Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pojęcie i rodzaje doktryn politycznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pojęcie i rodzaje doktryn politycznych"— Zapis prezentacji:

1 Pojęcie i rodzaje doktryn politycznych

2 Doktryna polityczna Doktryna polityczna jest uporządkowanym zbiorem poglądów dotyczących społeczeństwa i państwa. Wyznacza ona praktyczne metody realizacji tych poglądów w ściśle określonym miejscu i czasie.

3 Podział doktryn politycznych

4 Doktryny rewolucyjne Zmiany wynikające z tego rodzaju doktryny politycznej wynikają ze zmian dokonywanych w społeczeństwie na drodze rewolucji, która ma na celu obalenie funkcjonującego dotychczas porządku politycznego. Przykładami takiej rewolucji jest ta, która miała miejsce w Chinach, potocznie nazywana rewolucją kulturalną.

5 Doktryny konserwatywne
Tego rodzaju doktryny charakteryzują się niechęcią do jakichkolwiek zmian społeczno-politycznych. Inaczej nazywane są doktrynami zachowawczymi, ponieważ dążą do utrzymania tych stosunków społecznych i politycznych w danym kraju, które już istnieją. Przykładem takiej doktryny może być sprzeciw przeciwko przeprowadzeniu reform w latach osiemdziesiątych w Polsce (za rządów PZPR).

6 Doktryny reformistyczne i reakcyjne
Doktryny reformistyczne powstają na skutek ewolucji, w ten sposób tworzą się nowe porządki i zasady w życiu społecznym i politycznym. Z tym rodzajem doktryn politycznych wiążą się takie pojęcia jak reformizm oraz rewizjonizm. Doktryny reakcyjne wiążą się z potrzebą oraz chęcią powrotu do tych doktryn, które obowiązywały w momencie, kiedy nie została jeszcze przeprowadzona rewolucja. W chwili obecnej z takim typem doktryn możemy się spotkać w Europie Środkowo-Wschodniej.

7 Współczesne doktryny polityczne


Pobierz ppt "Pojęcie i rodzaje doktryn politycznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google