Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słowo Życia Słowo Życia Wrzesień 2009 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6,33)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słowo Życia Słowo Życia Wrzesień 2009 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6,33)"— Zapis prezentacji:

1

2 Słowo Życia Słowo Życia Wrzesień 2009

3 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6,33)

4 Cała Ewangelia jest rewolucją. Nie ma ani jednej wypowiedzi Chrystusa, która zdradzałaby ludzki sposób myślenia.

5 Posłuchaj na przykład: Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko (co potrzebne do życia) będzie wam dodane

6 Zwykle pierwszoplanową troską ludzi jest pełne niepokoju staranie o zabezpieczenie swojego bytu. Może i ty należysz do nich.

7 Tymczasem Jezus pokazuje ci swój sposób widzenia i proponuje ci swój sposób postępowania. Żąda od ciebie zajęcia postawy zupełnie innej niż powszechnie przyjęta i zachowywania jej nie tylko od czasu do czasu, ale stale – postawy, która właśnie oznacza: starać się najpierw o królestwo Boże.

8 Gdy całą swą istotą zwrócisz się do Boga i zrobisz wszystko, aby On mógł panować w tobie i w innych (to znaczy, aby Jego zasady kierowały twoim życiem), Ojciec – dzień po dniu – da ci to, czego potrzebujesz.

9 Jeśli natomiast skoncentrujesz się na sobie, pogrążysz się w codziennych, doczesnych troskach i staniesz się ich ofiarą. W końcu owe troski staną się twoim problemem i celem wszystkich wysiłków. Powstanie w tobie pokusa liczenia wyłącznie na swoje siły i obywania się bez Boga.

10 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane

11 Jezus radykalnie odwraca kierunek twojego myślenia. Jeśli zaczniesz przede wszystkim troszczyć się o Jezusa i życie dla Niego, wówczas cała reszta straci dla ciebie rangę najważniejszego problemu – stanie się czymś dodanym i naprawdę zostanie dodana.

12 Czy to utopia? Czy te słowa są niemożliwe do zrealizowania dla ciebie – człowieka XXI wieku?

13 Warto pamiętać, że kiedy Jezus wypowiadał te słowa, troski bytowe Galilejczyków były niewiele mniejsze od naszych.

14 To nie utopia. Jezus stawia cię przed wyborem postawy życiowej: żyć albo dla siebie, albo dla Boga.

15 Spróbujmy teraz lepiej zrozumieć te słowa: Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.

16 Jezus nie zachęca cię do bezczynności, do bierności w sprawach doczesnych, nie mówi, abyś był nieodpowiedzialny czy powierzchowny w pracy. Jezus uwalnia cię od trwogi, lęku, niepokoju. Chce, abyś zajmował się, nie zaś przejmował tym, co robisz.

17 I naprawdę mówi: starajcie się najpierw o królestwo... Najpierw to znaczy przede wszystkim. Szukanie królestwa Bożego pojęte jako pierwszoplanowa troska nie wyklucza faktu, że chrześcijanin powinien dbać również o potrzeby dnia codziennego.

18 Starać się o królestwo Boże i o Jego sprawiedliwość – znaczy postępować zgodnie z wymaganiami Boga, które Jezus objawia w Ewangelii. Szukając jedynie królestwa Bożego chrześcijanin może doświadczyć cudownej wszechmocy Ojca, który troszczy się o niego.

19 Opowiem ci o pewnym wydarzeniu. Chociaż miało miejsce dość dawno, wydaje się niewiarygodnie aktualne. Znam bowiem wielu młodych ludzi, którzy i dziś postępują podobnie jak ta dziewczyna.

20 Na imię miała Elwira. Uczęszczała do szkoły publicznej, była uboga. Jedynie wysoka średnia ocen mogła zapewnić jej możliwość kontynuowania studiów. Miała mocną wiarę.

21 Jej profesor filozofii był ateistą i nierzadko poddawał w wątpliwość, jeśli nie deformował prawdy o Chrystusie i Kościele. Serce dziewczyny wrzało. Nie chodziło o nią, lecz o miłość do Boga, do prawdy, do swoich koleżanek. Była świadoma, że polemika z profesorem może mieć dla niej złe następstwa, jednak to co odczuwała w sercu było silniejsze.

22 Przy każdej okazji podnosiła rękę, prosząc o głos: Panie profesorze, to nieprawda. Być może niekiedy nie miała wystarczających argumentów, by odeprzeć wywody profesora, lecz w słowach to nieprawda wyrażała się jej wiara, która służyła prawdzie i pobudzała myśl.

23 Koleżanki, które bardzo ją lubiły, prosiły, by zaprzestała swoich interwencji, które mogą ją drogo kosztować. Lecz nie zdołały jej przekonać. Minęło kilka miesięcy. Przyszedł czas wręczenia świadectw. Dziewczyna z niepokojem bierze je do ręki. A potem wybuch radości: najwyższa ocena! Zabiegała przede wszystkim o to, by zakrólował Bóg i Jego prawda, a wszystko zostało jej dodane w obfitości.

24 Jeśli i ty będziesz się starał o królestwo Ojca, doświadczysz tej przedziwnej mocy Boga, zatroskanego o ciebie. Odkryjesz zwyczajną nadzwyczajność Ewangelii.

25 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Parola di Vita, pubblicazione mensile del Movimento dei Focolari. Testo di: Chiara Lubich, Maggio 1979 Grafica di Anna Lollo in collaborazione con don Placido DOminaAnna LolloPlacido DOmina (Sicilia - Italia)


Pobierz ppt "Słowo Życia Słowo Życia Wrzesień 2009 Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6,33)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google