Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny BIOLOGIA PASOŻYTNICTWO ROŚLIN

3 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Pasożytnictwo roślin – to forma współżycia dwóch organizmów należących do różnych gatunków roślin, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.

4 Drzewa zaatakowane przez jemiołę.
PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Drzewa zaatakowane przez jemiołę. Rośliny pasożytnicze to rośliny, które żywią się wodą, solami mineralnymi oraz substancjami organicznymi, wytworzonymi przez inne rośliny.

5 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Pasożyty dzielą się na dwa rodzaje: pasożyty całkowite (rośliny bezzieleniowe) i półpasożyty.

6 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN PASOŻYTY CAŁKOWITE

7 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Pasożyty całkowite są całkowicie uzależnione od rośliny, na której pasożytują, ponieważ same nie są zdolne do przeprowadzenia fotosyntezy.

8 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Kanianka pospolita (Cuscuta europaea) jest całkowitym pasożytem roślin. Pasożytuje głównie na pokrzywie, chmielu, koniczynie.

9 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Łuskiewnik różowy (lathraea squamaria) jest rośliną bezzieleniową i pasożytuje głównie na korzeniach drzew: leszczyny, topoli i olszy. Za pomocą ssawek z korzeni pobiera substancje organiczne oraz wodę z solami mineralnymi.

10 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Zaraza wielka (Orobanche elatior) jest rośliną bezzieleniową. Pasożytuje na roślinach z rodziny astrowatych.

11 W Polsce gatunek na wyginięciu lub wymarły.
PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Zaraza gałęziasta (Orobanche ramosa L. ). Roślina roczna, bezkorzeniowa, dochodząca do wysokości około 40 centymetrów. Jest pasożytem winorośli, konopi, tytoniu, pomidora i ziemniaka. W Polsce gatunek na wyginięciu lub wymarły.

12 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN PÓŁPASOŻYTY

13 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Półpasożyty potrafią same przeprowadzić fotosyntezę, ale od innych rośliny muszą pobierać niektóre niezbędne im składniki, np. wodę i sole mineralne.

14 Najczęściej występuje na topolach i brzozach.
PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Jemioła pospolita (Viscum album) jest półpasożytem – syntezuje substancje odżywcze, natomiast wodę i sole mineralne podbiera od drzewa-żywiciela. Najczęściej występuje na topolach i brzozach.

15 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) jest półpasożytem. Z korzeni innych roślin łąkowych za pomocą ssawek pobiera wodę wraz z solami mineralnymi.

16 PASOŻYTNICTWO ROŚLIN Pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum) jest półpasożytem. Za pomocą ssawek pobiera od innych roślin wodę i sole mineralne.

17 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google