Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przewodnik dla początkujących

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przewodnik dla początkujących"— Zapis prezentacji:

1 Przewodnik dla początkujących
Koronka klockowa Przewodnik dla początkujących

2 Koronka klockowa Technika wykonywania koronki, polegająca na splataniu ze sobą nici nawiniętych na podłużne szpulki, czyli klocki. Podczas tworzenia koronka umieszczona jest na specjalnej poduszce, do której przyczepiony jest wzór. Koronkę można wykonać za pomocą kilku par klocków, ale najbardziej skomplikowane wzory wymagają nawet 100 par.

3 Według legendy, pierwszą koronkę utkał pająk na krosnach pozostawionych przez młodą tkaczkę. Zachwycona delikatną robotą dziewczyna także chciała stworzyć podobny wzór, a ponieważ nie miała pajęczej zręczności, ukochany wystrugał dla niej z drewna klocki, które miały zapobiegać plątaniu się nitek.

4 Tak mówi legenda – faktycznie historia koronki klockowej sięga XV wieku. Do Polski sprowadziła ją z Włoch królowa Bona. Piękna i delikatna robota szybko zyskała sobie popularność, która trwała aż do XIX wieku, kiedy to tańsze koronki robione maszynowo zaczęły stopniowo wypierać te robione ręcznie.

5 W 1899 roku podobna szkoła powstaje w Bobowej,
Właśnie wtedy działania na rzecz popularyzacji tej techniki i piękna koronki podejmuje Helena Modrzejewska, z inicjatywy której zostaje w 1983 roku założona Krajowa Szkoła Koronkarską w Zakopanem. W 1899 roku podobna szkoła powstaje w Bobowej, a później także w innych miastach Galicji. Bobowa jest dzisiaj najprężniejszym centrum koronki klockowej w Polsce, co roku organizowany jest tam Festiwal Koronki Klockowej.

6 Jak powstaje koronka?

7 Materiały

8 Wzory

9 Przygotowanie do pracy

10 Przerabianie wzoru

11 Gotowe! Z robótki wystarczy wyjąć szpilki – koronka klockowa należy do koronek prawdziwych, mimo braku wiązania, na pewno nie spruje się po pociągnięciu jednej nitki. Koronka na zdjęciu to pierwsza robota uczestniczki warsztatów koronki klockowej.

12 To właśnie koronka klockowa!

13 To właśnie koronka klockowa!

14 To właśnie koronka klockowa!

15 To właśnie koronka klockowa!

16 Zapraszamy na stronę:

17 Prezentacja powstała w ramach projektu Zakopiańska koronka klockowa – ożywione dziedzictwo
Organizator: Fundacja NADwyraz ul. Kielecka 17, Kraków tel , Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Pobierz ppt "Przewodnik dla początkujących"

Podobne prezentacje


Reklamy Google