Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat lekcji: Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat lekcji: Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów."— Zapis prezentacji:

1 Temat lekcji: Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów

2 Przeglądanie zasobów komputera Programy, za pomocą których możemy przeglądać zawartość dysków komputerowych, nazywamy menadżerami plików. Standardowymi takimi programami w systemie Windows są Mój komputer oraz Eksplorator Windows. Są jeszcze inne takie programy, chociażby program Norton Commander.

3 Struktura danych komputerowych na dysku Dane na dysku przechowywane są w pewnej strukturze. Na samej górze znajdują się dyski znajdujące się w komputerze, następnie foldery znajdujące się na tych dyskach, następnie ich podfoldery, itd. Foldery te możemy przedstawiać w tzw. drzewie folderowym.

4

5 Eksplorator + - mówi, że dany folder posiada podfoldery. Klikając na ten znak wyświetlimy podfoldery folderu, przy którym był znak +. - - Znak ten informuje nas, że zostały wyświetlone podfoldery, klikając na znak - "zwijamy" drzewko. Czyli znakiem + rozwijamy drzewo folderów, natomiast - służy do jego zwijania.

6 Zadanie Włączyć e ksploratora i przejrzeć zawartość dysku C na swoim komputerze Jakie katalogi znajdują się na dysku C ??

7 Co to jest adres folderu? Każdy folder, dokument zapisany na dysku posiada swój adres (nazywany także ścieżką dostępu). Adres ten dokładnie mówi nam, gdzie znajduje się ów folder (dokument).

8 Opcje przeglądania zawartość folderów Zawartość dowolnego folderu możemy wyświetlać w różny sposób. Opcje dostępne są w menu WIDOK lub w menu kontekstowym. Zawartość folderu może być wyświetlana jako: duże ikony; małe ikony; lista; Szczegóły; Miniatury;

9 Ćwiczenie Wyświetl zawartość dysku C stosując po kolei widok: duże ikony; małe ikony; lista; Szczegóły; Miniatury Wyjaśnij czym się różnią poszczególne widoki od siebie?

10 Sortowanie plików i folderów Sortować możemy według nazwy, typu, rozmiaru a także daty ostatniej modyfikacji. Aby układać zawartość pliku z menu WIDOK wybieramy opcję ROZMIEŚĆ IKONY, a następnie wybieramy według jakich kryteriów chcemy sortować Bardzo wygodnym widokiem do przeglądania zawartości folderu jest widok szczegóły, ponieważ w tym widoku pliki możemy sortować.

11 Zadanie Posortuj pliki w katalogu C wg rozmiaru od najmniejszego do największego. Jaki plik ma najmniejszy rozmiar??

12 Zadanie- Stwórz katalogi o danej strukturze katalogu jak na obrazku mój_system.txt

13 Sposoby uruchamiania programów Wykorzystanie ikon umieszczonych na pulpicie Poprzez przycisk start do nazwy i ikony programu Polecenie uruchom z menu start

14 Wykorzystanie ikon umieszczonych na pulpicie Co to jest skrót? Skrót– najszybszy sposób uruchamiania programów; skróty są umieszczane przez programy instalacyjne przeważnie na pulpicie; można skróty tworzyć samemu; ikona skrótu jest identyczna jak ikona programu, do którego się odnosi skrót z małą strzałka w lewym dolnym rogu;

15 Poprzez przycisk start do nazwy i ikony programu Ćwiczenie: Uruchomić program Kalkulator

16 Czym jest plik wykonywalny? Plik wykonywalny jest programem w kodzie binarnym, który może być uruchamiany przez komputer bez dalszej ingerencji użytkownika. Popularne rozszerzenia plików wykonywalnych w systemie Windows to EXE, COM, DLL, BAT. Plik wykonywalny dołączany dynamicznie do innego programu zwany jest biblioteką dołączaną dynamicznie (DLL).

17 Polecenie uruchom z menu start Start->Uruchom->ścieżka dostępu Ćwiczenie: Poprzez polecenie uruchom włączyć plik: mój_system.txt

18 Dokument domyślnie połączony z programem

19 Tworzenie skrótów Co to jest menu podręczne? Ćwiczenie: Utwórz na pulpicie skrót do dysku C

20 Wielozadaniowość Ćwiczenie: Uruchom programy: Notatnik, Kalkulator, Paint, pomniejsz i poustawiaj tak aby się nie przysłaniały. Wielozadaniowość - jest to cecha systemu operacyjnego umożliwiająca mu równoczesne wykonywanie więcej niż jednego procesu.

21 Pytania końcowe 1.Za pomocą jakich programów możemy przejrzeć zawartość dysków komputerowych?? 2.W jakiej strukturze przechowywane są dane w komputerze?? 3.Czym zajmuje się eksplorator?? 4.Jak sprawdza się adres folderu ( ścieżkę dostępu)?? 5.W jaki sposób możemy obejrzeć zawartość folderu ( w menu widok)?? 6.Według jakich kryteriów możemy sortować pliki i foldery?? 7.Jakimi sposobami możemy uruchamiać program?? 8.Czym jest skrót?? 9.Czym jest plik wykonywalny?? 10.Czym jest wielozadaniowość??

22 Pytania dodatkowe: Znajdź w internecie: Czym jest schowek systemowy. Czym jest program.


Pobierz ppt "Temat lekcji: Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google