Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Zjawisko indukcji elektromagnetycznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Zjawisko indukcji elektromagnetycznej"— Zapis prezentacji:

1 Temat: Zjawisko indukcji elektromagnetycznej

2 Czy pole magnetyczne może spowodować przepływ prądu?
Przypomnijmy … Wokół przewodnika, w którym płynie prąd elektryczny, istnieje pole magnetyczne. Czy pole magnetyczne może spowodować przepływ prądu? Na to pytanie udało się odpowiedzieć w roku 1831 angielskiemu fizykowi Michałowi Faradayowi. Wykonał on następujące doświadczenie:

3 Doświadczenie Faradaya
żelazny pierścień Uzwojenie miedziane W chwili zamknięcia obwodu igła magnetyczna drgnęła, a następnie po kilku sekundach wróciła do swojego pierwotnego położenia. W czasie odłączania źródła prądu igła znowu drgnęła, ale w przeciwną stronę niż poprzednio.

4 zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej.
W ten sposób Faraday skonstruował pierwszy na świecie transformator, a równocześnie odkrył zjawisko nazywane później zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. Doświadczenie 2. uzwojenie „pierwotne” uzwojenie „wtórne” Obwód uzwojenia „pierwotnego” zamykamy na kilka sekund. W czasie, gdy w obwodzie pierwotnym transformatora płynął prąd o stałym natężeniu, wskazówka miliamperomierza zajmowała stałe położenie na środku skali (wskazywała „0”). Obserwujemy zachowanie wskazówki miliamperomierza w czasie: zamykania obwodu, otwierania obwodu oraz chwili, gdy w obwodzie uzwojenia pierwotnego płynie prąd. W chwili zamykania i otwierania obwodu elektrycznego obserwujemy kilkakrotne wahnięcia wskazówki miliamperomierza w obie strony.

5 Doświadczenie 3. Kiedy wskazówka będzie się wychylać? Czy zawsze wychyla się w jedną stronę? Co oznacza wychylenie wskazówki miliamperomierza? Czy prąd płynie w zwojnicy, gdy magnes nie jest przesuwany? Powstający w zwojnicy prąd elektryczny nazywamy prądem indukcyjnym.

6 Zjawisko indukcji elektromagnetycznej – zjawisko powstawania prądu indukcyjnego; ma miejsce w zamkniętym obwodzie np. zwojnicy, w której pole magnetyczne ulega zmianie. Jeżeli pole magnetyczne wewnątrz zwojnicy nie ulega zmianie (jest stałe) – to wówczas prąd indukcyjny w niej nie powstaje.

7 Prąd indukcyjny powstaje w obwodzie wówczas, gdy pole magnetyczne narasta lub zanika.

8 Jak wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego?

9

10 Jak wyznaczyć kierunek prądu indukcyjnego ?
Reguła Lenza Kierunek prądu indukcyjnego powstałego w zwojnicy na skutek zmiany pola magnetycznego w jej wnętrzu jest zawsze taki, że pole magnetyczne wytworzone przez ten prąd przeciwdziała przyczynie, która go wywołała.


Pobierz ppt "Temat: Zjawisko indukcji elektromagnetycznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google