Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Jacek Rydzewski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Jacek Rydzewski."— Zapis prezentacji:

1 Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Jacek Rydzewski

2 Krótka historia problemu - początki szukania rozwiązania – od powstania ORBA - stanowcze nie Agencji - mgliste obietnice Ministerstwa - pomysły regionalizacji zbiorów (np. zamek w Suchej Beskidzkiej dla Małopolski) - brak pomocy ze strony organizatorów placówek muzealnych (przynajmniej w Krakowie).

3 Bierzmy sprawy w swoje ręce – bon-mot wygodny dla władz - w r. 2000 początek prac na odcinku autostrady A4 pomiędzy Krakowem a Bochnią. Uświadomienie sobie skali problemu. Kontekst muzealny jest taki,że (niezależnie od badań autostradowych) Muzeum Archeologiczne wyczerpuje całkowicie swoje rezerwy magazynowe i wstrzymuje przyjmowanie jakichkolwiek materiałów archeologicznych.

4 Decyzja o budowie magazynów - w r. 2000 Zespół podejmuje decyzję o budowie magazynów. MAK udostępnia w tym celu działkę na terenie swojego Ośrodka Studyjnego w Branicach. - wstrzymanie prac z powodu przerwy w finansowaniu badań autostradowych. Uzyskane z trudem WZiZT straciło ważność.

5 Decyzja o budowie magazynów - ponowne starania o uzyskanie WZiZT (teraz WZ) w r. 2004. Ogłoszenie konkursu na architektoniczną koncepcję zespołu magazynowego zgodnie z wymaganiami określonymi przez WKZ: Całość powinna nawiązywać stylistycznie do pobliskiego klasycystycznego zespołu dworskiego, gdzie znajduje się siedziba Oddziału MAK w Nowej Hucie.

6 Decyzja o budowie magazynów - otrzymaliśmy 8 projektów, ostatecznie wybraliśmy projekt przedstawiony przez pracownię projektową CZEGEKO z Krakowa -decyzja o rozpoczęciu budowy – Pozwolenie na budowę uzyskaliśmy w kwietniu 2005 r. -podpisanie budowy z Budostalem (lato 2005). Ofertę Budostalu wybraliśmy spośród trzech nadesłanych.

7 Badania wykopaliskowe Teren przyszłej budowy – początek badań - przed rozpoczęciem budowy przeprowadziliśmy archeologiczne badania wykopaliskowe

8 Badania wykopaliskowe Wykop pod jeden z magazynów podczas eksploracji obiektów Fundamenty stodół dworskich

9 Badania wykopaliskowe Piec z okresu lateńskiego Grób kultury jastorfskiej epoka żelaza

10 Budowa i wyposażenie budynków - założenia: 4 budynki magazynowe o pow. ponad 300 m2 każdy, oprócz tego budynek biurowy o podobnej powierzchni.

11

12 Magazyn D przed montażem regałów

13 Magazyn D z regałami przesuwnymi - w budynkach magazynowych przewidziano system regałów przesuwnych (warszawskiej firmy VARIA). Pojemnośc każdego budynku wynosi ok. 52 tys. standardowych pudeł.

14 Przechowywanie zbiorów Zabytki, pudła, regały

15 Budynek biurowy - w biurowcu przewidziano miejsce na mycie, klejenie materiału (równocześnie przez kilkanaście ekip), archiwum dokumentacji terenowej oraz dwa pomieszczenia biurowe (w tym pokój kierownika). Zespół budynków jest ogrodzony, monitorowany i strzeżony. Posiada też własna siec komputerową. MYJNIA KLEJARNIA ARCHIWUM KOTŁOWNIA WC PORTIER GABINET BIURO KUCHNIA

16 Opracowywanie zbiorów Myjnia materiałów zabytkowych

17 Opracowywanie zbiorów Wyciągi wentylacyjne Klejarnia przed rozpoczęciem prac

18 Opracowywanie zbiorów Wyklejanie ceramiki

19 Opracowywanie zbiorów Wyklejanie ceramiki

20 Opracowywanie zbiorów Szafy do przechowywania dokumentacji terenowej z badań Wyposażenie pomieszczeń - specjalne meble na zamówienie

21 Opracowywanie zbiorów Archiwum

22 Zaplecze Pomieszczenie biurowe

23 Zaplecze Kuchnia

24 Gabinet - pokój kierownika

25 Rozpoczęcie użytkowania - otwarcie - budowa trwała od lata 2005 do jesieni 2006 r. Odbiór obiektu miał miejsce w maju 2007 r. Uroczyste otwarcie nastąpiło w czerwcu 2007 r.

26 Rozpoczęcie użytkowania - otwarcie

27 - rozpoczęliśmy już zapełnianie magazynów. - materiały są dostosowywane do standardów. i systemu inwentaryzacyjnego Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Dotyczy to także komputerowego systemu ewidencji zbiorów, który będzie do Branic wprowadzony już niedługo jako muzealny standard. Rozpoczęcie użytkowania - zespół magazynowy rozpoczął prace w połowie ub. roku (2008). Kończymy przeprowadzkę całego sztabu do Branic z pomieszczeń MAK.

28


Pobierz ppt "Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Problem magazynowania zbiorów i przechowywania dokumentacji z badań Jacek Rydzewski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google