Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Św.Jadwiga Królowa. Kto to jest? Św.Jadwiga(ok. 1374-1399), córka Ludwika Węgierskiego w 1384. Początkowo rządy za małoletnią królową sprawowali panowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Św.Jadwiga Królowa. Kto to jest? Św.Jadwiga(ok. 1374-1399), córka Ludwika Węgierskiego w 1384. Początkowo rządy za małoletnią królową sprawowali panowie."— Zapis prezentacji:

1 Św.Jadwiga Królowa

2 Kto to jest? Św.Jadwiga(ok. 1374-1399), córka Ludwika Węgierskiego w 1384. Początkowo rządy za małoletnią królową sprawowali panowie małopolscy. W 1386 mimo sprzeciwu z jej strony i zawartego w wieku 4 lat małżeństwa dziecięcego z księciem austriackim Wilhelmem z rodziny Habsburgów została żoną Władysława Jagiełły. Jako dziedziczka tronu zajmowała równorzędne z mężem stanowisko w państwie. Skupiała na swoim dworze wielu uczonych. Była mecenasem Akademii Krakowskiej, której zapisała przed śmiercią swoje klejnoty i kosztowności. W 1997 kanonizowana przez Jana Pawła II.

3 Dzieciństwo Jadwigę od dzieciństwa przygotowywano do pełnienia roli króla poprzez wykształcenie. Pobyt w środowisku kulturalnym dworu w Budzie sprawił, że Jadwiga posiadła umiejętność czytania, znajomość języków obcych, zamiłowanie do lektury, muzyki, sztuki i nauki. 15 czerwca 1378 została zaręczona z ośmioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów. Odbyła się nawet ceremonia zaręczyn mających charakter formalnego ślubu pomiędzy dziećmi.Nie był to jednak kontrakt nierozerwalny. Podpisano zobowiązanie, że strona, która zerwałaby zaręczyny, wypłaci drugiej stronie 200 000 florenów w złocie.

4 Panowie krakowscy, chcąc związać Polskę z Litwą, ofiarowali polską koronę wielkiemu księciu litewskiemu Jagielle, który miał przyjąć chrzest wraz ze swoim państwem Kasztelan krakowski Dobiesław Kurozwęcki przepędził austriackiego pretendenta z zamku. Jan Długosz utrzymuje, że zrozpaczona młodziutka królowa, próbowała wówczas wyrąbać toporem bramę wawelską, by uciec z miłością swojego życia na Śląsk jednakże harmonijny związek, jaki stworzyła z Jagiełłą, świadczy o innej motywacji jej postępowania niż uczucie do Habsburga. Władysław Jagiełło Strzegąc pokoju koronę z Litwą połączyła...

5 Kiedy Jadwiga została koronowana, miała około 10 lat.Choć tytułuje się ją królową, otrzymała tytuł króla, a tym samym wszelkie związane z nim przywileje i obowiązki, m.in. dziedziczny tron Królestwa Polskiego i prawo wydawania dokumentów państwowych. Ona też była oficjalnym przywódcą polskiej wyprawy na Ruś Czerwoną. I choć Władysław na co dzień rządził państwem, to Jadwiga nie pozostawała obojętna na sprawy publiczne, angażowała się między innymi w próby załagodzenia konfliktu z Krzyżakami i doprowadziła do zgody Jagiełły z jego bratem stryjecznym Witoldem. Tu na Wawelu (..) wierność poddanym ślubowała

6 . Jadwiga nie kochała swego męża, wspominała niespełnioną miłość do Wilhelma. Problemem, który dotknął małżeństwo Jadwigi i Władysława Jagiełły była bezdzietność.Po śmierci swojej siostry Marii w roku 1395, Jadwiga zaczęła od roku 1397 zakładać, że może umrzeć przed swoim mężem.. Pod koniec 1398 r. królowa zaszła w ciążę 22 czerwca 1399 r. Jadwiga, po bardzo ciężkim i przedwczesnym porodzie, urodziła córeczkę. Dziecko było tak słabe, że trzeba było je natychmiast ochrzcić. Dziewczynka otrzymała imiona Elżbieta Bonifacja. Dziecko żyło trzy dni i zmarło 25 czerwca. Po trzech tygodniach, 17 lipca 1399 r., w wyniku gorączki popołogowej zmarła Jadwiga. Miała dwadzieścia pięć lat. Piętnaście lat nam królowała...

7 Tak wiele darów(...)na akademię poświęciła.. Wszystkie swoje kosztowności, klejnoty i biżuterię przekazała w testamencie na rzecz Akademii Krakowskiej założonej przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku w Krakowie.Po śmierci Kazimierza Wielkiego z braku środków finansowych uczelnia stopniowo podupadała. Zapis królowej Jadwigi pomógł mu podźwignąć się z upadku i w 1400 roku ponownie został otwarty. Już jako uniwersytet.Na cześć jej i jej męża nazwano uczelnię Uniwersytetem Jagiellońskim.

8 Po śmierci Jadwigę otoczono kultem. 31 maja 1979 Jadwiga została beatyfikowana przez zatwierdzenie kultu, a kanonizowana 8 czerwca 1997. W obu przypadkach osobiście Jan Paweł II ogłosił ją odpowiednio błogosławioną i świętą. Święta Jadwiga...

9 Legenda o stópce królowej Z postacią królowej wiąże się kilka legend,ta jest przykładem.Jadwiga była fundatorką kościoła karmelitów. Świątynię wybudowano poza ówczesnymi murami miasta dla ubogiej ludności zamieszkującej podmiejskie okolice. Legenda głosi, że królowa często doglądała budowy kościoła, rozmawiała z budowniczymi i dobrym słowem zachęcała ich do pracy. Pewnego razu przechadzając się po placu budowy, spostrzegła, że jeden z robotników płacze. Zapytany, opowiedział o biedzie i ciężkiej chorobie żony. Wzruszona Jadwiga podarowała mu złotą sprzączkę od trzewika. Gdy odeszła, budowniczy ze zdumieniem spostrzegł ślad królewskiej stópki odciśnięty na kamieniu, na którym stała przed chwilą monarchini. Wykuł ten kamień i wmurował go w ścianę nowej świątyni.

10

11 Jadwiga odznaczała się wyjątkową wiarą, imponuje nam jej dobroć i cnotliwość. Wydaje się, że już za życia była otoczona aureolą świętości. Uważam że była wspaniałym człowiekiem o naprawdę wielkim sercu,pomimo młodego wieku umiała poświęcić swoje dobro,dla dobra państwa. Dlaczego ona?

12 Ciekawostki: Gdy w roku 1397 wojna z Krzyżakami była nieunikniona Jadwiga prosiła męża, aby mogła się z nimi spotkać w celu zawarcia pokoju. W okresie panowania Jadwigi powstało wiele nowych kościołów, które były nie tylko ośrodkami kultu religijnego, powstawały tam również pierwsze szkoły. jadwiga była jedyną kobietą w Polsce koronowaną na króla mając 12 lat w 1386 roku wyszła za 36-letniego Władysława Jagiełłę garderoba Jadwigi była nader skromna. W jej skład wchodziło jedynie 12 szub, 15 kożuszków i 3 okrycia wierzchnie

13 * nagłówki wzięte z hymnu sp.nr.82 w Krakowie im.św.Jadwigi królowej Polski KONIEC Ula Bil kl.2 B


Pobierz ppt "Św.Jadwiga Królowa. Kto to jest? Św.Jadwiga(ok. 1374-1399), córka Ludwika Węgierskiego w 1384. Początkowo rządy za małoletnią królową sprawowali panowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google