Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ochrona Środowiska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ochrona Środowiska."— Zapis prezentacji:

1 Ochrona Środowiska

2 Ochrona środowiska – całokształt działań (także zaniechanie działań) mających na celu właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników środowiska naturalnego, zarówno jego składników abiotycznych, jak i żywych (ochrona przyrody). Nauka o ochronie środowiska to sozologia.

3 Sposoby ochrony środowiska:
racjonalne kształtowanie środowiska i gospodarowanie zasobami środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. utrzymywanie i przywracanie elementów przyrodniczych do stanu właściwego. recykling

4 Historia Idea ochrony środowiska ma swoje początki w drugiej połowie XIX wieku. W Europie wyrosła ona z ruchu będącego reakcją na dynamiczny proces industrializacji i rozrastania się miast, oraz coraz większy stopień zanieczyszczenia powietrza i wody. W Stanach Zjednoczonych powstała w wyniku rosnącej obawy o stan zasobów naturalnych na zachodzie kraju, poparta kluczowymi odniesieniami filozoficznymi tak wybitnych jednostek jak John Muir, czy Henry David Thoreau. Thoreau bardzo interesowały związki człowieka z naturą i aby zgłębić wiedzę na ten temat postanowił przez pewien czas wieść pustelnicze życie na łonie natury. Empiryczne doświadczenia opublikował później w swym utworze zatytułowanym „Walden, czyli życie w lesie”. Muir natomiast zdołał uwierzyć w dziedziczne prawo natury, podróżując po Dolinie Yosemite i studiując ekologię i geologię. Przekonał również Kongres do utworzenia Parku Narodowego Yosemite, stając się następnie założycielem Sierra Club [amerykańska organizacja na rzecz ochrony środowiska].

5

6 Ruch na rzecz ochrony środowiska
Ruch na rzecz ochrony środowiska (obejmujący również partie zielonych) łączy w sobie jednocześnie cechy ruchu naukowego, społecznego oraz politycznego. Zwolennicy działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego propagują gospodarowanie zasobami naturalnymi zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz ochronę (a w niektórych przypadkach również odnowę) środowiska naturalnego. Członkowie tego ruchu starają się zmieniać politykę publiczną oraz podejście ludzi do kwestii ochrony środowiska. Według założeń tego ruchu, ludzkość jest częścią ekosystemu, dlatego też ruch ten skupia się wokół ekologii, zdrowia oraz praw człowieka. Ponadto, na przestrzeni lat zaczęto łączyć również aspekty religijne z ochroną środowiska. Ruch ten reprezentowany jest przez wiele organizacji, począwszy od tych na dużą skalę, a kończąc na zwykłych ludziach. Jednak liczba zdeklarowanych działaczy jest nadal mniejsza niż w innych ruchach społecznych. Ponadto silne i często odmienne przekonania powodują, iż ruch ten nie jest całkowicie jednolity.

7 Człowiek a środowisko Człowiek nie może żyć bez środowiska naturalnego. Jest mu niezbędne do życia, zatem powinno być tak, że dla człowieka środowisko naturalne powinno być prawie że świętością, kiedyś tak rzeczywiście było. Kiedyś poszczególne elementy natury były kultem. Dziś w świecie współczesnym tak niestety nie jest, środowisko nie jest traktowane z należytym szacunkiem. Ludzie są częścią przyrody, świat tworzą ludzi, i natura, która niestety jest w coraz gorszym stanie. To świat przyrody daje miejsce odpoczynku, relaksu, sportu, pięknych widoków, ale też miejsce pracy, mieszkania, daje schronienie zwierzętom.

8 Dzień Ochrony Środowiska
W dniu 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska, obchodzony jest on już w ponad 100 krajach, a początek miał miejsce w roku Dzień Środowiska został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji w Sztokholmie. Odbyła się ona w dniu 5 czerwca roku. Pomimo tego, że Polska obchodzi ten dzień już od 15 lat, nie zyskał jeszcze takiej renomy i sławy jak Dzień Ziemi. Chociaż proklamuje się na nim te same kwestie, czyli ekologię i ochronę środowiska.

9 Segregowanie odpadów Ludzie w rozmaity sposób próbują chronić nasze środowisko naturalne przed nowoczesnymi zagrożeniami. Postępy w produkcji i rozszalała gospodarka nastawiawszy na branie i czerpanie zysków często przytłacza ludzi a o nie zapominają jakie są ich prawdziwe priorytety w życiu. Środowisko w jakim przyszło nam funkcjonować jeszcze nie do końca jest zatrute, chociaż najnowsze badania dowodzą że jesteśmy na skraju, tak jak byśmy dryfowali nad przepaścią. Pocieszające jest chyba to że coraz głośniej się mówi o tego rodzaju problemie.

10

11 KONIEC Paweł Bereza


Pobierz ppt "Ochrona Środowiska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google