Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali: Michał Dawid Staś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali: Michał Dawid Staś"— Zapis prezentacji:

1 Wykonali: Michał Dawid Staś
Mielec

2 Spis treści: Informacje turystyczne Historia Mielca Zabytki
Budynek naszej szkoły Mielec miastem przemysłowym

3 Informacje turystyczne
Miasto powiatowe nad rzeką Wisłoką - prawym dopływem Wisły, leżące w odległości 60 km od Rzeszowa - miasta wojewódzkiego - oraz ok. 30 km od planowanego przebiegu przez południową Polskę autostrady A4 Wschód-Zachód. Mielec chlubi się ponad 500-letnią historią. Od połowy XIX wieku stał się regionalnym centrum społeczno-gospodarczym. Miasto liczy mieszkańców i ma powierzchnię 46,89 km² (stan na 30 czerwca 2010)

4 Historia Pierwsze wzmianki o Mielcu pochodzą z 1229 roku. W 1457 roku król Kazimierz Jagiellończyk wydał zgodę na lokację miasta. Nastąpiła ona w 1470 roku na prawie magdeburskim. W wyniku I rozbioru Polski Mielec znalazł się pod zaborem austriackim. Stolicą powiatu Mielec stał się w 1853 roku. Wówczas nastąpił dynamiczny rozwój miasta, co najlepiej odzwierciedla doprowadzenie w 1878 roku do Mielca linii kolejowej oraz wybudowanie dworca. Rok 1900 tragicznie zapisał się na kartach historii miasta. W największym w dziejach Mielca pożarze spłonęło 3/4 miasta. W ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w Mielcu (w 1938 roku) powstały Państwowe Zakłady Lotnicze. Powojenna historia miasta ściśle związana jest z losami tej fabryki. Przemiany ustrojowe końca XX wieku oraz afery gospodarcze związane z przedsiębiorstwem prowadziły ją do upadku, co niekorzystnie odbijało się na kondycji miasta. W 1995 roku w Mielcu został utworzony najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny województwa podkarpackiego Specjalna Strefa Ekonomiczna "EURO-PARK MIELEC".

5 Zabytki Kościół parafialny p. w. św. Mateusza.
Wzniesiony pod koniec XVII wieku, odnawiany przed 1762 rokiem oraz w czasach współczesnych, częściowo poddawany licznym przebudowom Dom przy ulicy Jedernego z 1900r. - obecnie muzeum. Przy ulicy Jadernego, wznosi się wybudowany około 1900 roku dom, będący obecnie własnością Muzeum. Na tyłach budynku, stanowił pierwotnie zakład fotograficzny Augusta Jadernego. Pałac Oborskich. Eklektyczny pałacyk wznoszono w dwóch etapach. Z roku 1860 pochodzi zachodnia część obiektu. W 1890 roku, budynek wzbogacił się o część wschodnią. Dworek Suchorzewskiego. Wybudowany około 1830 roku, dawny dworek Suchorzewskiego, mieści obecnie w swoich wnętrzach aptekę. I wiele innych

6 Budynek naszej szkoły    Historia gmachu szkoły sięga 1898 roku, kiedy to Rada Gminna podjęła starania o zorganizowanie szkoły średniej w Mielcu. Do budowy gmachu gimnazjum wg projektu Tadeusza Tekielskiego przystąpiono w 1910 roku. Na budowę zużyto 2 miliony cegieł.

7 Przemysł Mielec jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych na mapie województwa podkarpackiego. Miasto kojarzone jest w głównej mierze z przemysłem lotniczym. Tu zlokalizowane są Polskie Zakłady Lotnicze, największe przedsiębiorstwo tej branży w Polsce. Ta i kilka innych mieleckich firm wchodzi w skład Doliny Lotniczej. W Mielcu swoją siedzibę ma Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, która w głównej mierze przyczyniła się do dywersyfikacji przemysłu w mieście i ustabilizowania się sytuacji gospodarczej. Wewnątrz strefy ulokowanych jest wiele firm prywatnych, głównie przemysłu lekkiego. Obecnie tworzony jest też Mielecki Park Przemysłowy.

8 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Wykonali: Michał Dawid Staś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google