Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy."— Zapis prezentacji:

1 TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

2 W REALIZACJI PROJEKTU UCZESTNICZYLI Opiekun projektu Renata Bureć Uczniowie klasy II b Cezary Bernat Maciej Gębicz Wojciech Kołodziejek Maciej Limanówka Jakub Nowakowski Patryk Prokosa

3 GŁÓWNY CEL PROJEKTU Popularyzacja zasad oraz metod udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjum w powiecie myśliborskim.

4 PIERWSZA POMOC KROK PO KROKU

5 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia i ratuje życie oraz zapobiega inwalidztwu! Podstawowe zabiegi resuscytacyjne to bez przyrządowe działania mające na celu ratowanie życia przez zapewnienie drożności dróg oddechowych, sztuczne oddychanie i uciskanie klatki piersiowej oraz zabezpieczenie groźnych dla życia i zdrowia obrażeń ciała.

6 Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo Ratownika jest priorytetem w działaniach! Gdy już będziesz na miejscu zdarzenia zadaj sobie pytanie: CZY JEST BEZPIECZNIE ?

7 Reakcja na dotyk i dźwięk ! Podchodząc od przodu (twarzą w twarz) delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: Podchodząc od przodu (twarzą w twarz) delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: Jak się nazywasz?, Co się stało?

8 Jeżeli nie reaguje, głośno wołaj o pomoc lecz pozostań przy poszkodowanym. Pomocy ! Pomocy ! Ratunku ! Ratunku ! Pali się ! Pali się ! Jeżeli nie reaguje, głośno wołaj o pomoc lecz pozostań przy poszkodowanym. Pomocy ! Pomocy ! Ratunku ! Ratunku ! Pali się ! Pali się !

9 Udrożnij drogi oddechowe i oceń oddech Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry. Teraz przy pomocy wzroku, słuchu i dotyku sprawdź czy poszkodowany oddycha. Masz na to 10 sekund!

10 Jeżeli poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha natychmiast wezwij karetkę dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.

11 Wzywanie pomocy Podczas rozmowy z dyspozytorem należy podać: miejsce zdarzenia charakter zdarzenia ilość i stan poszkodowanych dane poszkodowanego i wzywającego Wzywając pomoc stosuj się do poleceń Twojego rozmówcy Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki! Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki!

12 Gdy poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha niezwłocznie podejmij zabiegi Resuscytacyjne

13 Uciskanie klatki piersiowej Klatkę piersiową uciskaj rytmicznie 30 razy z częstością do 100/min na głębokość 4 – 5 cm. w kierunku kręgosłupa. Poszkodowanego ułóż na plecach, na twardej i równej powierzchni. Klatkę piersiową uciskaj rytmicznie 30 razy z częstością do 100/min na głębokość 4 – 5 cm. w kierunku kręgosłupa. Ułóż ręce centralnie Pamiętaj o prostych łokciach! Ułóż ręce centralnie Pamiętaj o prostych łokciach! na klatce piersiowej na klatce piersiowej osoby poszkodowanej osoby poszkodowanej

14 Oddechy ratownicze 1. Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry. 2. Nabierz powietrze a następnie obejmij swoimi wargami usta poszkodowanego i delikatnie wdmuchnij je do płuc ratowanego. 3. Wykonaj w ten sposób 2 oddechy ratownicze. Każdy oddech ratowniczy powinien trwać 1 sekundę. W trakcie wdechu powinno być widać unoszenie się klatki piersiowej.

15 Resuscytacja Wykonaj 2 oddechy Wykonaj 30 uciśnięć ratownicze klatki piersiowej Uciski i oddechy prowadź naprzemiennie w stosunku 30 : 2 do czasu przywrócenia samodzielnego oddechu, przybycia pogotowia lub do momentu wyczerpania sił

16 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia! Ratuje życie i chroni przed kalectwem!

17 NIE REAGUJE! Zawołaj o pomoc Udrożnij drogi oddechowe BRAK PRAWIDŁOWEGO ODDECHU! Zadzwoń na numer 999 30 uciśnięć 30 uciśnięć klatki piersiowej 2 2 oddechy ratownicze 30 30 uciśnięć klatki piersiowej

18 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. Mamy nadzieję, że wiedza którą Wam przekazaliśmy może uratować komuś życie Mamy nadzieję, że wiedza którą Wam przekazaliśmy może uratować komuś życie.

19 Źródła www.wikipedia.org www.ksz.sarmacja.org Własne doświadczenie

20

21

22

23

24

25


Pobierz ppt "TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google