Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje ciał niebieskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje ciał niebieskich."— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje ciał niebieskich

2 Układ słoneczny

3 Ciała niebieskie to wszystkie naturalne i sztuczne obiekty znajdujące się w przestrzeni kosmicznej
Nauka o ciałach niebieskich to astronomia Do ciał niebieskich zaliczają się: Gwiazdy Planety Planety karłowate Satelity Mgławice Planetki Meteoroidy Galaktyki Meteory -Meteoryty

4 Gwiazdy

5 Są to wielkie kule gazowe, które świecą światłem własnym
Są to wielkie kule gazowe, które świecą światłem własnym. Najjaśniejsze tworzą charakterystyczne ugrupowania zwane gwiazdozbiorami (konstelacjami). Mogą osiągać rozmiary kilkaset razy większe od rozmiarów Słońca oraz mniejsze od średnicy Ziemi.

6 Planety

7 Są to ciała niebieskie, kształtem zbliżone do kuli, krążące dookoła gwiazdy po drodze zwanej orbitą. Obracają się wokół własnej osi i świecącą światłem odbitym od powierzchni gwiazdy. Różnią się między sobą: budową fizyczną, składem chemicznym, wielkością, prędkością wykonywanych ruchów, warunkami termicznymi powierzchni. Oczyściły one swoją orbitę z innych względnie dużych ciał niebieskich.

8 Planetka ( asteroida planetoida)

9 To drobne ciała niebieskie o nieregularnych kształtach, krążące po swoich orbitach wokół Słońca. Największe ich zagęszczenie obserwuje się między orbitami Marsa i Jowisza. Szacuje się że jest ich ok. 2000

10 Satelity

11 Każde ciało o względnie małej masie, obiegające planety, planetoidy, planety karłowate. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity. Dzielą się na: sztuczne i naturalne.

12 Mgławice

13 Jest to zlepek pyłu kosmicznego widoczny na sferze niebieskiej jako ciemna smuga lub jasny obłoczek pobudzany światłem sąsiedniej planety.

14 Meteoroidy To okruchy skalne lub metaliczne (mniejsze od planetoid), poruszające się po orbitach wokół Słońca.

15 METEOR Jest to meteoroid, który wpada w atmosferę Ziemi i rozżarzając się wywołuje zjawisko spadającej gwiazdy

16 Meteoryt Jest to meteoroid, który spadnie na powierzchnię ziemi po przejściu przez atmosferę Ziemi.

17 Kometa

18 To ciała niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbicie w kształcie spłaszczonej elipsy. Składają się z jądra i rozległego warkocza, świecą światłem odbitym pochodzącym od Słońca. Są ciałami zbudowanymi z lodu i pyłów. Warkocz komety składa się z topniejącego lodu.

19 Galaktyka

20 Duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii.

21 PLANETA KARŁOWATA

22 Jest to ciało niebieskie o prawie kulistym kształcie, znajdujące się na orbicie wokół Słońca. Nie oczyściło swojej orbity z innych względnie dużych ciał niebieskich. Przykładem może być Pluton lub Ceres.


Pobierz ppt "Rodzaje ciał niebieskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google