Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Porządkowanie i ochrona dokumentów komputerowych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Porządkowanie i ochrona dokumentów komputerowych."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Porządkowanie i ochrona dokumentów komputerowych.

2 1. Plik 1. Plik to jednostka zapisu i przechowywania danych w komputerze. Dane są zapisane w odpowiednim formacie, zależnie od zawartości pliku. Nazwa pliku składa się: z nazwy głównej którą nadaje użytkownik, znaku kropki i rozszerzenia - np. kasa.doc

3 2. Wybrane rodzaje plików wraz z ich rozszerzeniami: a)wsadowe (.bat) b)wykonywalne (.exe,.com) c)dźwiękowe (.wav,.mp3,.mid) d)filmowe (.mov,.avi,.mpg) e)tekstowe (.doc,.txt) f)graficzne (.jpg,.png,.bmp,.gif)

4 3. Znaki globalne: * (gwiazdka) - zastępuje dowolny ciąg znaków; (np. *.* - są to pliki o dowolnej nazwie i dowolnym rozszerzeniu, *.doc - są to pliki o dowolnej nazwie i rozszerzeniu doc) ? (znak zapytania) - zastępuje co najmniej jeden znak (np. ?la.doc - są to pliki trzy znakowe o pierwszej literze dowolnej i literach la oraz rozszerzeniu doc, K?.* -są to pliki dwu znakowe o pierwszej literze K i drugiej dowolnej i dowolnym rozszerzeniu).

5 4. Folder 4. Folder to rodzaj katalogu, który zawiera inne podkatalogi lub pliki. Przyjmuje postać struktury drzewa katalogowego.

6 5. Drzewo katalogów 5. Drzewo katalogów to hierarchicznie uszeregowany zbiór katalogów, podkatalogów wraz z zwartymi w nich plikami.

7

8 Wędrówka po drzewie folderów przypomina dosłownie chodzenie po drzewie. Pojawia się określenie ścieżka dostępu.

9 6. Ścieżka dostępu ma postać listy katalogów oddzielonych ukośnikami ("/") w adresach internetowych oraz backslashem ("\") w systemach Windows ). Przykładowe ścieżki dostępu: C:\Documents and Settings\Moje Przyroda\Biologia \Ptaki

10

11 7. Menedżer plików 7. Menedżer plików jest to program komputerowy służący do zarządzania strukturą plików i katalogów. Jego główne zadania: kopiowanie podgląd struktury drzewa przenoszenie usuwanie wyszukiwanie zakładanie katalogów zmiana nazwy

12 Utw ó rz następujące drzewo katalog ó w:

13

14 8. Pulpit 8. Pulpit to podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna oparta jest o tzw. okna.


Pobierz ppt "Temat: Porządkowanie i ochrona dokumentów komputerowych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google