Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niels Bohr Postulaty Bohra mają już jedynie wartość historyczną, ale właśnie jego teoria zapoczątkowała kwantową teorię opisu struktury atomu. Niels.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niels Bohr Postulaty Bohra mają już jedynie wartość historyczną, ale właśnie jego teoria zapoczątkowała kwantową teorię opisu struktury atomu. Niels."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Niels Bohr Postulaty Bohra mają już jedynie wartość historyczną, ale właśnie jego teoria zapoczątkowała kwantową teorię opisu struktury atomu. Niels Bohr (ur , zm ) Fizyk duński pracował w Kopenhadze, Manchesterze (wraz z E. Rutherfordem) w Cambridge, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Pracował w ramach Programu Manhattan (prace nad bombą atomową). Twórca pierwszej kwantowej teorii budowy atomu wodoru (Nagroda Nobla 1922). Jego prace ugruntowały pozycję mechaniki kwantowej we współczesnej fizyce. Jako pierwszy wskazał związek pomiędzy elektronami najbardziej oddalonymi od jądra, a właściwościami chemicznymi pierwiastka.

4 Pierwszy postulat Bohra
Elektrony krążą wokół jądra tylko po tzw. orbitach dozwolonych. Orbity dozwolone są to orbity, na których moment pędu poruszającego się elektronu jest równy całkowitej wielokrotności h/2π:

5 Drugi postulat Bohra Przejściom elektronu pomiędzy poziomami energetycznymi atomu wodoru towarzyszy: emisja kwantu energii – przy przejściu z poziomu o wyżej energii na poziom o niższej energii absorpcja kwantu energii – przy przejściu z poziomu o niższej energii na poziom o wyższej energii.

6 Emitowany lub absorbowany (pochłaniany) kwant energii jest równy różnicy energii dwóch stanów energetycznych pomiędzy którymi nastąpił przeskok elektronu.

7

8

9


Pobierz ppt "Niels Bohr Postulaty Bohra mają już jedynie wartość historyczną, ale właśnie jego teoria zapoczątkowała kwantową teorię opisu struktury atomu. Niels."

Podobne prezentacje


Reklamy Google