Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksander Jagielnik IIe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksander Jagielnik IIe"— Zapis prezentacji:

1 Aleksander Jagielnik IIe
PSZCZOŁA (Apis) Aleksander Jagielnik IIe

2 SYSTEMATYKA … SYSTEMATYKA PSZCZOŁA (APIS) KRÓLESTWO ZWIERZĘTA TYP
STAMONOGI GROMADA OWADY RZĄD BŁONOSKRZYDŁE RODZINA PSZCZOŁOWATE PLEMIĘ APINI RODZAJ APIS

3 WYGLĄD … Pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do mm. Mają ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono-pomarańczowego. Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie.

4

5 GDZIE WYSTĘPUJĄ … Żyją one obecnie dziko na terenie Azji, Afryki i Ameryki Południowej, a pszczoła miodna i pszczoła wschodnia zostały udomowione, w Europie .

6 Wszystkie gatunki pszczół należące do plemienia Apini (i rodzaju Apis) wytwarzają miód. Gatunkiem najbardziej ekspansywnym jest pszczoła miodna żyjąca w Europie, gdzie została udomowiona, a także w Afryce, Ameryce, Australii i Nowej Zelandii, do których to miejsc została sprowadzona. Pozostałe trzy gatunki pszczół miodnych to gatunki azjatyckie.

7 JAK ŻYJĄ … Wszystkie gatunki należące do rodzaju Apis żyją w zorganizowanych społeczeństwach. Budują one z czystego wosku pionowe plastry z obustronnie ułożonymi komórkami, służącymi do wychowu czerwi i przechowywania pokarmu.

8

9 CZYM SIĘ ODRZYWIAJĄ … Osobniki dorosłe i larwy odżywiają się nektarem, spadzią oraz pyłkiem kwiatowym.

10

11 PSZCZELE ŻYCIE W SPOŁECZEŃSTWIE …
Zakładają duże kolonie (rodziny pszczele), zależnie od gatunku liczące od kilku do tysięcy osobników. Życie rodzin jest koordynowane za pośrednictwem feromonów, regularnych zmian aktywności gruczołów, porozumiewania się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.

12 PSZCZELI TANIEC

13 Doskonale wypracowały sposób regulacji temperatury w gnieździe, co pozwala rodzinom pszczelim na uniezależnienie się w dużej mierze od warunków zewnętrznych, dzięki czemu w klimacie chłodnym mogą przeżyć długie i surowe zimy całe kolonie, a nie tylko pojedyncze osobniki w stanie hibernacji, jak np. u trzmieli.

14

15 SĄ CZTERY NATURALNE GATUNKI PSZCZÓŁ:
PSZCZOŁA WSCHODNIA PSZCZOŁA OLBRZYMIA PSZCZOŁA KARŁOWATA PSZCZOŁA MIODNA

16 PSZCZOŁA WSCHODNIA

17 PSZCZOŁA OLBRZYMIA

18 PSZCZOŁA KARŁOWATA

19 PSZCZOŁA MIODNA

20 PSZCZELI WROGOWIE … Jednymi z największych naturalnych wrogów pszczoły są szerszenie . Potrafią atakować całą gromadą siedliska tych owadów, niszcząc gniazdo i zjadając larwy. Początkowo wysyłają zwiadowcę, który ma za zadanie zlokalizować gniazdo. Pszczoły potrafią jednak bronić się przed tymi drapieżcami. Otaczają szerszenia, który przybywa do kolonii, tworząc zwartą kulę. Napastnik znajdujący się w środku ginie po 10 minutach na skutek przegrzania, ponieważ maksymalna temperatura, jaką może wytrzymać, to 46 °C, natomiast pszczoły przetrzymują ponad 47 °C. W 2009 roku odkryto, że związek z tym procesem ma również dwutlenek węgla, wytwarzany przez pszczoły.

21


Pobierz ppt "Aleksander Jagielnik IIe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google