Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mur Berliński Patrycja Mosur.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mur Berliński Patrycja Mosur."— Zapis prezentacji:

1 Mur Berliński Patrycja Mosur

2 Berliński mur, system umocnień i zapór o długości 45,1 km (mur betonowy, okopy, druty kolczaste, miny) oddzielający stolicę  Niemieckiej Republiki Demokratycznej – Berlin Wschodni od Berlina Zachodniego.

3 Wybudowany w 1961 przez władze NRD, w celu zahamowania fali uciekinierów z kraju. Decyzją zwycięskich mocarstw, po II wojnie światowej Berlin został podzielony, tak jak całe Niemcy, na 4 strefy okupacyjne. 

4 Mur Berliński to miejsce pamięci, ludzi którzy walczyli o wolność i jedność Niemiec jak i całej europy. Niestety zachowały się jedynie fragmenty muru, najdłuższy znajduje się przy Bernauer Straße. Symbolizuje miejsce upadku starego ładu, i początku nowego. 

5  Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna, różne źródła podają od 86 do 238 śmiertelnych przypadków. Do ofiar istnienia muru można też zaliczyć dzieci

6 Mur berliński był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec
Mur berliński był jednym z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Jego obalanie, które trwało od listopada , a zakończyło się oficjalnie 3 października 1990, stało się symbolicznym aktem końca podziałów w Europie i zjednoczenia Niemiec. Zachowano tylko fragmenty muru berlińskiego jako pamiątkę historyczną.

7 Ponad 20 lat po upadku, w Berlinie wciąż nietrudno natknąć się na jego ślady i pozostałości. Berlin podzielony przez blisko czterdzieści lat na dwie części należące do dwóch zupełnie odmiennych systemów, stał się ponownie jednym miastem, jednak w dalszym ciągu obie części miasta mają odrębny klimat i charakter.

8 4 czerwca odbyła się w Berlinie pierwsza legalna manifestacja opozycji, w której wzięło udział ok. miliona osób. Domagano się wolnych wyborów, wolności słowa i swobody podróżowania. 9 listopada władze zdecydowały się na otwarcie granicy z RFN. Powszechny entuzjazm wśród mieszkańców wywołany tym wydarzeniem doprowadził do spontanicznego wyburzenia muru berlińskiego.

9

10 Budowa, bieżąca rozbudowa i utrzymanie pilnie strzeżonego muru stanowiło na przestrzeni dziesięcioleci poważne obciążenie finansowe NRD. Z poniesionych na przestrzeni lat 1961– kosztów, w wysokości 1,822 miliarda marek NRD-owskich, przeznaczonych na budowę i obsługę urządzeń granicznych, 22% czyli milionów marek przypadło na mur berliński

11 Dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego wzniesiono różne pomniki
Dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego wzniesiono różne pomniki. Obok niewielkich krzyży i innych znaków pamięci o zastrzelonych uciekinierach, stanowiących często prywatne inicjatywy obywateli Berlina Zachodniego, istnieje szereg większych miejsc pamięci, jak np. białe krzyże na brzegu Sprewy w pobliżu Reichstagu.

12

13 Dziękuję za obejrzenie


Pobierz ppt "Mur Berliński Patrycja Mosur."

Podobne prezentacje


Reklamy Google