Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych. Sport pomagał zwiększeniu przydatności mężczyzn do walki. Popularne w tamtych czasach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych. Sport pomagał zwiększeniu przydatności mężczyzn do walki. Popularne w tamtych czasach."— Zapis prezentacji:

1

2 Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych. Sport pomagał zwiększeniu przydatności mężczyzn do walki. Popularne w tamtych czasach były m.in.: łucznictwo, colf (ówczesny przodek gry w golfa), gameball (prosta gra w przypominająca piłkę nożną), rzucanie podkową do celu, kręgle (przodek współczesnej gry w kręgle), stoolball (przodek gry w krykieta), zapasy. Jedną z nielicznych rozrywek były wówczas turnieje rycerskie.

3 Jousting to walka dwóch jeźdźców rozgrywana podczas turniejów. Polegała na uderzeniu przeciwnika włócznią podczas jazdy w jego kierunku z dużą prędkością. Sport ten zrodził się w późnym średniowieczu. W XIII wieku stał się bardzo popularny wśród angielskiego rycerstwa i przetrwał do końca XVI wieku. Turnieje rycerskie - Jousting

4 Turnieje odbywały się przy okazji szczególnych uroczystości na dworze królewskim. W XVII wieku zaniechano uprawiania tego sportu na rzecz innych sportów konnych. W ostatnich czasach popularność zdobywają liczne rekonstrukcje turniejów rycerskich.

5 Stoolball pojawił się w Anglii w początkach XV wieku i uznawany jest za przodka krykieta i baseballu. Zawody rozgrywane były podczas Wielkanocy. Każda drużyna składała się z 11 zawodników, których zadaniem było wrzucenie piłki do stołka do dojenia krów zwanego furtką. Zawodnicy drużyny przeciwnej odbijali piłkę używając kija w kształcie patelni i bronili swojej furtki. Sport ten przetrwał do 1960r. Stoolball

6 Cornish Hurling pochodzi od irlandzkiej gry hurling. Do Wielkiej Brytanii została sprowadzona w XII wieku. Gra nie miała żadnych zasad i reguł. Zawodnicy rzucali małą, srebrną kulą ważącą około kilograma. Podczas uprawiania tego sportu było wiele kontuzji, a czasami zdarzały się wypadki śmiertelne. Mecze rozgrywane były pomiędzy dwoma rywalizującymi zespołami sąsiednich wsi lub lokalnych społeczności, które walczyły o uzyskanie kuli. Cornish Hurling jest narodową grą Kornwalii, w którą lokalni mieszkańcy grają zwykle w lutym lub marcu. Cornish Hurling

7 Cnapan był odmianą średniowiecznej piłki nożnej popularnej w Walii aż do XIX wieku. Drużyny składały się z młodych mężczyzn z sąsiednich miejscowości. Do gry używano drewnianej piłki, którą dzień wcześniej moczono w oleju lub innym tłuszczu zwierzęcym, aby trudniej było ją złapać i trzymać. Piłka była przekazywana lub rzucana na znaczne odległości. Gra nie posiadała specjalnych reguł i zasad. Była brutalna i powodowała częste kontuzje. W XIX wieku wyparta została przez rugby. Cnapan

8 Rackets Rackets jest grą zbliżoną swymi zasadami do gry w tenisa. Narodziła się w XVIII wieku w więzieniu. Więźniowie grając w tenisa zaczęli uderzać piłką o ścianę. W ten sposób piłka nabierała prędkości. Reguły gry wymagały wysokich ścian, w 1839r. zbudowano pierwszą halę do uprawiania tej dyscypliny. Sport ten stał się popularny wśród uczniów angielskich szkół, a w 1908r. dyscyplina ta znalazła się w programie igrzysk olimpijskich w Londynie.

9 Jeu de peume Jeu de paume była francuską średniowieczną grą dworską. W pierwszej wersji gry gracze uderzali piłkę dłonią przerzucając ją przez siatkę. Z czasem mecze rozgrywano w specjalnych rękawicach, a w XVI wieku do gry wprowadzono rakiety. Gra bardzo szybko stała się popularna w Anglii. Od dyscypliny tej wywodzi się dzisiejszy tenis ziemny.

