Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy Dzień Drzewa 10 października 2013 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy Dzień Drzewa 10 października 2013 r."— Zapis prezentacji:

1 Światowy Dzień Drzewa 10 października 2013 r.

2 Od kiedy obchodzimy? W Polsce Święto Drzewa odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowane przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej.

3 Co powinniśmy zrobić tego dnia?
Każdy z nas może, a nawet powinien tego dnia posadzić jedno drzewo, aby choć w małej cząstce zrekompensować szkody poczynione w środowisku naturalnym przez nieodpowiedzialne działania ludzi. Ponadto, Święto Drzewa to nie tylko akcja sadzenia drzew. To wiele różnorodnych działań, przygotowanych i prowadzonych przez wiele dni, a nawet miesięcy (np. zbiórka makulatury).

4 Dlaczego drzewa są dla nas ważne?
Fotosynteza – przemiana chemiczna, w wyniku której z wody i dwutlenku węgla jest wytwarzany cukier oraz uwalniany tlen. Dzięki fotosyntezie zachodzącej w drzewach i innych roślinach na Ziemi nie brakuje tlenu. To m. in. dlatego drzewa są dla nas bardzo ważne.

5

6 Pomniki przyrody Człowiek od dawna otaczał szacunkiem stare, okazałych rozmiarów drzewa. Współcześnie drzewa największe, najcenniejsze (lub też rzadkich gatunków) obejmowane są ochroną prawną jako pomniki przyrody. Na terenie Cieszyna do tej pory ustanowiono 37 pomników przyrody. Tą formą ochrony objęte jest łącznie 99 drzew rosnących pojedynczo lub w skupieniach. Za pomniki przyrody zostały uznane drzewa 27 gatunków – 15 z nich to gatunki rodzime, pozostałe to gatunki obce dla polskiej flory.

7 Pomniki przyrody Na Górze Zamkowej warto przyjrzeć się dwom okazałym kasztanowcom pospolitym (obwód pni 397 i 380 cm, wysokość ok. 23 m) Nieco dalej rośnie tulipanowiec amerykański (obwód 187 cm/ wysokość 20 m) I dwa kasztanowce żółte (198/18 i /20). Ponadto pomnikami przyrody są dwa dorodne jesiony wyniosłe

8 Pomniki przyrody Również okazały jest miłorząb dwuklapowy odmiany kolumnowej Równie interesujące drzewa pomnikowe możemy zobaczyć na terenie parku Szpitalnego. Przy wejściu od strony ul. Bielskiej wita wszystkich wchodzących na teren Szpitala Śląskiego okazały wiąz polny W Cieszynie jest jeszcze wiele innych pomników przyrody.

9 Dziękuję za uwagę Oliwia Skalska kl. 6a


Pobierz ppt "Światowy Dzień Drzewa 10 października 2013 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google