Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawisko konwekcji Anna Hycki i Aleksander Sikora Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr1 w Tychach Rok szkolny 2010/2011.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawisko konwekcji Anna Hycki i Aleksander Sikora Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr1 w Tychach Rok szkolny 2010/2011."— Zapis prezentacji:

1 Zjawisko konwekcji Anna Hycki i Aleksander Sikora Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr1 w Tychach Rok szkolny 2010/2011

2 Co to jest konwekcja? Konwekcja to zjawisko polegające na unoszeniu się do góry ciepłych warstw cieczy lub gazu i opadaniu w dół warstw zimnych. Konwekcja jest sposobem transportu energii cieplnej w cieczach i gazach.

3 Przyczyna konwekcji 1.Energia, którą dostarczamy dowolnej substancji podczas ogrzewania umożliwia drobinom tej substancji pokonanie sił spójności i oddalenie się od siebie. 2.Zwiększenie odległości między drobinami jest przyczyną wzrostu objętości. 3.Jeśli objętość określonej masy substancji wrośnie, to musi zmaleć jej gęstość zgodnie ze wzorem: 4. Substancje o małej gęstości unoszą się do góry, a substancje gęste opadają w dół

4 Doświadczenie Jak pokazać konwekcję w cieczy? 1.Butelkę napełniamy gorącą wodą i wsypujemy do niej barwnik. 2.Drugą butelkę napełniamy zimną wodą. 3.Butelkę z zimną wodą ustawiamy na butelce z gorącą wodą tak, aby gorąca woda mogła przechodzić do butelki z zimną wodą, a zimna woda mogła opadać w dół. 4.Dzięki temu po chwili woda w obu butelkach jest zabarwiona. A co się stanie, gdy butelki zamienimy miejscami?

5 Gorąca woda zabarwiona na czerwono utrzymuje się u góry i nie miesza się z zimną wodą znajdującą się w dolnej butelce.

6 WNIOSKI 1.Ciecz w naczyniu należy podgrzewać od spodu. Ogrzewanie górnej części naczynia spowoduje ogrzanie jedynie górnej części cieczy. 2.W ciałach stałych konwekcja nie następuje, ponieważ cząsteczki ciał stałych nie mogą się swobodnie przemieszczać. 3.Kaloryferów nie należy montować pod sufitem, gdyż wtedy ogrzane przez nie powietrze, jako rzadsze pozostanie stale u góry.

7 1.Nagrzana słońcem Ziemia ogrzewa powietrze, które się z nią styka. Powietrze ogrzane przez Ziemię unosi się w górę, tworząc konwekcyjny prąd termiczny. 2.Ptaki krążąc w konwekcyjnym prądzie powietrza mogą się wznosić wyżej bez machania skrzydłami. 3.W taki sam sposób korzystają z prądów konwekcyjnych piloci szybowców i lotni, aby zwiększyć wysokość lotu. 4.Przykładem konwekcji są również prądy morskie. Przenoszą one ciepłe lub zimne masy wody i mają bardzo duży wpływ na klimat krain geograficznych. Konwekcja w przyrodzie

8 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Zjawisko konwekcji Anna Hycki i Aleksander Sikora Gimnazjum Nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Nr1 w Tychach Rok szkolny 2010/2011."

Podobne prezentacje


Reklamy Google