Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Realizacja projektu szkoła z klasą 2.0. Zastanowiliśmy się, jaki fragment małej ojczyzny warto poznać.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Realizacja projektu szkoła z klasą 2.0. Zastanowiliśmy się, jaki fragment małej ojczyzny warto poznać."— Zapis prezentacji:

1 Realizacja projektu szkoła z klasą 2.0

2 Zastanowiliśmy się, jaki fragment małej ojczyzny warto poznać.

3 Podzieliliśmy się na grupy. Wybraliśmy Park im. Dzieci Wrzesińskich jako miejsce, gdzie znajdują się ciekawe obiekty, które warto bliżej poznać i zaprezentować innym. Wyodrębniliśmy 6 ważnych obiektów i przeprowadziliśmy losowanie – każda grupa wylosowała jeden.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Poznajcie Park im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni

15

16 Oto Wrzesiński Ośrodek Kultury. Za tymi drzwiami kryją się następujące pomieszczenia: sala widowiskowa na 420 miejsc, wyposażona w oświetlenie sceniczne - 70 pkt. świetlnych, nagłośnienie wykorzystywane do realizacji spektakli, koncertów, zebrań, zabaw, dyskotek oraz uroczystości rodzinnych bistro gastronomiczne - około 40 miejsc sala taneczna z lustrami pokój muzyczny sala prób i sala zebrań sala wystaw (Na podst. Informacji na str. http://www.wok.wrzesnia.pl/?pokaz=o-nas)

17

18 WOK jest ciekawym obiektem ze względu na swoją działalność: Jest organizatorem takich imprez jak np.: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal im. Anny Jantar. Działa w nim między innymi Wrzesińska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Chór Lutnia, Wrzesińskie Studio Piosenki, zespoły teatralne.

19 Kościół p.w. św. Ducha Budynek kościoła, który obecnie należy do parafii Św. Ducha we Wrześni pierwotnie był miejscem modlitwy gminy ewangelickiej. W 1778 r. Adam Poniński oddał ewangelikom na kościół swoją oranżerię znajdującą się w Opieszynie.

20 Kościół wznoszono trzykrotnie. Bryły kościoła wzniesione w 1817 r. i w 1822 rozebrano, ponieważ zbudowano je na fundamentach dawnej oranżerii, które były zbyt słabe. W latach 1894-1895 w tym samym miejscu powstał zachowany po dziś dzień kościół neogotycki. Za prace odpowiedzialny był budowniczy Freude z Wrześni. W kościele mogło zmieścić ponad 600 osób.

21 Po II Wojnie Światowej gmina ewangelicka we Wrześni z powodu braku wyznawców została rozwiązana, a budynek kościoła w 1946 r. oddano w zarząd parafii rzymsko- katolickiej. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 8 grudnia 1946 r., kościołowi nadano wezwanie Świętego Ducha. Na podst. Informacji na stronie: http://www.swietyduch.wrzesnia.p l/index.php/historia.html

22 Teren, który obecnie zajmuje park, jest bardzo ważnym miejscem o bardzo ciekawej historii: Tutaj w XIII w. znajdowała się siedziba Porajów – Różyców, ówczesnych właścicieli Wrześni. Pod koniec XVI, kiedy Września przeszła w ręce Działyńskich, dotychczasowy dwór został przebudowany na okazały pałac. W czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, miasto wraz z pałacem uległo zniszczeniu. Około połowy XVIII w. właścicielami Wrześni zostali Ponińscy. Wtedy to właśnie powstało wielkie założenie pałacowe, połączone z miastem szeroką, wysadzaną drzewami aleją.

23 Pałac w obecnej postaci istnieje od około 1870 roku. Wybudowany został dla hr. Edwarda Ponińskiego. Wtedy powstał przy pałacu także rozległy park. Fot. Natalia Matuszak

24

25

26 Pomnik Marii Konopnickiej we Wrześni odsłonięto w 1979 r. Autorem postaci jest rzeźbiarz M. Welter. Odlew posągu wykonano z brązu w Zakładach Metalurgicznych "Pomet" w Poznaniu. Wysokość pomnika wynosi 3,65 m.

27 Oddano w ten sposób hołd poetce, która aktywnie występowała w obronie strajkujących dzieci. Pomnik ufundowany został przez mieszkańców Wrześni. Na podst. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Mari i_Konopnickiej_we_Wrze%C5%9Bni

28 Platan wschodni – najbardziej okazałe drzewo w Parku im. Dzieci Wrzesińskich. Za pomnik przyrody uznany 30 listopada 1965 roku. Na podst. http://wrzesnia.powiat.pl/turystyka/przyr oda/pomniki-przyrody/gmina-wrzesnia- 134.html

29 Jego obwód wynosi około 380 cm, wysokość 25 m. Na podst. http://wrzesnia.powiat.pl/turystyka/przyrod a/pomniki-przyrody/gmina-wrzesnia- 134.html Jest oznaczony tabliczką z napisem: Pomnik Przyrody prawem chroniony

30 Pierwszy wielbłąd – Mustafo przybył do wrzesińskiego parku w 2005 roku. W 2008 roku dołączyła do niego Fatima, a 1 maja 2008 roku przyszedł na świat wielbłąd Opieszynek.

31 Rodzice Opieszynka już nie żyją – matka od 2009 roku, ojciec od 2011. Od kwietnia 2012 r. Opieszynek ma towarzystwo w postaci rocznej samicy. Na podst. Informacji w Wieściach z Ratusza


Pobierz ppt "Realizacja projektu szkoła z klasą 2.0. Zastanowiliśmy się, jaki fragment małej ojczyzny warto poznać."

Podobne prezentacje


Reklamy Google