Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych"— Zapis prezentacji:

1

2 Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych
Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych. Sport pomagał zwiększeniu przydatności mężczyzn do walki. Popularne w tamtych czasach były m.in.: łucznictwo, colf (ówczesny przodek gry w golfa), gameball (prosta gra w przypominająca piłkę nożną), rzucanie podkową do celu, kręgle (przodek współczesnej gry w kręgle), stoolball (przodek gry w krykieta), zapasy. Jedną z nielicznych rozrywek były wówczas turnieje rycerskie.

3 Turnieje rycerskie - Jousting
Jousting to walka dwóch jeźdźców rozgrywana podczas turniejów. Polegała na uderzeniu przeciwnika włócznią podczas jazdy w jego kierunku z dużą prędkością. Sport ten zrodził się w późnym średniowieczu. W XIII wieku stał się bardzo popularny wśród angielskiego rycerstwa i przetrwał do końca XVI wieku.

4 Turnieje odbywały się przy okazji szczególnych uroczystości na dworze królewskim. W XVII wieku zaniechano uprawiania tego sportu na rzecz innych sportów konnych. W ostatnich czasach popularność zdobywają liczne rekonstrukcje turniejów rycerskich.

5 Stoolball pojawił się w Anglii w początkach XV wieku i uznawany jest za przodka krykieta i baseballu. Zawody rozgrywane były podczas Wielkanocy. Każda drużyna składała się z 11 zawodników, których zadaniem było wrzucenie piłki do stołka do dojenia krów zwanego „furtką”. Zawodnicy drużyny przeciwnej odbijali piłkę używając kija w kształcie patelni i bronili swojej „furtki”. Sport ten przetrwał do 1960r. Stoolball

6 Cornish Hurling pochodzi od irlandzkiej gry hurling
Cornish Hurling pochodzi od irlandzkiej gry hurling. Do Wielkiej Brytanii została sprowadzona w XII wieku. Gra nie miała żadnych zasad i reguł. Zawodnicy rzucali małą, srebrną kulą ważącą około kilograma. Podczas uprawiania tego sportu było wiele kontuzji, a czasami zdarzały się wypadki śmiertelne. Mecze rozgrywane były pomiędzy dwoma rywalizującymi zespołami sąsiednich wsi lub lokalnych społeczności, które walczyły o uzyskanie kuli. Cornish Hurling jest narodową grą Kornwalii, w którą lokalni mieszkańcy grają zwykle w lutym lub marcu. Cornish Hurling

7 Cnapan był odmianą średniowiecznej piłki nożnej popularnej w Walii aż do XIX wieku. Drużyny składały się z młodych mężczyzn z sąsiednich miejscowości. Do gry używano drewnianej piłki, którą dzień wcześniej moczono w oleju lub innym tłuszczu zwierzęcym, aby trudniej było ją złapać i trzymać. Piłka była przekazywana lub rzucana na znaczne odległości. Gra nie posiadała specjalnych reguł i zasad. Była brutalna i powodowała częste kontuzje. W XIX wieku wyparta została przez rugby. Cnapan

8 Rackets jest grą zbliżoną swymi zasadami do gry w tenisa
Rackets jest grą zbliżoną swymi zasadami do gry w tenisa. Narodziła się w XVIII wieku w więzieniu. Więźniowie grając w tenisa zaczęli uderzać piłką o ścianę. W ten sposób piłka nabierała prędkości. Reguły gry wymagały wysokich ścian, w 1839r. zbudowano pierwszą halę do uprawiania tej dyscypliny. Sport ten stał się popularny wśród uczniów angielskich szkół, a w 1908r. dyscyplina ta znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Londynie. Rackets

9 Jeu de peume Jeu de paume była francuską średniowieczną grą dworską. W pierwszej wersji gry gracze uderzali piłkę dłonią przerzucając ją przez siatkę. Z czasem mecze rozgrywano w specjalnych rękawicach, a w XVI wieku do gry wprowadzono rakiety. Gra bardzo szybko stała się popularna w Anglii. Od dyscypliny tej wywodzi się dzisiejszy tenis ziemny.

10 Krykiet Krykiet jest popularną grą angielską pochodzącą z przełomu XIII i XIV w. stworzoną przez wiejskie dzieci. Rozwój gry nastąpił bardzo szybko. Od 1745r. sport ten uprawiały również kobiety. W XVIII wieku krykiet stał się sportem narodowym Anglii. W 1900r. był w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu. Mecze rozgrywane są pomiędzy dwiema drużynami liczącymi po 11 zawodników na trawiastym, owalnym boisku, w środku którego znajduje się płaski pas o długości 20m. Na jego końcach ustawione są bramki w postaci trzech słupków.

11 Zasady gry polegają na rzucie twardą piłką w kierunku przeciwległej bramki tak, aby w nią trafić. Gracz przeciwnej drużyny broni bramki przy pomocy drewnianego kija. Celem gry jest zdobycie punktów tzw. runów. Dyscyplina w dalszym ciągu jest popularna w krajach angielskojęzycznych.

12 Strzelanie do żywych gołębi (trap)
Wraz z rozwojem broni w XVIII w. zrodziła się w Anglii dyscyplina strzelania do żywych gołębi tzw. trap. W ten sposób arystokracja spędzała czas wolny pomiędzy polowaniami. Gołębia umieszczano w zagłębieniu w ziemi i przykrywano kapeluszem zwanym „trapem”. Strzelec podnosił kapelusz i wkładał go na głowę. W tym czasie gołąb wzbijał się do lotu, a strzelec mierzył do ruchomego celu.

13 W 1821r. Królowa wydała surowy zakaz uprawiania tej dyscypliny
W 1821r. Królowa wydała surowy zakaz uprawiania tej dyscypliny. Wówczas pułapki zastąpiono maszynami rzucającymi. Początkowo strzelano do kul glinianych, później szklanych, wypełnionych piórami. Tak narodziło się sportowe strzelectwo do rzutków. W 1880r. Amerykanin pochodzenia polskiego Jerzy Ligowski, wymyślił płaski rzutek, który pozostał do dziś w prawie niezmienionej formie.

14 Krokiet Krokiet pojawił się w Anglii w 1851r. Początkowo sport ten był popularny głównie wśród kobiet z arystokracji. W grze uczestniczyło od 2 do 8 zawodników, których zadaniem było jak najszybsze przetoczenie kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka zgodnie z ustalonym porządkiem, poprzez bramek. Sport stał się bardzo popularny w Anglii i w 1900r. znalazł się wśród dyscyplin sportowych podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W miarę wzrostu popularności tenisa ziemnego szybko spadało zainteresowanie krokietem. Gra była powolna, mało dynamiczna i bardzo nudna w odróżnieniu do tenisa.

15 Polo Polo to sport rozgrywany konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny. Gra powstała w Azji Środkowej. Do Europy dotarła w XIX wieku dzięki wojskom brytyjskim stacjonującym w Indiach. Zadaniem graczy jest umieszczenie w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli. Podczas gry zawodnicy używają długich kijów zwanych malletami. Do 1936r. polo było dyscypliną olimpijską.

16 Źródła: Prezentację opracowano na podstawie następujących źródeł:

17 sportowe_i_konkurencje_sportowe.html?as=2&startsz=x

18

19


Pobierz ppt "Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google