Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komety.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komety."— Zapis prezentacji:

1 Komety

2 Kometa- pochodzenie nazwy
Słowo kometa pochodzi od łacińskiego cometes. Zostało ono zaczerpnięte od greckiego słow komē oznaczającego włosy na głowie. Jako pierwszy określenia komētēs, użył Arystoteles, opisując je jako gwiazdy z włosami.

3 Kometa To małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy.

4 Komety okresowe Komety okresowe powracają do centrum układu planetarnego regularnie, co kilkadziesiąt, kilkaset lat. Ponieważ poruszają się po bardzo wydłużonych orbitach eliptycznych. W jednym z miejsc takiej elipsy znajduje się gwiazda.

5 Ruch komety okresowej

6 Bardziej znane komety Kometa Halleya Kometa Enckego Kometa Chirona

7 Kometa Halleya Najbardziej znana kometa. Nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmunda Halleya, W pobliżu Słońca kometa Halleya traci około 250 mln ton swojej materii, na podstawie czego szacuje się, że będzie istnieć przez kolejne lat. Kometa Halley'a widoczna jest na Ziemi co 76 lat. Ostanio była widziana w 1986 roku. A więc kolejny raz będzie widziana dopiero w 2062 roku.

8 Fotografia komety Halley'a

9 Kometa Enckego Odkryta została 17 stycznia 1786 roku przez Pierre'a Méchaina. Odkrywcy udało się ją zaobserwować jeszcze 19 stycznia tego samego roku Okres obserwacji był wówczas zbyt krótki, aby wyznaczyć orbitę tego ciała niebieskiego. Obliczenia orbity dokonał jednak niemiecki matematyk Johann Franz Encke. Dla uczczenia tego faktu obiekt ten został nazwany kometą Enckego (a nie jak w przypadku większości komet od nazwiska odkrywcy).

10 Fotografia komety Enckego

11 Została odkryta 23 lipca 1995 r. przez Alana Hale'a i Thomasa Boppa.
Kometa Hale'a-Boppa Została odkryta 23 lipca 1995 r. przez Alana Hale'a i Thomasa Boppa. Choć Kometa Hale'a-Boppa ukazała się oczom ludzkości pod koniec dwudziestego wieku, to wielu ludzi sądziło, iż jej pokazanie się zwiastuje nieszczęścia i zapowiadać może wojny lub choroby, a nawet koniec świata.

12 Fotografia komety Hale'a-Boppa


Pobierz ppt "Komety."

Podobne prezentacje


Reklamy Google