Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Definicja miłości Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w gestach i słowach dostosowanych do zachowania tej osoby. Czy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Definicja miłości Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w gestach i słowach dostosowanych do zachowania tej osoby. Czy."— Zapis prezentacji:

1

2 Definicja miłości Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w gestach i słowach dostosowanych do zachowania tej osoby. Czy cię lubię, czy nie, decyduję się troszczyć o twój rozwój! Chcę tak i już! Miłość to największa siła w świecie!

3 Rodzaje miłości „JEŻELI”
Miłość „jeżeli” (miłość warunkowa, zależna jest od spełnienia przez osobę kochaną postawionego jej warunku.) „Jeśli pójdziesz ze mną do łóżka, będę cię kochał” Miłość warunkowa skierowana jest nie na żywą osobę, ale na pewien obraz, będący życzeniem tego, czego pragniemy. Jest to miłość bardzo krucha i szybko się kończy.

4 Rodzaje miłości „PONIEWAŻ”
Miłość „ponieważ” (miłość ze względu na) – osoba jest kochana ze względu na to, jaka jest, kim jest, co ma lub co robi. Większość ludzi pobiera się odczuwając ten właśnie sposób. Jakie są problemy z tą miłością: współzawodnictwo: zjawi się ktoś kto ma większe zalety niż te, za które jesteś kochany i związek jest zagrożony. - utrata: może dotyczyć zdrowia, majątku, pozycji.

5 Rodzaje miłości „POMIMO” Miłość „pomimo” (miłość bezwarunkowa) –
To miłość bez stawiania warunków i bez oczekiwań. Charakterystyka tej miłości: kocha cię bez względu na zmiany, jakim możesz ulec. b) postawa miłości jest decyzją niezależną od okoliczności.

6 Rodzaje miłości „POMIMO”
c) to nie jest miłość ślepa. Ona zna drugą osobę. Wie o niej wszystko. Umie wymienić jej wady. „Pomimo twoich wad i błędów akceptuję cię”. d) takiej postawy miłości nie można powiększyć zasługami, ani unicestwić poprzez błędy.

7 Zakochanie Zakochanie to stan związania się silną więzią emocjonalną z
drugą osobą. Przychodzi zazwyczaj w sposób spontaniczny i zaskakuje. Towarzyszą mu silne wzruszenia, zauroczenie emocjonalne, zależność od drugiej osoby. Zakochany nie jest obiektywny w patrzeniu na drugą osobę. Zakochać się to w pewnym sensie kochać siebie w kontakcie z drugą osobą, kochać swoje uczucia, swoje przeżycia.

8 Zakochanie Zakochanie jest drugą, obok więzi z rodzicami, ważną lekcją
uczenia się miłości. Zakochanie jest przeżyciem wspaniałym, pozwala młodemu człowiekowi, zaspokoić potrzeby uczuciowe, lepiej zrozumieć drugą osobę. Zakochanie to powtórka z dzieciństwa: zauroczenie zamiast w rodzicach w partnerze. Występuje w nim: zazdrość, zaślepienie, niespokojna radość, występuje też cierpienie, bo boję się że mnie opuści, że ktoś ją zdobędzie.

9 Zakochanie Zakochanie może być drogą do dojrzałej miłości ale nie musi. W zakochaniu to ja potrzebuję ciebie dla mnie a w miłości to ty jesteś dla mnie skarbem, o które chcę się troszczyć, chronić. W zakochaniu jest zależność emocjonalna, brakuje wolności. Zakochanie jest po to by odkryć, że zauroczenie emocjonalne nie wystarczy dla budowania reszty życia. Można pozostać na zakochaniu i nie nauczyć się miłości dojrzałej.

10 Pytania dla zakochanych
1. Czy twoja sympatia przesłania ci miłość do twoich rodziców, kolegów? „Straciłeś głowę”? 2. Czy masz czas na wykonywanie dotychczasowych obowiązków? 3. Czy szukasz kontaktu tylko we dwoje czy potrafisz z nią być w grupie, dla innych? 4. Dlaczego chodzenie z sympatią jest dla ciebie tak ważne? 5. Czy jesteś odpowiedzialny za słowa, gesty, czyny, które wyrażasz? 6. A może lepiej zostać przyjacielem i nie angażować się emocjonalnie? 7. Czy zapraszasz Jezusa na randki? Czy jest On z ciebie zadowolony?

11 Chodzenie ze sobą 1. Chodzenie na randki, bycie lubianym, bycie kimś
wyjątkowym dla tej jednej osoby jest bardzo ważne dla nastolatka. 2. Randka: a) wypływa z rozwoju seksualności, b) jest wskaźnikiem bycia akceptowanym, c) jest modą w środowisku, d) jest poszukiwaniem uczucia, e) jest zaspokojeniem potrzeby bliskości.

12 Pocieszenie dla „złamanych serc”
Niech rozstanie będzie czyste i jednoznaczne czyli bez niedomówień. Naucz się rozumieć, że życie bez „X” również ma sens. Nie popadaj w zgorzknienie – nie zakopuj się w bólu, smutku, gniewie. Nie gloryfikuj tej byłej „miłości” Pogódź się, że wiele sytuacji będzie ci przypominać to zauroczenie.

13 Jak rozwijać więź miłości: chłopak-dziewczyna?
1. Więź poznawcza: rozmawiamy ze sobą, poznajemy siebie, poznajemy swoje zainteresowania, mamy mnóstwo tematów do rozmowy, mamy wspólne zainteresowania. 2. Więź uczuciowa: im więcej wiemy o sobie, tym bardziej zaczynamy się sobą cieszyć, radować, jest nam miło, aż do zakochania. 3. Więź duchowa: moja postawa zależy ode mnie, od moich wyborów, rozmawiamy o swojej hierarchii wartości, o czym marzę, jakich chcę więzi, o ideałach. Jeśli nie ma wspólnych wartości, trzeba powiedzieć sobie: żegnaj.

14 Jak rozwijać więź miłości: chłopak-dziewczyna?
4. Weryfikacja więzi w kontakcie z innymi ludźmi: trzeba poznać siebie, zobaczyć jak partner się zachowuje w domu, w szkole, jak mówi o swoich rodzicach. 5. Przyjaźń: przyjaciel będzie zawsze przy mnie, zawsze będzie troszczył się moje dobro, nawet jak dowie się największego świństwa.

15 Jak rozwijać więź miłości: chłopak-dziewczyna?
6. Więź małżeńska: największa więź jaka może być między mężczyzną i kobieta, miłość wierna, wyłączna, nieodwołalna, płodna, to jest szczyt miłości! 7. Więź seksualna: człowiek dojrzały dobiera gesty do największej więzi, gdy się przyspieszy więź seksualną, gdy nie ma największej więzi, to nie dojdzie się do tej więzi, gdy się skupi na seksie, to zaniżą się ideały, to seks zdominuje więź, seks zabija rozwój do dojrzalej miłości.

16 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Opracował: ks. Marcin Kozyra SDB
Grafika: Agnieszka Jaz


Pobierz ppt "Definicja miłości Miłość to decyzja troski o czyjś rozwój, dobro drugiej osoby, wyrażona w gestach i słowach dostosowanych do zachowania tej osoby. Czy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google