania uzależnienia internetowego.

3 fizjologiczne społeczne
UZALEŻNIENIE fizjologiczne nikotyna alkohol opioidy (heroina, morfina) steroidy barbiturany (leki nasenne) psychiczne hazard i gry komputerowe seks i uzależnienie seksualne jedzenie telewizja Internet słodycze kupowanie praca nadmierna dbałość o tężyznę fizyczną społeczne wiąże się z zażywaniem środków toksycznych pod wpływem panującej mody

4 UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?
Z CZYM KOJARZY SIĘ PAŃSTWU UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?

5 Uzależnienie internetowe – nowy rodzaj nałogu polegający na ustawicznym spędzaniu czasu na kontaktach z komputerem, zwłaszcza z siecią Internet, charakteryzujący się wewnętrznym przymusem „bycia w sieci” osoby uzależnionej.

6 „Pojawia się komputer. Młody człowiek coraz więcej czasu spędza w domu, zamknięty w pokoju z komputerem. Rodzice początkowo są zadowoleni. Dziecko jest w domu, zajmuje się samo sobą. Cichną spory na temat późnych powrotów do domu: gdzie był i z kim? Wszyscy są zadowoleni. Młody człowiek jest pozytywnie zainteresowany techniką i światem. Pierwsze odpadają zajęcia dodatkowe, obowiązki domowe, potem dalsi koledzy i koleżanki, zawęża się krąg znajomych i tematów do rozmów. Wszystko dzieje się w sieci. Rzeczywistość jest mniej interesująca niż świat wirtualny. W końcu pojawiają się kłopoty w szkole, na uczelni, w pracy. Je, rozmawia, zasypia i budzi się przy komputerze. Z czasem ta pasja staje się jedną z niewielu czynności, których chce doświadczać”.

7 Objawy uzależnienia internetowego:
traktowanie komputera jako środka na łagodzenie stresu, odczuwanie irytacji w sytuacjach innych niż z komputerem, podawanie nieprawdziwych danych na pytanie o czas spędzany przy komputerze. Według opinii psychiatrów amerykańskich uzależnieniu internetowemu ulega ponad 20% użytkowników. Osoby uzależnione i zagrożone uzależnieniem to głównie młodzi ludzie w wieku 16 – 25 lat spędzający w sieci co najmniej 20 godzin tygodniowo.

8 Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Może pojawiać się rozdrażnienie, złość, zwiększona pobudliwość, kłopoty z koncentracją uwagi, brak łaknienia.

9 Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że około 30% osób korzystających z Internetu traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości co prowadzi u osób uzależnionych do izolacji społecznej.

10 Porady pomagające utrzymać równowagę między czasem spędzanym w sieci i poza nią:
Sprawdź, czy dziecko ma symptomy uzależnienia od Internetu. Zadaj sobie pytanie, czy korzystanie z Internetu ma wpływ na wyniki szkolne dziecka, jego zdrowie oraz stosunki z rodziną i przyjaciółmi. Określ, ile czasu dziecko spędza w Internecie. Poproś o pomoc. Jeśli dziecko wykazuje silne oznaki uzależnienia od Internetu, należy poprosić o pomoc psychologa. Przyjrzyj się własnym zachowaniom w Internecie. Czy korzystasz nadmiernie z Internetu kosztem innych zajęć? Pamiętaj, że dla swojego dziecka jesteś najważniejszym wzorem do naśladowania. Nie zakazuj korzystania z Internetu. To ważna część życia społecznego dziecka. Lepiej ustal rodzinne zasady korzystania z Internetu. Ustaw komputer w ogólnodostępnym miejscu. Komputer powinien znajdować się w miejscu, do którego dostęp mają wszyscy domownicy, a nie w pokoju dziecka. Zachowaj równowagę. Zachęcaj dziecko i wspieraj jego udział w innych zajęciach — zwłaszcza w zabawach fizycznych z innymi dziećmi. Pomóż dziecku udzielać się towarzysko w rzeczywistym świecie. Zachęcaj dziecko do brania udziału w zajęciach pozaszkolnych, takich jak zajęcia komputerowe czy koła zainteresowań, gdzie może się spotkać z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Sprawdzaj swoje dzieci. Zapoznaj się z oprogramowaniem, które służy do monitorowania i ograniczania dostępu do Internetu. Najważniejszym celem powinno być pomaganie dziecku w rozwijaniu samokontroli, dyscypliny i odpowiedzialności w korzystaniu z Internetu. Proponuj alternatywne rozwiązania. Jeśli dziecko jest zainteresowane wyłącznie grami internetowymi, spróbuj zachęcić je do grania w jedną z ulubionych gier w normalnym świecie.

