Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzianiny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzianiny."— Zapis prezentacji:

1 Dzianiny

2 Maszyna Dziewiarska

3 Najmniejszą częścią dzianiny jest oczko. Kilka oczek może tworzyć:
Dzianina jest wyrobem włókienniczym powstałym z połączenia ze sobą oczek w wyniku dziania. Powstają one w sposób ręczny lub maszynowy Najmniejszą częścią dzianiny jest oczko. Kilka oczek może tworzyć: rządek – gdy łączą się w poziomie, lub kolumienkę – gdy połączone są w pionie Dzianina rządkowa powstaje z jednej nitki. Może być wykonana na drutach, szydełkiem lub też mechanicznie. Dzianina kolumienkowa powstaje z wielu nitek. Wykonuje się ją na szydełku lub mechanicznie.

4 Oczka prawe i lewe dzianiny
Oczka w dzianinie mogą być: prawe (A) - widoczne są odcinki proste, lewe (B) - widoczne są łuki wierzchołka i podstawa oczek. A B

5 Oczka Prawe

6 Oczka Lewe

7

8

9

10

11

12

13 Podobnie jak w tkaninach, tak i wśród dzianin znajdziemy różne formy i sposoby łączenia oczek ze sobą. Splot dziewiarski to inaczej raport splotu, czyli najmniejsza liczba oczek w rządkach i kolumienkach, która jest powtarzana w całej dzianinie. Do wyrobu dzianin używa się kolorowych włóczek, które się przeplatają, aby stworzyć ciekawe i kolorowe wzory. Dzianina w porównaniu z tkaniną jest bardziej przewiewna, elastyczna i rozciągliwa. Wadą dzianiny jest to, że może łatwo ulec zniszczeniu wskutek prucia się nitek. Mamy wówczas do czynienia z „lecącymi” oczkami. Z dzianin wytwarza się rajstopy, skarpety, swetry, czapki, szaliki, rękawiczki itp. Praca domowa: Korzystając z dostępnych źródeł podaj zalety i wady tkanin i dzianin.


Pobierz ppt "Dzianiny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google