Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konferencja Projektu Razem-inicjatywy w zakresie ekonomii społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konferencja Projektu Razem-inicjatywy w zakresie ekonomii społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."— Zapis prezentacji:

1 Konferencja Projektu Razem-inicjatywy w zakresie ekonomii społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Biłgoraj 13.04.2011

2 Cechy wyróżniające lidera to: odwaga i wytrwałość bez względu na okoliczności wymagający, uparty, nieustępliwy, konsekwentny cieszący się szacunkiem, a nie tylko popularnością autentyczność i bycie rzeczywiście sobą jest kluczem do sukcesu charyzmatyczny, otwarty na zmiany, pasjonat w działaniu, budzący respekt

3 planowania działań pracy z grupą i budowania dobrych relacji zarządzania osobami (współpracownicy, wolontariusze) słuchanie, rozmawianie, rozwiązywanie konfliktów motywowanie ludzi szukanie sprzymierzeńców

4 Wspieranie liderów przez samorząd i lokalne środowisko przekazywanie mieszkańcom czytelnych informacji odnośnie znaczenia i roli lokalnych liderów docenianie ich poprzez podziękowania, nagrody, wyróżnienia, stworzenie stałego i przejrzystego systemu konsultowania się z liderami w ważnych sprawach (grupy zadaniowe), zachęcanie liderów do wspólnego działania, a nie konkurowania ze sobą

5 umożliwianie liderom korzystania z okazji do poszerzania wiedzy i doświadczenia (szkolenia, staże, wyjazdy studyjne itd.), wsparcie merytoryczne i organizacyjne (np. pomoc przy rozliczaniu projektu, udostępnienie lokalu, zachęcanie to tworzenia partnerstw wypracowanie zasad wspierania lokalnych inicjatyw (np. program współpracy z organizacjami pozarządowymi wypracowany w sposób partycypacyjny).

6 znajomość własnych ograniczeń i możliwości. posiadanie zdolność do pracy w grupie. akceptowanie siebie i innych, tolerancja dla ludzkich wad i słabości. dostosowanie się do zmieniających warunków, czyli zachowanie elastyczność myślenia i działania. posiadanie inwencji twórczej. wiedza nt. pracy z grupą oraz umiejętność budowania dobrych relacji międzyludzkich.

7 uruchamia inicjatywę i wyzwala pozytywną energię, wspiera proces organizowania się grupy, pomaga innym odkryć ich wartość, motywuje do działania, umiejętnie kieruje konfliktem, przeciwstawia się niezdrowej rywalizacji, dopuszcza uczenie się na błędach, otwarcie komunikuje się z otoczeniem, nie zawłaszcza sukcesu tylko dla siebie.

8 Działania lidera opierają się na bardzo różnych motywacjach, które tworzą hierarchiczną strukturę. Najważniejsze z nich – te, które spajają pozostałe i wypływają z posiadanego systemu wartości – to motywacje wewnętrzne. Związane z posiadanymi cechami osobowości i autorefleksją, nadają moc działaniom lidera. Pomagają oczyszczać intencje. Przeżywane sukcesy i porażki sprawiają, że część z nich traci na sile, a pojawiają się nowe. Czasami są w sprzeczności i stanowią dla lidera źródło niepokoju czy dylematu.

9 Motywacje wypływają lub są wzmacniane także przez czynniki pochodzące z zewnątrz. Mogą nimi być: oczekiwania ludzi, że lider coś dla nich zrobi, istniejąca faktyczna potrzeba społeczna, która determinuje działanie, aktualny układ społeczny, rodzący motywację do włączenia się lub zbudowania przeciwwagi.

10 Najlepsi przywódcy to tacy, których istnienia ludzie nie dostrzegają. Stopień niżej – to tacy, których ludzie cenią i szanują. Potem tacy, których się boją; wreszcie tacy, których nienawidzą. Kiedy najlepszy z przywódców kończy swą pracę, ludzie mówią: »Zrobiliśmy to sami…«. Lao-Tse (604r. przed narodzeniem Chrystusa)

11 Instytut Rynku Pracy Fundacja Nowy Staw www.irp-fundcja.pl Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Konferencja Projektu Razem-inicjatywy w zakresie ekonomii społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google