Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Soczewka skupiająca Wiązka równoległa po przejściu przez soczewkę wypukłą skupia się w jednym punkcie. Ten punkt nazywa się ogniskiem soczewki F.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Soczewka skupiająca Wiązka równoległa po przejściu przez soczewkę wypukłą skupia się w jednym punkcie. Ten punkt nazywa się ogniskiem soczewki F."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Soczewka skupiająca

4 Wiązka równoległa po przejściu przez soczewkę wypukłą skupia się w jednym punkcie. Ten punkt nazywa się ogniskiem soczewki F. Odległość ogniska od soczewki nazywa się ogniskową i oznacza się ją literą f.

5 Ognisko F soczewki skupiającej jest to punkt przecięcia promieni załamanych, które przed przejściem przez soczewkę były równoległe do osi optycznej. odległość ogniska od soczewki nazywa się jej ogniskową i oznacza się literą f. jednostkami ogniskowej są jednostki długości (w układzie SI jest nią metr).

6 Soczewka skupiająca ma dwa ogniska
Soczewka skupiająca ma dwa ogniska. Leżą one na osi optycznej, symetrycznie po obu stronach soczewki. Wiązka równoległa skierowana na soczewkę ulega załamaniu i skupia się w ognisku.

7 Cechy obrazu: rzeczywisty pomniejszony odwrócony

8 Cechy obrazu: rzeczywisty wielkości naturalnej odwrócony

9 Cechy obrazu: rzeczywisty powiększony odwrócony

10 Cechy obrazu: brak obrazu

11 Cechy obrazu: pozorny powiększony prosty

12 Powiększenie p można wyliczyć ze wzoru: gdzie: h2 i h1 – odpowiednio wysokość obrazy i przedmiotu x – odległość przedmiotu od soczewki y – odległość obrazu od soczewki

13

14


Pobierz ppt "Soczewka skupiająca Wiązka równoległa po przejściu przez soczewkę wypukłą skupia się w jednym punkcie. Ten punkt nazywa się ogniskiem soczewki F."

Podobne prezentacje


Reklamy Google