Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735r. w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801r. w Berlinie. Biskup warmiński od 1767roku, arcybiskup gnieźnieński od 1795,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735r. w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801r. w Berlinie. Biskup warmiński od 1767roku, arcybiskup gnieźnieński od 1795,"— Zapis prezentacji:

1

2 Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735r. w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801r. w Berlinie. Biskup warmiński od 1767roku, arcybiskup gnieźnieński od 1795, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Koronnego w Lublinie w 1765, poeta, prozaik i publicysta. Jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. Nazywany był "księciem poetów polskich". Z racji pełnionej funkcji biskupa zasiadał w Senacie Rzeczypospolitej. W 1781 r. wydał nakładem drukarni Michała Grölla w Warszawie dwutomowy Zbiór potrzebniejszych wiadomości – drugą po Nowych Atenach polską encyklopedię powszechną. Jest również autorem dzieła uznawanego za pierwszą polską powieść (Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki). Tworzył głównie bajki, satyry i poematy heroikomiczne. W swoich dziełach Krasicki wykorzystywał głównie uosobienia. Zwierzętom przypisywał różne wady ludzkie, ośmieszając je i potępiając.

3 Dubiecko – miejsce urodzenia Ignacego Krasickiego

4 3 II 1735– w Dubiecku rodzi się przyszły poeta – Krasicki uczy się w jezuickim kolegium lwowskim 1751 – Krasicki wyjeżdża do Warszawy, gdzie podejmuje naukę w seminarium misjonarzy przy kościele Św. Krzyża – powstaje Zbiór różnych wierszy nabożnych, moralnych i zabawnych – studia w Rzymie Ignacy Krasicki zostaje biskupem warmińskim Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (pierwsza polska powieść) 1779 – Bajki i przypowieści 1780 – Wojna chocimska (poemat bohaterski) pod nazwiskiem M. Mowińskiego wychodzą trzy z siedmiu napisanych przez Krasickiego komedii: Solenizant, Łgarz i Statysta 1782 – Opisanie podróży z Warszawy do Biłgoraja

5 –w Warszawie wychodzi nakładem drukarni Michała Grölla Zbiór potrzebniejszych wiadomości (dwutomowa encyklopedię powszechną); 1792/1793 – we Lwowie ukazuje się tłumaczenie Pieśni Osjana 1794 – Powieść prawdziwa o narożnej kamienicy w Kukurowcach (powieść alegoryczna); Ignacy Krasicki zostaje arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski 14 III w Berlinie Ignacy Krasicki umiera 1802 – pośmiertnie ukazują się Bajki nowe 1803 – O rymotwórstwie i rymotwórcach (słownik pisarzy polskich i obcych);

6 Bogacz i żebrak Żebrak, panu tłustemu gdy się przypatrował, Płakał. Tegoż wieczora tłusty zachorował, Pękł z sadła. Dziedzic po nim gdy jałmużny sypie, Śmiał się żebrak nazajutrz i upił na stypie. Człowiek i zdrowie W jednę drogę szli razem i człowiek i zdrowie. Na początku biegł człowiek; towarzysz mu powie: Nie śpiesz się, bo ustaniesz... Biegł jeszcze tym bardzi, Widząc zdrowie, że jego towarzystwem gardzi, Szło za nim, ale z wolna. Przyszli na pół drogi: Aż człowiek, że z początku nadwerężył nogi, Zelżył kroku na środku. Za jego rozkazem Przybliżyło się zdrowie, i odtąd szli razem. Coraz człowiek ustawał, a że się zadysza, Prowadź mię, iść nie mogę, rzekł do towarzysza. Było mnie zrazu słuchać, natenczas mu rzekło; Chciał człowiek odpowiedzieć... lecz zdrowie uciekło.

7 ŻÓŁW I MYSZ Że zamknięty w skorupie niewygodnie siedział, Żałowała mysz żółwia; żółw jej odpowiedział: "Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny; Prawda, nie jest wspaniały - szczupły, ale własny". SŁOWIK I SZCZYGIEŁ Rzekł szczygieł do słowika, który cicho siedział: "Szkoda, że krótko śpiewasz". Słowik odpowiedział: "Co mi dała natura, wypełniam to wiernie. Lepiej krótko, a dobrze, niż długo, a miernie". SYN I OJCIEC Każdy wiek ma goryczy, ma swoje przywary; Syn się męczył nad książką, stękał ojciec stary. Ten nie miał odpoczynku, a tamten swobody: Płakał ojciec, że stary; płakał syn, że młody.

8 ,,A cóż to jest za bajka? Wszystko to być może! Prawda, jednakże ja to między bajki włożę. Czy nos dla tabakiery, czy ona dla nosa? I śmiech niekiedy może być nauką, Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa. Książka – nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania. K t o k o l w i e k m ó w i, ż e s i ę ś m i e r c i n i e l ę k a, k ł a m i e. Małe złego początki wzrastają z uporu. Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny. Prawda nie jest wspaniały, szczupły, ale własny. M i l s z a ś m i e r ć w o l n a, n i ż ż y c i e w k a j d a n a c h. Miłe złego początki, lecz koniec żałosny. Mimo tak wielkie płci naszej zalety My rządzimy światem, a nami kobiety.

9 Bibliografia 1.Źródła własne, tj. encyklopedie, podręczniki 2.Słownik Pisarzy 3.Internet

10 Dziękuję za uwagę! Wykonała: Klaudia Wilczyńska kl. VIa


Pobierz ppt "Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735r. w Dubiecku, a zmarł 14 marca 1801r. w Berlinie. Biskup warmiński od 1767roku, arcybiskup gnieźnieński od 1795,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google