Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Klaudia Podkulska Kamila Krupa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Klaudia Podkulska Kamila Krupa"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Klaudia Podkulska Kamila Krupa
ATLAS ZWIERZĄT Wykonała: Klaudia Podkulska Kamila Krupa

2 SSAKI Wiewiórka W Polsce można spotkać wiewiórkę w kolorze rudym, szarym lub czarnym. Zamieszkuje lasy i parki. Żywi się głównie nasionami i owocami.

3 Lis Lis to ssak drapieżny. Zwykle rudy lecz wykazuje dużą zmienność ubarwienia. Zamieszkuje lasy, jest drapieżnikiem mięsożernym.

4 Wydra Ssak drapieżny z rodziny łasicowatych. Żywi się głównie rybami. W Polsce jest ich niewiele.

5 Jeż Jeż to ssak owadożerny, pokryty kolcami. Zimę przesypia. Jest to zwierzę bardzo pożyteczne. W Polsce występują dwa gatunki oba chronione.

6 Łasica Łasica to ssak drapieżny o cennym futerku. Żywi się głównie gryzoniami, dlatego jest pożyteczna. W Polsce jest pod ochroną.

7 PTAKI Jaskółka oknówka
Przylatuje pod koniec kwietnia, a odlatuje w sierpniu – wrześniu. Zimuje w Afryce. Jaskółka lata bardzo szybko w pogoni za owadami. Gnieżdżą się w obrębie osad ludzkich, a gniazda umieszczają na ścianach budynków.

8 Puszczyk Puszczyk to średniej wielkości sowa. W Polsce występują dwie odmiany: szara i rdzawa. Aktywny o zmierzchu i w nocy a w dzień ukrywa się w konarach drzew lub dziuplach. Żywi się drobnymi gryzoniami: myszami, kretami, wiewiórkami, niektórymi ptakami i płazami.

9 Sikorka bogatka Największa i najpospolitsza sikora. Gniazduje w dziuplach, budkach lęgowych. Nie stroni od bliskości człowieka, gdyż w pobliżu ludzi znajduje pokarm: nasiona słonecznika, ziarna zbóż, kawałki słoniny, które pomagają przetrwać jej zimę. Prócz tego żywi się gąsienicami i owadami.

10 Dzięcioł Zamieszkuje wszystkie rodzaje lasów, a także parki miejskie. Żywi się owadami i ich larwami wybieranymi spod kory. Zimą nasionami drzew zwłaszcza sosny i świerka. Gniazduje w wykutych przez siebie dziuplach.

11 Dudek W Polsce dudki występują na całym obszarze. Wybierają stare drzewa rosnące na skraju lasu lub nad rzeką. Żywi się owadami, larwami i poczwarkami. Jego wąski i długi dziób służy do wybierania owadów z ziemi. Przylatuje w kwietniu a odlatuje we wrześniu. Zimuje w Afryce.

12 GADY Żółw błotny Żółw błotny – wodny, długość 30 cm, czarny lub brązowy w żółte kreski i plamy. Żyje w wolno płynących i stojących wodach.

13 Zaskroniec zwyczajny Niejadowity wąż o długości około 1,2 m – 2m, szarozielonkawy, na skroniach duże żółte plamy. Dobrze pływa. Żywi się małymi gryzoniami i żabami.

14 Padalec Beznoga jaszczurka, długość 50 cm, ciało wężowate, brązowozłoty kolor. Żyje w lasach wilgotnych i zaroślach.

15 Jaszczurka zwinka Samica koloru brązowego, samiec zielony z brązowym pasem wzdłuż grzbietu. Gad chroniony.

16 Żmija zygzakowata Jadowity wąż, jego długość wynosi do 90 cm. Koloru brązowego lub czarnego z zygzakiem wzdłuż grzbietu. Żywi się drobnymi ssakami.

17 PŁAZY Rzekotka drzewna
Płaz bezogonowy, zielony. Nadrzewny tryb życia. Żywi się owadami.

18 Ropucha szara Płaz bezogonowy. W kolorze brązowym z ciemnymi plamami. Żywi się owadami. Jest bardzo pożytecznym płazem.

19 Traszka grzebieniasta
Traszka to ziemno-wodny płaz ogoniasty. W ciągu dnia kryje się pod kamieniami. Żeruje nocą. W Polsce występują cztery gatunki, wszystkie chronione.

20 Salamandra Płaz koloru czarnego w żółtopomarańczowe plamy. Zamieszkuje lasy wilgotne. W Polsce występuje w Karpatach, Sudetach i na Pogórzu.

21 Ropucha zielona Płaz bezogonowy. W kolorze szarym z ciemnymi zielonymi plamami. Występuje w całym kraju. Jest pod ochroną.

22 OWADY Ważka Ubarwienie brunatno-szare, zielonkawe i niebieskie z metalicznym połyskiem. Bardzo duże oczy, długi odwłok, przezroczyste skrzydła. Żyje nad wodami.

23 Pająk krzyżak Jest to jeden z większych pająków żyjących w Polsce. Jego charakterystycznym znakiem jest biały rysunek krzyża na plecach. Możemy go spotkać w zagajnikach i ogrodach.

24 Mrówka W Polsce występuje 19 gatunków mrówek. Większość żyje w mrowiskach. Są drapieżne, wszystkożerne lub roślinożerne.

25 Biedronka Zaliczana do chrząszczy, czerwona z siedmioma lub dwoma czarnymi plamkami. Żywi się mszycami, niektóre są roślinożerne.

26 Pszczoła Owad z grupy żądłówek, hodowlana na całym świecie dla miodu i wosku. Zapyla kwiaty i jest bardzo pracowitym owadem.

27 Zdjęcia: pobrane z internetu
Opisy zdjęć: encyklopedia, przewodnik PTAKI


Pobierz ppt "Wykonała: Klaudia Podkulska Kamila Krupa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google