Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polska Jagiellonów Powtórzenie materiału. Król Jadwiga 1. Z jakiej dynastii pochodziła Jadwiga? 2. W którym roku Jadwiga została koronowana? 3. Napisz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polska Jagiellonów Powtórzenie materiału. Król Jadwiga 1. Z jakiej dynastii pochodziła Jadwiga? 2. W którym roku Jadwiga została koronowana? 3. Napisz."— Zapis prezentacji:

1 Polska Jagiellonów Powtórzenie materiału

2 Król Jadwiga 1. Z jakiej dynastii pochodziła Jadwiga? 2. W którym roku Jadwiga została koronowana? 3. Napisz dwa zdania na temat Jadwigi (wygląd, charakter)

3 Litwa 4. Opisz położenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. 5. Opisz ludność Litwy. 6. Co oznacza słowo UNIA? 7. Jakie były korzyści z unii polsko-litewskiej?

4 Władysław Jagiełło 8. Gdzie i w którym roku podpisano unię polsko- litewską. 9. Jakie wydarzenia nastąpiły po połączeniu obu państw. 10. Jak doszło do odnowienia uniwersytetu w Krakowie?

5 Pierwsze lata Unii... 11. Jakie obawy mieli Litwini po zawarciu unii? 12. Na jakich zasadach oparto związek Polski i Litwy w 1401 roku?

6 Wojna 1409 13. Jaki był powód wypowiedzenia wojny Polsce przez zakon krzyżacki? 14. Opisz działania wojenne do czasu bitwy pod Grunwaldem.

7 Bitwa pod Grunwaldem 15. Kiedy stoczono bitwę pod grunwaldem? 16. Opisz przebieg bitwy.

8 Pokój 1411 17. Gdzie i kiedy podpisano pokój? 18. Opisz postanowienia pokoju z krzyżakami.

9 Sobór w Konstancji 1414 19. Kim był Paweł Włodkowic? 20. Co nowego głosił Paweł Włodkowic?

10 Władysław Warneńczyk 21. Kto i dlaczego zagrażał Węgrom od drugiej połowy XIV wieku. 22. Kiedy stoczono bitwę pod Warną? Co zdecydowało o klęsce wojsk chrześcijańskich?

11 Kazimierz Jagiellończyk 23. Scharakteryzuj króla Kazimierza Jagiellończyka. 24. Przedstaw wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu wojny Polski z zakonem krzyżackim.

12 Wojna trzynastoletnia 25. Podaj daty wybuchu i zakończenia wojny trzynastoletniej. 26. Skąd Kazimierz Jagiellończyk uzyskał pieniądze na prowadzenie wojny. 27. Jakie korzyści uzyskała Polska po drugim pokoju toruńskim?

13 Zygmunt Stary 28. Kiedy i z jakiego powodu wybuchła i jak się zakończyła ostatnia wojna z zakonem krzyżackim? 29. Czym był ruch egzekucyjny? Czego się domagał? 30. Podaj główne postanowienia unii lubelskiej.

14 Złoty wiek 31. Co dobrego dla Polski zrobiła królowa Bona? 32. Czym był i kiedy trwał Złoty Wiek?

15 Zadanie domowe Omów dzieje stosunków polsko krzyżackich od XIV wieku do roku 1525.


Pobierz ppt "Polska Jagiellonów Powtórzenie materiału. Król Jadwiga 1. Z jakiej dynastii pochodziła Jadwiga? 2. W którym roku Jadwiga została koronowana? 3. Napisz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google