Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 III etap edukacyjny BIOLOGIA RECEPTORY W SKÓRZE

3 dotyku, - ucisku, - ciepła i zimna, - bólu.
RECEPTORY W SKÓRZE Dzięki licznym receptorom skóra pełni funkcję narządu zmysłu. Powierzchnia skóry odbiera czucie: dotyku, - ucisku, - ciepła i zimna, - bólu.

4 RECEPTORY W SKÓRZE Ciałka dotykowe Meissnera Łękotka dotykowa Merkela RECEPTORY DOTYKU to ciałka dotykowe Meissnera i łąkotki dotykowe Merkela. Czucie dotyku powstaje, gdy czynnik pobudzający zetknie się z pewnym obszarem skóry.

5 Receptory ucisku to ciałka blaszkowate Paciniego.
RECEPTORY W SKÓRZE Ciałko blaszkowate Paciniego Receptory ucisku to ciałka blaszkowate Paciniego. Czucie ucisku powstaje, gdy czynnik pobudzający odkształca pewien obszar skóry.

6 Receptory zimna to kolby końcowe Krausego.
RECEPTORY W SKÓRZE Kolby końcowe Krausego Receptory zimna to kolby końcowe Krausego. Receptory zimna reagują tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia różni się od temperatury powierzchni skóry.

7 Receptory ciepła to ciałka zmysłowe Ruffiniego.
RECEPTORY W SKÓRZE Ciałka zmysłowe Ruffiniego Receptory ciepła to ciałka zmysłowe Ruffiniego. Receptory ciepła (podobnie jak receptory ciepła) reagują tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia różni się od temperatury powierzchni skóry.

8 Ból odbierany jest przez wolne zakończenia nerwowe.
RECEPTORY W SKÓRZE Wolne zakończenia nerwowe Ból odbierany jest przez wolne zakończenia nerwowe. Nie ma receptorów bólu, stąd czucie bólu lokalizuje się mało dokładnie.

9 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google