Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy."— Zapis prezentacji:

1 TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

2 W REALIZACJI PROJEKTU UCZESTNICZYLI
Opiekun projektu Renata Bureć Uczniowie klasy II b Cezary Bernat Maciej Gębicz Wojciech Kołodziejek Maciej Limanówka Jakub Nowakowski Patryk Prokosa

3 Popularyzacja zasad oraz metod udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjum w powiecie myśliborskim. GŁÓWNY CEL PROJEKTU

4 PIERWSZA POMOC KROK PO KROKU

5 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia
i ratuje życie oraz zapobiega inwalidztwu! Podstawowe zabiegi resuscytacyjne to bez przyrządowe działania mające na celu ratowanie życia przez zapewnienie drożności dróg oddechowych, sztuczne oddychanie i uciskanie klatki piersiowej oraz zabezpieczenie groźnych dla życia i zdrowia obrażeń ciała.

6 Bezpieczeństwo CZY JEST BEZPIECZNIE ?
Bezpieczeństwo Ratownika jest priorytetem w działaniach! Gdy już będziesz na miejscu zdarzenia zadaj sobie pytanie: CZY JEST BEZPIECZNIE ?

7 Sprawdzanie reakcji poszkodowanego
Reakcja na dotyk i dźwięk ! Podchodząc od przodu (twarzą w twarz) delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: Jak się nazywasz?, Co się stało?

8 Zwróć na siebie uwagę!!! Jeżeli nie reaguje, głośno wołaj o pomoc lecz pozostań przy poszkodowanym. Pomocy ! Ratunku ! Pali się !

9 Udrożnij drogi oddechowe i oceń oddech
Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry . Teraz przy pomocy wzroku, słuchu i dotyku sprawdź czy poszkodowany oddycha. Masz na to 10 sekund!

10 Wezwij pomoc ! Jeżeli poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha natychmiast wezwij karetkę dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.

11 Wzywanie pomocy Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki!
Podczas rozmowy z dyspozytorem należy podać: miejsce zdarzenia charakter zdarzenia ilość i stan poszkodowanych dane poszkodowanego i wzywającego Wzywając pomoc stosuj się do poleceń Twojego rozmówcy Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki!

12 nie reaguje i prawidłowo nie oddycha niezwłocznie podejmij zabiegi
Gdy poszkodowany nie reaguje i prawidłowo nie oddycha niezwłocznie podejmij zabiegi Resuscytacyjne

13 Uciskanie klatki piersiowej
Poszkodowanego ułóż na plecach, na twardej i równej powierzchni. Klatkę piersiową uciskaj rytmicznie 30 razy z częstością do 100/min na głębokość 4 – 5 cm. w kierunku kręgosłupa. Ułóż ręce centralnie Pamiętaj o prostych łokciach! na klatce piersiowej osoby poszkodowanej

14 Oddechy ratownicze 1. Delikatnie odegnij głowę do tyłu i unieś brodę do góry. 2. Nabierz powietrze a następnie obejmij swoimi wargami usta poszkodowanego i delikatnie wdmuchnij je do płuc ratowanego. 3. Wykonaj w ten sposób 2 oddechy ratownicze. Każdy oddech ratowniczy powinien trwać 1 sekundę. W trakcie wdechu powinno być widać unoszenie się klatki piersiowej.

15 Resuscytacja Wykonaj 2 oddechy Wykonaj 30 uciśnięć
ratownicze klatki piersiowej Uciski i oddechy prowadź naprzemiennie w stosunku 30 : 2 do czasu przywrócenia samodzielnego oddechu, przybycia pogotowia lub do momentu wyczerpania sił

16 Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia
Pierwsza pomoc jest ogniwem łańcucha życia! Ratuje życie i chroni przed kalectwem!

17 Algorytm postępowania - BLS
NIE REAGUJE! Zawołaj o pomoc Udrożnij drogi oddechowe BRAK PRAWIDŁOWEGO ODDECHU! Zadzwoń na numer 999 30 uciśnięć klatki piersiowej 2 oddechy ratownicze

18 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji.
Mamy nadzieję, że wiedza którą Wam przekazaliśmy może uratować komuś życie.

19 Źródła Własne doświadczenie

20

21

22

23

24

25


Pobierz ppt "TEMAT PROJEKTU : Zwiększanie szans przeżycia poprzez stosowanie zasad udzielania pierwszej pomocy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google