Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALGORYTM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALGORYTM."— Zapis prezentacji:

1 ALGORYTM

2 Algorytm to uporządkowany
i uściślony sposób rozwiązywania danego problemu, zawierający szczegółowy opis wykonywanych czynności.

3 Schemat postępowania przy rozwiązywaniu problemów za pomocą komputera.
Sposób rozwiązywania (algorytm) Narzędzia (np. program)

4 Etapy rozwiązywania problemów:
Sformułowanie zadania, Określenie danych wejściowych, Ustalenie celu, czyli wyniku, Określenie metody rozwiązywania, czyli wybór algorytmu. Przedstawienie algorytmu, Analiza poprawności rozwiązywania, Testowanie rozwiązania dla różnych danych.

5 Możliwe sposoby przedstawiania algorytmu:

6 OPIS SŁOWNY

7 PROGRAM W WYBRANYM JĘZYKU PROGRAMOWANIA

8 LISTA KROKÓW Zapis algorytmu w postaci listy kroków polega na podaniu kolejno wykonywanych operacji, składających się na rozwiązywanie problemu.

9 SCHEMAT BLOKOWY W schemacie blokowym poszczególne operacje przedstawia się za pomocą odpowiednio połączonych bloków. Połączenia określają kolejność i sposób wykonywania operacji realizujących dany algorytm. Przykładowy schemat blokowy:

10 Kilka zasad budowania prostego schematu blokowego
Każda operacja jest umieszczona w bloku (klocku). Schemat blokowy rozpoczyna zawsze klocek Początek algorytmu (może być tylko jeden taki klocek w danym schemacie). Na końcu schematu blokowego jest klocek Koniec algorytmu (musi być przynajmniej jeden taki klocek w danym schemacie). Dane wprowadzamy za pomocą klocka Wprowadzenie dalej.

11 Obliczenia wpisujemy do bloku Wykonanie obliczeń.
Wyniki pokazujemy za pomocą klocka Wyprowadzenie wyniku. Klocki są ze sobą połączone. Z klocka wychodzi jedno połączenie. Wyjątek stanowi klocek Koniec algorytmu, z którego nie wychodzi żadne połączenie i klocek Sprawdzanie warunku, z którego wychodzą dwa połączenia.

12 WARTO ZAPAMIĘTAĆ W algorytmie z warunkami występują sytuacje warunkowe- wynik lub dalsze działanie algorytmu zależy od spełnienia określonego warunku.

13 lub zależeć od spełnienia warunku.
Iteracja Iteracja polega na powtarzaniu wiele razy tych samych operacji. Liczba powtórzeń tych operacji może być z góry określona lub zależeć od spełnienia warunku. Przykład iteracji w algorytmie: W realizacji algorytmów iteracyjnych ważne jest prawidłowe określenie sposobu zakończenia działań. Niepoprawne określenie tych warunków może spowodować, że obliczenia nigdy się nie zakończą , czyli nastąpi zapętlanie algorytmu.

14 Algorytm liniowy Algorytm, który realizuje jeden ciąg obliczeń.
Większość obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym przebiega według algorytmu liniowego.

15 Dziękuję za uwagę, mam nadzieję,
że moja prezentacja dostarczyła Wam pewnych informacji o algorytmach. Izabela Michalak


Pobierz ppt "ALGORYTM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google