11 Skutki uzależnienia od Internetu:
zaburza układy rodzinne, pracę oraz naukę, nie wykonuje codziennych obowiązków, zaniedbuje higienę osobistą, obniża się efektywność nauki, stopniowe pogarszanie stanu zdrowia (problemy ze wzrokiem, zespół kanału nadgarstkowego, skrzywienie kręgosłupa, przewlekłe bóle ramion, przedramion, przegubów i dłoni).

12 Kryteria, z których pięć musi być spełnionych, aby można było powiedzieć o uzależnieniu (wg Kimberly Young): Pytania diagnozujące te kryteria to: Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)? Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu? Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu? Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony, gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego? Czy pozostajesz w sieci dłużej niż pierwotnie planowałeś? Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, prac, możliwości kariery lub nauki z powodu Internetu? Czy oszukałeś kogoś z rodziny bliskich lub terapeutów, aby ukryć narastający problem Internetu? Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?

13 Koń trojański (trojan) – oprogramowanie, które podszywając się pod przydatne dla użytkownika programy dodatkowo dołącza niepożądaną, a ukrytą przed użytkownikiem funkcjonalność. Może np. utrudnić pracę programom antywirusowym lub kasować pliki na komputerze. Spyware – oprogramowanie, którego celem jest szpiegowanie działań użytkownika. Gromadzi informacje o użytkowniku i często wysyła je bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do takich informacji należeć mogą: adresy www stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika dane osobowe numery kart płatniczych hasła zainteresowania użytkownika (np. na podstawie wpisywanych słów w oknie wyszukiwarki) adresy poczty elektronicznej.

14 Robak komputerowy – złośliwe oprogramowanie, które infekuje system komputerowy i powoduje skutki podobne do działań wirusa. Może działać jednak samodzielnie (nie potrzebuje „nosiciela”), wykorzystując luki w systemie lub naiwność użytkownika. Wirus – prosty program szkodzący systemowi operacyjnemu lub utrudniający pracę użytkownikowi. Do swojej działalności potrzebuje „nosiciela” tzn. pliku, programu, poczty elektronicznej. Keylogger – najczęściej oprogramowanie, którego celem jest monitorowanie i rejestrowanie wszystkich uderzeń klawiszy bez wiedzy użytkownika

15 Programy filtrujące: Cenzor, Emilek, Motyl, Opiekun Dziecka w Internecie, xTerminator, Moduł kontroli rodzicielskiej: Windows Vista Program antywirusowy PANDA ArcaVir, Kaspersky Lab, Visikid

16 Wyszukiwarka dla dzieci

17 Bezpłatny program K9 Web Protection
Link do strony: Opis: tutaj Jak uzyskać K9 Web Protection: 1. Potrzebny jest klucz licencyjny. Wystarczy wypełnić puste pola, podać swojego a. Odpowiedź powinna pojawić się w czasie krótszym niż pięć minut. 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami w u, który otrzymasz. Skopiuj klucz licencyjny z wiadomości i wkleić go w polu przedstawiony w czasie trwania procesu instalacji.

18 Web Of Trust pozwala bezpiecznie przeglądać witryny i dokonywać zakupów w Internecie. Różnokolorowe symbole WOT pomagają uniknąć oszustw, prób kradzieży tożsamości, podejrzanych sklepów internetowych i innych zagrożeń, jeszcze zanim klikniesz.

19


Pobierz ppt "CZYM JEST UZALEŻNIENIE OD INTERNETU?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google