Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fizyka w kryminalistyce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fizyka w kryminalistyce"— Zapis prezentacji:

1 Fizyka w kryminalistyce
Linie Papilarne

2 Krotki wstep.

3 Dlaczego akurat palce? ponieważ są:
uniwersalne, tzn. każdy człowiek posiada określoną cechę w stopniu pozwalającym na identyfikację (no może oprócz mojej znajomej fryzjerki, której opuszki zniszczyły żrące płyny do tzw. „trwałej”); unikatowe, tzn. dwie osoby nie mają identycznej charakterystyki odciska palca; trwałe, tzn. nie zmieniają się w czasie w stopniu uniemożliwiającym identyfikację;  określone, tzn. dają się opisać w sposób ilościowy.

4

5 Ale co to ma do fizyki? Jest kilka sposobów badania linii papilarnych, min. optyczno-fotograficzne - oświetlenie i sfotografowanie śladu przy pomocy lampy UV.

6

7 Jak działa lampa UV? ultrafiolet, fiz. promieniowanie elektromagnet. o fali dł. 10–400 nm, niewywołujące wrażeń wzrokowych u człowieka; odznacza się dużą aktywnością biol. (działa m.in. mutagennie i bakteriobójczo, wyzwala wydzielanie pigmentu), wywołuje reakcje fotochem. (utlenianie, redukcję, rozkład, polimeryzację), powoduje fotoluminescencję niektórych substancji; najsilniejszym źródłem promieniowania nadfioletowego jest Słońce; najbardziej rozpowszechnionymi sztucznymi źródłami promieniowania nadfioletowego są lampy wyładowcze (gł. rtęciowe); promieniowanie nadfioletowe odkryli 1801 J. Ritter i W.H. Wollaston.

8 Jak przebiega takie badanie?
1.spryskujemy miejsce w którym mógł ktoś zostawić odciski palców specjalną substancją o metalicznym kolorze, która osiada na takich odciskach. 2. Naświetlając ślady lampą UV robimy zdjęcie. 3. Na zdjęciu w komputerze zaznaczamy charakterystyczne ślady. 4.Wprowadzamy je do bazy danych i porównujemy z innymi odciskami.

9 Takie badanie wykonuję się najczęściej, ponieważ jest proste i krótkotrwałe.

10 KONIEC


Pobierz ppt "Fizyka w kryminalistyce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google