Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemieccy Znani Ludzie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemieccy Znani Ludzie"— Zapis prezentacji:

1 Niemieccy Znani Ludzie
Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji. Czyli Gutenberg, Bach i Einstein.

2 Johannes Gutenberg

3 Główne informacje Johannes Gutenberg urodził się w ok. 1399r., a zmarł 3 lutego 1468r. Był niemieckim wynalazcą druku. Rodzina: matka - Else Wirich, ojciec - Johensosn Gutenberg, bracia - Johann Gutenberg, Alfred Gutenberg, Karmelt Gutenberg.

4 Osiągnięcia Wynalazł druk. W 1448r. Założył drukarnię w Moguncji
Skonstruował aparat do odlewania czcionki W 1455r. Ukazała się drukiem twz. Biblia Gutenberga, którą wydrukował Johannes W 1457r. Gutenberg wydał Psałterz moguncki oraz duży katechizm.

5 Biblia Gutenberga została wydrukowana w 1452 – 1455r.
Jeden z egzemplarzy biblii Gutenberga, można oglądać w muzeum diecezjalnym w Pelplinie. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy Biblia Gutenberga

6 Ciekawostki W Polsce istnieją cztery pomniki Gutenberga. Na Kamienicy pod Gutenbergiem Jana Petersilge przy Ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Na jednej z częstochowskich kamienic. W Gdańsku-Wrzeszczu oraz na tzw. Domu Prasy w Toruniu. Postać Jana Gutenberga pojawia się epizodycznie w powieści Andrzeja Sapkowskiego . Sapkowski opisuje pobyt młodego Gutenberga w Świdnicy. Gutenberg jest także jedną z głównych postaci w książce Christopha Borna „Piekło Gutenberga”. „Kamienica pod Gutenbergiem”

7 Jan Sebastian Bach

8 Kim był bach? Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685r. w Eisenach, a zmarł 28 lipca 1750r. w Lipsku. Był niemieckim kompozytorem (grał na organach), teraz nazywany mistrzem baroku. Rok jego śmierci uznano za symboliczną klamrę zamykająca epokę muzycznego Baroku.

9 Ciekawostka Mając 20 lat, ożenił się z kuzynką. Mieli siedmioro dzieci. Pierwsza żona zmarła gdy miał 35 lat. Rok później ponownie się ożenił, jego małżonka nie tylko wychowała jego siedmioro dzieci, z pierwszego małżeństwa. Ale również urodziła 13-cioro następnych. Tylko dziewięcioro z nich przeżyło. Aż czworo z nich zostało znanymi muzykami. Dom Bacha w Eistenach

10 Koncerty Brandenburskie
Zbiór sześciu koncertów Orkiestrowych Jana Sebastiana Bacha ofiarowanych margrabiemu Christianowi Ludwigowi w 1721, a skomponowanych prawdopodobnie w latach Muzyka Bacha jest również muzyką rozrywkową. Ma cieszyć ucho i sprawiać przyjemność słuchającym. Dlatego też taniec wyznacza Koncertom Brandenburskim istotny rytm.

11 „Wielki Artysta” Był głęboko wierzącym luteraninem. Pragnął, by jego muzyka służyła kościołowi, większość jego dzieł stanowią utwory religijne. Nie kusił się tworzyć nowych form religijnych, raczej doprowadzał już istniejące do szczytu doskonałości. Jego największymi dziełami były: -"Pasja według św. Mateusza". -"Wielka Msza h-mall". -"Pasja według św. Jana". -"Oratorium na Boże Narodzenie". -"Magnificat".

12 Albert Einstein

13 Albert Einstein urodzony 14 marca 1879 r
Albert Einstein urodzony 14 marca 1879 r. w Ulm w Niemczech, zmarł 18 kwietnia 1955r. w Princeton w USA. To jeden z największych fizyko-teoretyków XX wieku. Twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno –falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej.

14 Czy wiesz, że… Szczególna teoria względności dała nowe spojrzenie na czas i przestrzeń , rozwiązywała obserwowaną niezależność prędkości światła od obserwatora, wprowadzała związek między masą a energią. Einstein wyjaśnił zaobserwowany w 1888 roku przez Philipa Leonarda efekt fotoelektryczny przyjmując, iż światło oddziałuje z materią w postaci porcji nazwanych później fotonami.

15 Co osiągnął. w 1921 roku zostaje laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Wniósł duży wkład w rozwój filozofii nauk. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych.

16 Gimnazjum nr 27 w Gdańsku im. Mariusza Zaruskiego
Opracowanie: Asia Bieganowska, Dominika Grabowska i Julia Krystosiak Wychowawca: Pani Zofia Krasnopolska Adres szkoły i klasa: ul. Poli Gojawiczyńskiej nr Gdańsk Klasa IB Adresy mailowe:


Pobierz ppt "Niemieccy Znani Ludzie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google