Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POCZĄTKI PRZEMYSŁU WYKONALI: Jakub Świderski Mateusz Rojek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POCZĄTKI PRZEMYSŁU WYKONALI: Jakub Świderski Mateusz Rojek"— Zapis prezentacji:

1 POCZĄTKI PRZEMYSŁU WYKONALI: Jakub Świderski Mateusz Rojek
Filip Kalkowski

2 REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA
Została zapoczątkowana w XVIII wieku w Anglii i Szkocji. Związana była z przejściem od produkcji opartej na rolnictwie i produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej do opierającej się głównie na mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą skalę - przemysłową. Wielka Brytania posiadała rozległe kolonie, z których sprowadzała bawełnę. Wytwarzano z niej tkaniny i sprzedawano je kolonistom i Europejczykom. Chcąc sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu rynkowemu zaczęto wykorzystywać wynalazki, których powszechne zastosowanie spowodowało przemianę warsztatów w zakłady przemysłowe. Pracę ręczną zastąpiono w nich pracą maszyn co znacznie przyśpieszyło produkcję, oraz spowodowało obniżenie cen towarów. Główną przyczyną rewolucji przemysłowej był wzrost liczby mieszkańców, w wyniku którego rosły również potrzeby rynków. Nie mogły ich zaspokoić manufaktury, które od produkcji rzemieślniczej różniły się tylko organizacją procesu produkcji. Rewolucja przemysłowa trwała w przybliżeniu do połowy XIX wieku

3 WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE
w średniowieczu w warsztatach takich przygotowywano produkt od podstaw, rzemieślnicy sami przygotowywali materiały do produkcji, wytwarzali towary, a następnie sprzedawali je miejscowych targowiskach. W warsztatach pracowały głównie rodziny oraz zatrudniano uczniów. W kolejnych latach rozwinęła się forma pracy nakładczej nakładca zlecał rzemieślnikowi wykonanie produktu jednocześnie dostarczając mu niezbędne do tego celu surowce. Następnie odbierał od niego gotowy produkt płacąc mu za wykonaną pracę.

4 Warsztaty rzemieślnicze i system pracy nakładczej
przekształciły się w MANUFAKTURY, w których przedsiębiorca zatrudniał grupy ludzi. Każdy pracownik wykonywał tylko część pracy, po czym przekazywał go innej osobie, która zajmowała się nim dalej.

5 Manufaktury zamieniły się w fabryki.
Kiedy wprowadzono do nich maszyny parowe, znacznie przyśpieszyły one produkcję, co spowodowało obniżenie cen towarów.

6 Warsztat rzemieślniczy - mennica
Manufaktura - tkalnia Fabryka

7 Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w Wielkiej Brytanii od przemysłu włókienniczego. Ręczne przędzenie i tkanie nie było w stanie zaspokoić potrzeb rynku. W rezultacie, intensywnie szukano sposobów zwiększenia produkcji tekstyliów.  JOHN KAY (1704 – 1780) to angielski tkacz i wynalazca. Wynalazł w roku 1773 „latające czółenko”, które skróciło czas produkcji tkanin. Odkrycie to zapoczątkowało rewolucję przemysłową. „LATAJĄCE CZÓŁENKA” są wynalazkiem Johna Kaya, dzięki nim warsztaty włókiennicze przekształciły się w zakłady przemysłowe, wytwarzając ogromne ilości tanich materiałów.

8 Pierwsze maszyny parowe powstały już w XVII wieku jednak często się psuły i były niebezpieczne. Były w związku z tym często udoskonalane. Znalazły zastosowanie w napędzaniu pojazdów oraz maszyn. Pierwszy pojazd zaprojektował NICOLAS-JOSEPH CUGNOT. Maszyna ta poruszała się powoli i trzeba było co piętnaście minut nagrzewać wodę w kotle z przodu pojazdu. Pojazdem kierowano za pomocą drążka, a napędzany był parą z kotła.

9 JAMES WATT (żył w latach 1736 – 1819) to szkocki inżynier i konstruktor. Wynalazł silnik parowy, który był wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Na potrzeby określania mocy silników zdefiniował on nową jednostkę – KOŃ MECHANICZNY. Od jego nazwiska nazwano również jednostkę mocy – WAT. maszyna parowa Watta - eksponat Skansenu Maszyn Parowych i Parowozów przy kopalni zabytkowej w Tarnowskich Górach

10 maszyna parowa Watta – schemat działania

11 Silnik parowy Watta można było wykorzystywać na wiele sposobów
Silnik parowy Watta można było wykorzystywać na wiele sposobów. Największe zastosowanie znalazł w produkcji silników wykorzystywanych w zakładach włókienniczych oraz w: lokomotywach windach górniczych statkach

12 ROZWÓJ MIAST W XVIII – wiecznej Europie nastąpił duży przyrost ludności co spowodowało brak miejsc pracy na wsiach. W poszukiwaniu pracy wielu ludzi przeniosło się do miast. W portach Europy Zachodniej można było zatrudnić się przy rozładunku towarów lub zaciągnąć się na statek. Było to związane także z rozwojem przemysłu. Początkowo był on oparty o produkcję manufakturową i rzemieślniczą, znaną z wieków wcześniejszych. Charakteryzowała się ona niską wydajnością wynikającą z zastosowania pracy ręcznej, oraz wysokimi kosztami.

13 W miastach żyło się coraz wygodniej, ulice wykładano kamieniami i kostką brukową.
Pojawiły się także nowe przepisy prawne mówiące o karach dla bałaganiarzy, a także służby miejskie dbające o porządek.

14 Rozwój miasta na przykładzie XVIII–wiecznej Łodzi

15 Pod koniec XVIII wieku powstały pierwsze fabryki.
Zatrudnienie znalazło tam wielu robotników, czyli byłych rzemieślników i chłopów. Wokół fabryk i hut powstawały nowe osiedla.

16 SKUTKI I KONSEKWENCJE REWOLUCJI PRZEMYSŁOWEJ
SPOŁECZNE: rozwój miast związany z masową migracją ludności ze wsi do miast zmniejszenie zatrudnienia w rolnictwie – zwiększenie w przemyśle upadek znaczenia rzemieślników, chłopów oraz właścicieli ziemskich skoncentrowanie ludności w obrębie dużych miast EKONOMICZNE: szybszy rozwój miast zastosowanie maszyn parowych w fabrykach, na statkach oraz na kolei powstanie fabryk, rozwój i modernizacja zakładów przemysłowych powstanie okręgów przemysłowych powstanie i rozwój kolei rozwój transportu wodnego i żeglugi parowej mechanizacja rolnictwa

17 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "POCZĄTKI PRZEMYSŁU WYKONALI: Jakub Świderski Mateusz Rojek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google