Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Olga Łodyga

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Olga Łodyga"— Zapis prezentacji:

1 Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Olga Łodyga
Kierowanie ludźmi Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Olga Łodyga

2 Spis treści Pojęcia związane z kierowaniem Definicja kierowania
Etapy kierowania Style kierowania Bibliografia

3 Pojęcia związane z kierowaniem
Etapy kierowania Zarządzanie Władza Zespół Style kierowania Autorytet Przywództwo Organizacja

4 Kierowanie - to oddziaływanie kierownika na podległych pracowników, które powinno doprowadzić do realizacji założonych celów, niezależnie od sprzyjających lub niesprzyjających czynników zewnętrznych.

5 Etapy kierowania planowanie organizowanie motywowanie kontrolowanie

6 Planowanie - polega na określeniu celów, które mają być zrealizowane, w założonym czasie, mając do dyspozycji określone zasoby (rzeczowe, finansowe, ludzkie).

7 Organizowanie - to wybór odpowiedniego sposobu działania, który powinien doprowadzić do zrealizowania celów założonych podczas planowania.

8 Motywowanie - polega na odpowiednim oddziaływaniu na pracowników, aby skłonić ich do realizacji działań określonych w czasie etapu planowania.

9 Kontrolowanie - to sprawdzanie i nadzorowanie działań wykonywanych przez pracowników, zgodności z przyjętym planem realizowanych działań.

10 Style kierowania styl autokratyczny styl demokratyczny
styl nieingerujący

11 Styl autokratyczny - opiera się na wydawaniu rozkazów przez kierownika i ścisłej kontroli ich wykonania oraz ograniczeniu samodzielności pracowników.

12 Styl demokratyczny - występuje w sytuacji, gdy kierownik stwarza podwładnym warunki pozwalające im osiągnąć cele organizacji w sposób efektywny, wykorzystując samodzielność pracowników.

13 Styl nieingerujący (bierny)
- występuje w sytuacji, gdy kierownik pozostawia dużą swobodę pracownikom, nie włączając się w pracę zespołu, którym kieruje.

14 Bibliografia Gregorczyk S., Romanowska M., Sopińska A., Wachowiak P., Przedsiębiorczość bez tajemnic, WSiP, Warszawa 2002. Łodyga O., Kierowanie zespołami ludzkimi. Przewodnik dla studentów, Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 1998.


Pobierz ppt "Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Autor: Olga Łodyga"

Podobne prezentacje


Reklamy Google