Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KAZIMIERZ WIELKI. Kazimierz Wielki lub Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) –król Polski od 1333 r., ostatni z dynastii Piastów,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KAZIMIERZ WIELKI. Kazimierz Wielki lub Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) –król Polski od 1333 r., ostatni z dynastii Piastów,"— Zapis prezentacji:

1 KAZIMIERZ WIELKI

2 Kazimierz Wielki lub Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) –król Polski od 1333 r., ostatni z dynastii Piastów, na polskim tronie, był synem Władysława Łokietka i Jadwigi, córki Bolesława Pobożnego.

3 Król ten prowadził umiejętną politykę, doprowadził do podpisania traktatów pokojowych oraz zawarł przymierze z Węgrami przez co zabezpieczył słabą Polskę przed agresją innych państw i powiększył jego obszar o ponad jedną trzecią. Zręcznie rozgrywał sprzeczności między Węgrami, Czechami a zakonem krzyżackim. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się praw do Pomorza Gdańskiego.

4 POLSKA ZA CZASÓW KAZIMIERZA WIELKIGO

5 Jego szczególną zasługą było sporządzenie pierwszego spisu praw obowiązujących w Polsce. Spis ogłoszone w formie statutów ( w Wiślicy dla Małopolski i w Piotrowie dla Wielkopolski). Powołał do życia sąd sześciu miast, rozstrzygający wątpliwości w stosowaniu,,prawa niemieckiego.

6 Był człowiekiem czynu, doceniającym kwestie gospodarcze.Objeżdżał kraj, doglądał budowy fortyfikacji i dróg. Sławiący jego dokonania kronikarz Janko z Czarnkowska, napisał nawet: jak drugi Salomon podniósł do wielkości dzieła swoje – murował miasta zamki i domy, tak więc nie jest przypadkiem, że został nazwany monarchą, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. W celu zapewnienia krajowi skutecznej obrony wybudowano 50 zamków, a 30 miast otoczono solidnymi murami. Z inicjatywy władcy powstały nowe miasta i wsie, tworzono gospodarstwa rybackie, wznoszono młyny i spichlerze. W 1364r. ufundował Akademie Krakowską. Ruiny zamku w Odrzykoniu

7 Czterokrotnie żonaty (Aldona Anna Giedyminówna, Adelajda Heska,Krystyna Rokiczana Jadwiga Żakgańska), niestety z żadna żon nie dała mu męskiego potomka, dlatego po śmierci Kazimierza na mocy wcześniejszych układów tron polski przypadł jego siostrzeńcowi, Ludwikowi Węgierskiemu. Sarkofag Kazimierza Wielkiego

8 LITERATURA: 1.Ilustrowane Dzieje Polski – D. Banaszak, T. Biber, M. Leszczyński 2. Odnaleźć przeszłość- J. Wróbel. WYKONAŁ: MARCIN JARCZOK KLASA V B Insygnia koronacyjne Kazimierza Wielkiego.


Pobierz ppt "KAZIMIERZ WIELKI. Kazimierz Wielki lub Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310, zm. 5 listopada 1370) –król Polski od 1333 r., ostatni z dynastii Piastów,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google