Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anna Hycki i Aleksander Sikora z Oddziałami Dwujęzycznymi

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anna Hycki i Aleksander Sikora z Oddziałami Dwujęzycznymi"— Zapis prezentacji:

1 Anna Hycki i Aleksander Sikora z Oddziałami Dwujęzycznymi
Zjawisko konwekcji Anna Hycki i Aleksander Sikora Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr1 w Tychach Rok szkolny 2010/2011

2 Co to jest konwekcja? Konwekcja to zjawisko polegające na unoszeniu się do góry ciepłych warstw cieczy lub gazu i opadaniu w dół warstw zimnych. Konwekcja jest sposobem transportu energii cieplnej w cieczach i gazach.

3 Przyczyna konwekcji Energia, którą dostarczamy dowolnej substancji podczas ogrzewania umożliwia drobinom tej substancji pokonanie sił spójności i oddalenie się od siebie. Zwiększenie odległości między drobinami jest przyczyną wzrostu objętości. Jeśli objętość określonej masy substancji wrośnie, to musi zmaleć jej gęstość zgodnie ze wzorem: 4. Substancje o małej gęstości unoszą się do góry, a substancje gęste opadają w dół

4 A co się stanie, gdy butelki zamienimy miejscami?
Doświadczenie Jak pokazać konwekcję w cieczy? Butelkę napełniamy gorącą wodą i wsypujemy do niej barwnik. Drugą butelkę napełniamy zimną wodą. Butelkę z zimną wodą ustawiamy na butelce z gorącą wodą tak, aby gorąca woda mogła przechodzić do butelki z zimną wodą, a zimna woda mogła opadać w dół. Dzięki temu po chwili woda w obu butelkach jest zabarwiona. A co się stanie, gdy butelki zamienimy miejscami?

5 Gorąca woda zabarwiona na czerwono utrzymuje się u góry
i nie miesza się z zimną wodą znajdującą się w dolnej butelce.

6 WNIOSKI Ciecz w naczyniu należy podgrzewać od spodu. Ogrzewanie górnej części naczynia spowoduje ogrzanie jedynie górnej części cieczy. W ciałach stałych konwekcja nie następuje, ponieważ cząsteczki ciał stałych nie mogą się swobodnie przemieszczać. Kaloryferów nie należy montować pod sufitem, gdyż wtedy ogrzane przez nie powietrze, jako rzadsze pozostanie stale u góry.

7 Konwekcja w przyrodzie
Nagrzana słońcem Ziemia ogrzewa powietrze, które się z nią styka. Powietrze ogrzane przez Ziemię unosi się w górę, tworząc konwekcyjny prąd termiczny. Ptaki krążąc w konwekcyjnym prądzie powietrza mogą się wznosić wyżej bez machania skrzydłami. W taki sam sposób korzystają z prądów konwekcyjnych piloci szybowców i lotni, aby zwiększyć wysokość lotu. Przykładem konwekcji są również prądy morskie. Przenoszą one ciepłe lub zimne masy wody i mają bardzo duży wpływ na klimat krain geograficznych.

8 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Anna Hycki i Aleksander Sikora z Oddziałami Dwujęzycznymi"

Podobne prezentacje


Reklamy Google