Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów"— Zapis prezentacji:

1 Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów
Temat lekcji: Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów

2 Przeglądanie zasobów komputera
Programy, za pomocą których możemy przeglądać zawartość dysków komputerowych, nazywamy menadżerami plików. Standardowymi takimi programami w systemie Windows są Mój komputer oraz Eksplorator Windows. Są jeszcze inne takie programy, chociażby program Norton Commander.

3 Struktura danych komputerowych na dysku
Dane na dysku przechowywane są w pewnej strukturze. Na samej górze znajdują się dyski znajdujące się w komputerze, następnie foldery znajdujące się na tych dyskach, następnie ich podfoldery, itd. Foldery te możemy przedstawiać w tzw. drzewie folderowym.

4

5 Eksplorator „+” - mówi, że dany folder posiada podfoldery. Klikając na ten znak wyświetlimy podfoldery folderu, przy którym był znak +. „-” - Znak ten informuje nas, że zostały wyświetlone podfoldery, klikając na znak - "zwijamy" drzewko. Czyli znakiem + rozwijamy drzewo folderów, natomiast - służy do jego zwijania.

6 Zadanie Włączyć eksploratora i przejrzeć zawartość dysku C na swoim komputerze Jakie katalogi znajdują się na dysku C ??

7 Co to jest adres folderu?
Każdy folder, dokument zapisany na dysku posiada swój adres (nazywany także ścieżką dostępu). Adres ten dokładnie mówi nam, gdzie znajduje się ów folder (dokument).

8 Opcje przeglądania zawartość folderów
Zawartość dowolnego folderu możemy wyświetlać w różny sposób. Opcje dostępne są w menu WIDOK lub w menu kontekstowym. Zawartość folderu może być wyświetlana jako: duże ikony; małe ikony; lista; Szczegóły; Miniatury;

9 Ćwiczenie Wyświetl zawartość dysku C stosując po kolei widok:
duże ikony; małe ikony; lista; Szczegóły; Miniatury Wyjaśnij czym się różnią poszczególne widoki od siebie?

10 Sortowanie plików i folderów
Bardzo wygodnym widokiem do przeglądania zawartości folderu jest widok szczegóły, ponieważ w tym widoku pliki możemy sortować. Sortować możemy według nazwy, typu, rozmiaru a także daty ostatniej modyfikacji. Aby układać zawartość pliku z menu WIDOK wybieramy opcję ROZMIEŚĆ IKONY, a następnie wybieramy według jakich kryteriów chcemy sortować

11 Zadanie Posortuj pliki w katalogu C wg rozmiaru od najmniejszego do największego. Jaki plik ma najmniejszy rozmiar??

12 Zadanie- Stwórz katalogi o danej strukturze katalogu jak na obrazku
mój_system.txt

13 Sposoby uruchamiania programów
Wykorzystanie ikon umieszczonych na pulpicie Poprzez przycisk start do nazwy i ikony programu Polecenie uruchom z menu start

14 Wykorzystanie ikon umieszczonych na pulpicie
Co to jest skrót? Skrót– najszybszy sposób uruchamiania programów; skróty są umieszczane przez programy instalacyjne przeważnie na pulpicie; można skróty tworzyć samemu; ikona skrótu jest identyczna jak ikona programu, do którego się odnosi skrót z małą strzałka w lewym dolnym rogu;

15 Poprzez przycisk start do nazwy i ikony programu
Ćwiczenie: Uruchomić program Kalkulator

16 Czym jest plik wykonywalny?
Plik wykonywalny jest programem w kodzie binarnym, który może być uruchamiany przez komputer bez dalszej ingerencji użytkownika. Popularne rozszerzenia plików wykonywalnych w systemie Windows to EXE, COM, DLL, BAT. Plik wykonywalny dołączany dynamicznie do innego programu zwany jest biblioteką dołączaną dynamicznie (DLL).

17 Polecenie uruchom z menu start
Start->Uruchom->ścieżka dostępu Ćwiczenie: Poprzez polecenie uruchom włączyć plik: mój_system.txt

18 Dokument domyślnie połączony z programem

19 Co to jest menu podręczne?
Tworzenie skrótów Co to jest menu podręczne? Ćwiczenie: Utwórz na pulpicie skrót do dysku C

20 Wielozadaniowość Ćwiczenie:
Uruchom programy: Notatnik , Kalkulator, Paint , pomniejsz i poustawiaj tak aby się nie przysłaniały. Wielozadaniowość - jest to cecha systemu operacyjnego umożliwiająca mu równoczesne wykonywanie więcej niż jednego procesu.

21 Pytania końcowe Za pomocą jakich programów możemy przejrzeć zawartość dysków komputerowych?? W jakiej strukturze przechowywane są dane w komputerze?? Czym zajmuje się eksplorator?? Jak sprawdza się adres folderu ( ścieżkę dostępu)?? W jaki sposób możemy obejrzeć zawartość folderu ( w menu widok)?? Według jakich kryteriów możemy sortować pliki i foldery?? Jakimi sposobami możemy uruchamiać program?? Czym jest skrót?? Czym jest plik wykonywalny?? Czym jest wielozadaniowość??

22 Pytania dodatkowe: Znajdź w internecie: Czym jest schowek systemowy.
Czym jest program.


Pobierz ppt "Przeglądanie zasobów komputera - uruchamianie programów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google