Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Synowie szukają u ojców odpowiedzi na pytania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Synowie szukają u ojców odpowiedzi na pytania"— Zapis prezentacji:

1

2 Synowie szukają u ojców odpowiedzi na pytania
W jaki sposób chłopiec staje się mężczyzną? Kiedy chłopiec staje się mężczyzną? - jak kończy szkołę, - opuszcza dom, - podejmuje życie seksualne, - podejmuje pracę, - żeni się… Kim jest mężczyzna?

3 Synowie szukają u ojców odpowiedzi na pytania
Jak mężczyzna powinien działać? Jak postępuje mężczyzna? W co ma wierzyć mężczyzna? Jakie są jego wyjątkowe obowiązki? Jaka odpowiedzialność na nim spoczywa? Co mężczyzna powinien osiągnąć? Jaką rolę powinien pełnić w swoim małżeństwie?

4 Problemy w wychowaniu na prawdziwych mężczyzn
Nie udaje się ojcom przekazać porywającej wizji, definicji męskości zawartej w Piśmie św. Większość ojców nie wie, na czym polega proces prowadzenia chłopca w kierunku osiągnięcia męskości. Brakuje dziś ceremonii potwierdzających męskość chłopca. Nie ma w naszej kulturze miejsca dla uświetnienia momentu wejścia w świat mężczyzn.

5 Kodeks zachowania rycerza
żyć czysto, mówić prawdę, naprawiać zło, podążać za Królem.

6 Duchowe i społeczne kompetencje chłopca określają
wzorzec męskości, kodeks postępowania, transcendentna idea.

7 Wzorzec męskości przekazuje
Społeczeństwo – bez przejrzystej wizji męskości w społeczności chłopcy są skazani na dryfowanie, Rodzina – męskość przekazywana jest z ojca na syna. Czy ojciec napełnił twoją męską duszę afirmacją i wizją, czy rozdarł ją przez dystans i obojętność? Kościół – czy w nim dokonuje się inicjacja do męskości?

8 Bóg dał pierwszemu mężczyźnie
wolę posłuszeństwa, pracę do wykonania, kobietę do miłowania.

9 Prawdziwy mężczyzna: odrzuca bierność, akceptuje odpowiedzialność,
Zasady męskości Prawdziwy mężczyzna: odrzuca bierność, akceptuje odpowiedzialność, jest dzielnym przywódcą, dąży do większej nagrody.

10 Kodeks postępowania rycerza
lojalność – sztuka dotrzymywania słowa, obietnicy, odwaga, miłość do kobiety – romantyczność i rycerskość, wielkoduszność i szczodrość, poświęcenie w służbie, sprzeciw wobec złu.

11 Kobieta, którą należy miłować
„Mężowie miłujcie wasze żony bo i Chrystus umiłował Kościół’ (Ef 5, 25), Każdy mężczyzna traktuje kobietę z szacunkiem i honorem, pozbawia tym samym honoru własną osobę, Na mężczyznach spoczywa odpowiedzialność za opiekę nad kobietą,

12 Jak zaznajomić syna z kodeksem postępowania
warto zapisać sobie cały kodeks postępowania, jaki zamierzasz przekazać synowi, staraj się odkryć talenty, jakimi twój syn został obdarzony i nakłaniaj go do ich rozwijania, czytaj swemu synowi książki zawierające silne moralne przesłania, ucz syna właściwego stosunku do kobiet (także tych wirtualnych) w dziedzinie relacji społecznych jak i w dziedzinie płciowości,

13 Jak zaznajomić syna z kodeksem postępowania
ucz syna hojności, który widzi twoją troskę o ubogich i potrzebujących, strzeż syna, gdy jest jeszcze dzieckiem, przed destrukcyjnym działaniem telewizji, filmów, gier, otoczenia, wprowadź etykę pracy poprzez uzależnianie wysokości kieszonkowego od sumienności wykonywania obowiązków w domu i w szkole. niech syn podejmuje odpowiadając jego wiekowi pracę fizyczną.

14 Idea transcendentna Idea transcendentna to wielka misja, która wynosi ponad przeciętność, poza nas samych, skłaniając do poświecenia się, pracy na rzecz ogółu. Idea transcendentna musi być: - prawdziwie heroiczna, - ponadczasowa, - nieporównywalnie znacząca.

15 prawdziwie heroiczny – ODDAŁ ŻYCIE ZA NAS,
Jezus Chrystus jest prawdziwie heroiczny – ODDAŁ ŻYCIE ZA NAS, ponadczasowy – JEST TEN SAM NA WIEKI, nieporównywalnie znaczący – JEST DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM!.

16 Jak ukazać synowi element transcendentny
Dziel wiarę ze swoim synem, Zaangażuj się w życie parafii, Kościoła, Regularnie odmawiaj modlitwę z synem, Dziel się z z nim tym, co nauczyło cię Pismo św., Pozwól mu dostrzec jak służysz Bogu i jak On jest dla ciebie ważny, Zgromadź innych ojców i spędzajcie czas z synami na rozmowach.

17 Pytania dla chłopca Jaki masz wzorzec mężczyzny? Czy twój tata jest taki? W co się angażujesz? Za co bierzesz odpowiedzialność? Jakim jesteś przywódcą? Co proponujesz swoim kolegom? Komu jesteś posłusznym i dlaczego? Jak przyjmujesz posłuszeństwo Bogu? Może zamknąłeś się w jakimś buncie?

18 Pytania dla chłopca Jaką pracę wykonujesz? Czy rozwijasz swe zdolności, talenty? Może tracisz czas na lenistwo, gry, zajęcia, które nic dobrego nie dają? Jaki masz kontakt z dziewczynami? Jak je traktujesz i dlaczego tak? Czy dbasz o czystość w spojrzeniu, słowach, kontaktach? Czy chcesz służyć Jezusowi? Czy jest On dla ciebie wzorem mężczyzny, jakim chcesz być? Jak starasz się żyć z Nim w przyjaźni?

19 Opracował: ks.Marcin Kozyra SDB
Grafika: Agnieszka Jaz


Pobierz ppt "Synowie szukają u ojców odpowiedzi na pytania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google