10 Krykiet Krykiet jest popularną grą angielską pochodzącą z przełomu XIII i XIV w. stworzoną przez wiejskie dzieci. Rozwój gry nastąpił bardzo szybko. Od 1745r. sport ten uprawiały również kobiety. W XVIII wieku krykiet stał się sportem narodowym Anglii. W 1900r. był w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu. Mecze rozgrywane są pomiędzy dwiema drużynami liczącymi po 11 zawodników na trawiastym, owalnym boisku, w środku którego znajduje się płaski pas o długości 20m. Na jego końcach ustawione są bramki w postaci trzech słupków.

11 Zasady gry polegają na rzucie twardą piłką w kierunku przeciwległej bramki tak, aby w nią trafić. Gracz przeciwnej drużyny broni bramki przy pomocy drewnianego kija. Celem gry jest zdobycie punktów tzw. runów. Dyscyplina w dalszym ciągu jest popularna w krajach angielskojęzycznych.

12 Wraz z rozwojem broni w XVIII w. zrodziła się w Anglii dyscyplina strzelania do żywych gołębi tzw. trap. W ten sposób arystokracja spędzała czas wolny pomiędzy polowaniami. Gołębia umieszczano w zagłębieniu w ziemi i przykrywano kapeluszem zwanym trapem. Strzelec podnosił kapelusz i wkładał go na głowę. W tym czasie gołąb wzbijał się do lotu, a strzelec mierzył do ruchomego celu. Strzelanie do żywych gołębi (trap)

13 W 1821r. Królowa wydała surowy zakaz uprawiania tej dyscypliny. Wówczas pułapki zastąpiono maszynami rzucającymi. Początkowo strzelano do kul glinianych, później szklanych, wypełnionych piórami. Tak narodziło się sportowe strzelectwo do rzutków. W 1880r. Amerykanin pochodzenia polskiego Jerzy Ligowski, wymyślił płaski rzutek, który pozostał do dziś w prawie niezmienionej formie.

14 Krokiet pojawił się w Anglii w 1851r. Początkowo sport ten był popularny głównie wśród kobiet z arystokracji. W grze uczestniczyło od 2 do 8 zawodników, których zadaniem było jak najszybsze przetoczenie kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka zgodnie z ustalonym porządkiem, poprzez 6 - 7 bramek. Sport stał się bardzo popularny w Anglii i w 1900r. znalazł się wśród dyscyplin sportowych podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W miarę wzrostu popularności tenisa ziemnego szybko spadało zainteresowanie krokietem. Gra była powolna, mało dynamiczna i bardzo nudna w odróżnieniu do tenisa. Krokiet

15 Polo Polo to sport rozgrywany konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny. Gra powstała w Azji Środkowej. Do Europy dotarła w XIX wieku dzięki wojskom brytyjskim stacjonującym w Indiach. Zadaniem graczy jest umieszczenie w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli. Podczas gry zawodnicy używają długich kijów zwanych malletami. Do 1936r. polo było dyscypliną olimpijską.

16 Źródła: http://articles.famouswhy.com/england_history___entertainment_and_sport_in _middle_ages/ http://en.wikipedia.org/wiki/Jousting http://en.wikipedia.org/wiki/Stoolball http://en.wikipedia.org/wiki/Cornish_hurling http://wn.com/cornish_hurling?orderby=relevance&upload_time=this_week http://pl.wikipedia.org/wiki/Polo_(sport) http://grafika-pl.wikipedia.org/w/index.php http://www.tytangniezno.ovh.org http://paume.org Prezentację opracowano na podstawie następujących źródeł:

17 http://edukacja/1,124768,8083850,Zaniechane_olimpijskie_dyscypliny sportowe_i_konkurencje_sportowe.html?as=2&startsz=x http://www.angielski.co.uk/krykiet.htm http://rzutek.phpzilla.net/rzutek_geneza.htm http://pl.wikipedia.org/wiki/Krokiet_%28gra%29 http://pl.123rf.com/photo_5602070_gra- krokiet-w-trawy.html http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Wyczolkowski/Wyczolkowski_2.htm http://playingcroquet.wordpress.com/http://www.croquet.com/croquet-sets/for-the- family/halexselectdeluxecroquetset.cfm http://www.jmu.edu/montpelier/2003Summer/MS_Croquet.shtml

18

19


Pobierz ppt "Tradycje sportowe w Wielkiej Brytanii sięgają czasów średniowiecznych. Sport pomagał zwiększeniu przydatności mężczyzn do walki. Popularne w tamtych czasach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google